Antholz - štafety: Ženy dobré v úvodu, muži zase na závěr

22.1.2012    autor: jhd

Česká mužská štafeta Zdeněk Vítek, Jaroslav Soukup, Ondřej Moravec a Michal Šlesingr skončila dnes při Světovém poháru v italském Antholzu až čtrnáctá. Závod na 4x7,5 km se v úvodním úseku vůbec nevydařil Vítkovi, když nezvládl položku vstoje a odkroužil tři trestná kolečka. Soukup musel zase pětkrát dobíjet, aby se hrozbě dalších 150 m na trati vyhnul.

Až třetí část závodu zajel jako z partesu spolehlivý Moravec. Spolu se Šlesingrem postupně vytáhli český kvartet až na 14. místo. Vzhledem k tomu, že Vítek předával po své fázi jako 23., zachránili v podstatě, co se ještě dalo.

Michala Šlesingra vysílá Ondřej Moravec

Francouzský double

Zvítězili Francouzi před Němci a Rakušany, čímž dovršili štafetový double, protože v sobotu vyhrály v Itálii také jejich krajanky. V nové sezoně jsou na pódiu podruhé, třetí skončili na konci minulého roku v Hochfilzenu.

Vzpomínka na mix štafetu

Čeští reprezentanti o tomto víkendu dali připomenout stříbrné mix štafetě z Rakouska před Vánocemi. Kdyby byla na pořadu i nyní a jela se ve stejné sestavě jako v Hochfilzenu: Vítková, Soukalová, Moravec a Šlesingr, znovu by na bednu aspirovala, protože všichni z této čtveřice odvedli skvělý výkon. Druhé polovině týmu se bohužel nedařilo.

První úsek Vítek – 20:44,3 (0+1 3+3) 23.

Ostré tempo na úvod bylo nad síly českého reprezentanta. Zkusil se soupeřů udržet a doplatil na to na střelnici. Řídký vzduch ve vysokohorském prostředí bere spoustu sil. Ještě hůře než on zastřílel Nor Lars Berger. Celkem pět trestných kol a šest dobíjení znamenalo konec medailových norských ambicí, i když startovali bez Svedena, který toho měl plné zuby po sobotním závodu s hromadným startem.

Druhý úsek Soukup – 18:36,8 (0+2 0+3) 11.

Štafetu přebíral od Vítka na 23. místě. Nejisté střelbě čelil opět běžecky, a tak vytáhl český tým o tři příčky výše.

Třetí úsek Moravec – 18:11,0 (0+0 0+0) 5.

Štafeta ve třetí části je jeho specializací. Nabírá běžeckou formu a na střelnici patřil Moravec k vůbec nejrychlejším snajprům. Je radost sledovat Ondrovo nasazení i spolehlivost. Z dvacáté pozice posunul český kvartet na sedmnáctou.

Čtvrtý úsek Šlesingr – 18:03,5 (0+1 0+1) 4.

Čtvrtým časem v úseku finišmanů Šlesingr ukázal i při soubojích v zadních pozicích, že je velkou oporou českého týmu. Doháněl seč mohl, dokonce chvílemi viděl i do prvního tuctu v pořadí. Zcela se vydal, a tak sledoval remízový duel Itala Hofera se Švýcarem Hallenbarterem s vteřinovým odstupem.

Hlasy v cíli

Trenér Ondřej Rybář: „Štafetu nestavíme tak, abychom byli v televizi, ale abychom dosáhli slušný výsledek v cíli. To se nám dnes bohužel nepodařilo.
Zdenda Vítek byl dnes hodně špatnej. Dost možná proto, že štafeta byla už v prvním úseku hodně rychlá a Bleky tempu nestačil. Pak se snažil ztrátu dotáhnout, moc pospíchal, a to na něj mělo špatnej dopad na střelnici. Ve stojáku netrefil čtyři terče a ze tří dalších pokusů zasáhl jen jeden.
Jarda Soukup štafetě taky nepomohl, i když nic extrémně nepokazil. Přesto je pět dobíjení taky hodně.
Ještě, že zabrali Ondra s Michalem a zachránili nás před průšvihem. Absolutorium zaslouží Ondra Moravec. Perfektně střílel a tím, že se dotáhl na další soupeře, dal Bouškovi šanci ještě pozici vylepšit.
Michal Šlesingr se toho ujal bojovně po svém. Dělal co mohl, v závěru mu ale už došlo, proto nedokázal ve finiši s Francouzem a Švýcarem ještě zrychlit."
 

Pořadí v cíli

1. Francie 1:12:14,7 (0+7); 2. Německo +12,0 (1+9); 3. Rakousko +41,7 (0+9);… 14. ČR (Vítek, Soukup, Moravec, Šlesingr) +3:19,7 (3+11)

Průběžný stav Poháru národů

1. Rusko 4524; 2. Francie 4391; 3. Německo 4276;... 7. ČR 3634

Foto: Květoslav Frgal   

Výsledky štafety mužů na 4x7,5 km

 

 
 

Antholz: Ve štafetě žen dva a půl úseku v televizi

21.1.2012

Poslední představení českých biatlonistek v sobotu v šestém dílu Světového poháru v Antholzu-Anterselvě ve šafetě na 4x6 km dopadlo podle očekávání. Sestava Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Barbora Tomešová a Lea Johanidesová skončila jedenáctá jako v Oberhofu. Skvělý rozjezd Vítkové a Soukalové i polovinu trati v podání Tomešové snímala často italská televize, protože se český tým držel na špici. V závěru už Tomešová ani Johanidesová především běžecky na nejlepší nestačily.
Zvítězily Francouzky před Běloruskami a Ruskami.
Druhé místu v nové sezoně v Hochfilzenu a třetí v Oberhofu dokompletovaly triumfem v Antholzu.

První úsek Vítková – 19:37,2 (0+1 0+2) 3.

Všechny soupeřky přivedla na střelnici po prvním okruhu česká reprezentantka, pak jednou dobíjela a kontakt na špici Veronika udržela i po stojce, kdy musela využít dva náhradní náboje. Soukalové předávala Vítková po excelentním výkonu na třetí pozici s odstupem šesti vteřin.

Vítková posílá do boje Soukalovou 

Druhý úsek Soukalová – 19:34,1 (0+0 0+3) 9.

Výbornou pozici napřed Gabriela ještě vylepšila. Hned při první střelecké položce vleže naprosto suverénně sklopila všechny terče a dostala se na druhou příčku průběžně. Na palební čáře vstoje napřed třikrát minula, ale všechny chyby napravila trojím dobíjením. Střelnici opouštěla stále na druhém místě, ale s větším odstupem a devět sekund před dalšími soupeřkami. O náskok do předávky sice přišla, ale kontakt na nejlepší po bojovném výkonu udržela.
Na druhém úseku dokázala Němka Neunerová předchozí své střelecké omyly a jedno trestné kolečko napravit o třídu rychlejším během – na posledním dvoukilometrovém okruhu nadělila konkurentkám 30 sekund.

Třetí úsek Tomešová – 20:17,1 (0+0 0+2) 9.

Barbora přebírala štafetu jako šestá s odstupem 35 sekund za Švédkami. Motivovaná průběžným stavem závodu, předvedla na sebe letos nevídaný výkon. Trefila kompletně všechny terče vleže a na dva omyly na stojce spotřebovala dva extra náboje. Tempu silných soupeřek odolávala co mohla, a Leu Johanidesovou vyslala k finiši na sedmé příčce s mankem 1:10,5 na vedoucí Francouzky.

Čtvrtý úsek Johanidesová – 21:36,5 (0+1 0+3) 14.

Lea začala v kontaktu s Norkou Bergerovou i Polkou Cylovou a na dohled před Italkou Ponzaovou a Kanaďankou Crawfordovou. Dobíjet vleže musela jednou a na 10. místě opouštěla střelnici nedaleko za sedmým místem, ale také v ohrožení od 11. Crowfordové. Bulharky zaostávaly o více než minutu, Slovenky téměř o dvě. Trojí dobíjení poslední položky a pomalejší běh na víc než 11. místo v cíli stačit nemohl.

Dominová-Habertová měla v závěrečném kole slušný náskok na Rusku Viljuchinovou a Bělorusku Domračevovou. Běloruský expres předstihl Rusku po několika desítkách metrů a pak začal stíhat Habertovou. Půl kilometru před cílem měla Domračevová rivalku téměř na dosah, ale Francouzka síly pošetřila a nápor odrazila.

Hlasy v cíli

Trenér Jindřich Šikola: „Po rychlostním závodě jsem byl po dvou letech asi nejméně příjemným trenérem. V týmu jsme uzavírali sázky a hec nám pomohl. Jestliže jsme vloni nedokončili jedinou štafetu, letos zatím všechny a jedenácté místo beru. Dnes nás navíc bylo dlouho vidět. Vítková předávala sice s nepatrným odstupem třetí, ale klidně mohla být i první. Chyby na střelnici byly hrubé, tedy její.
Soukalová zahájila výborně a před její stojkou jsem si u dalekohledu říkal, že to snad dá i v ní. Třikrát netrefila, ale suverénně položku dočistila při dobíjení. Za to i čas na trati ji chválím. Gabě se vrací forma, a to opravdu potřebujeme.
Bára Tomešová střílela trochu nakřivo, přitom nejúspěšněji z naší štafety. Ocenění zaslouží za to, že ani v posledním kole neuvadla.
Maximálně se snažila i Johanidesová, i když nedodržela taktický plán. Chtěl jsem po ní, aby se nebála a střílela rychleji.“
 

Pořadí v cíli

1. Francie 1:17:06,5 (0+9); 2. Bělorusko +2,5 (0+10); 3. Rusko +21,4 (1+11);… 11. ČR +3:58,4 (0+12)

Průběžný stav Poháru národů

1. Rusko 4564; 2. Německo 4311; 3. Francie 4235;...  11. ČR 2752   

Foto: Květoslav Frgal 

Výsledky štafety žen na 4x6 km

Zpět na seznam novinek