Černá sobota. „Z výsledků obou smíšených štafet jsme hodně zklamaní,“ říká Ondřej Rybář

10. března, 2018

Očekávané smíšené štafety, při nichž český tým věřil v bodový zisk, úspěch nepřinesly. Reprezentanti  neměli během soboty ve finském Kontiolahti svůj den a zejména střelba byla disciplínou, která znamenala smutek. Čtyři ze šesti českých závodníků se totiž nevyhnuli trestnému kolu! Výsledkem bylo 18. místo hvězdné sestavy singlu Veronika Vítková, Ondřej Moravec a 14. příčku mixu Eva Puskarčíková, Jessica Jislová, Michal Krčmář a Adam Václavík. Štafety dvojic v rámci VII. kola Světového poháru sezóny 2017/2018 vyhráli Francouzi, před Rakušany a Nory. V klasických smíšených štafetách vybojovali první místo Italové, druzí skončili Ukrajinci a třetí opět Norové.

Veronika Vítková kdesi daleko na palebné čáře

Hned úvodní položka singlů v podání Veroniky Vítkové, jako by předznamenala celé české střelecké trápení. Šestá žena pátečního sprintu musela na první ležce třikrát dobíjet… Ondřej Moravec se pak na svém prvním úseku nevyhnul trestnému kolu, stejně jako Veronika Vítková na úseku druhém.  Celková střelecká bilance Veroniky a Ondry byla 2+13.

Ondřej Moravec sám ztracený v hustém finském lese

Ve smíšených štafetách zvládla Eva Puskarčíková ležku na jedno dobití a na stojku přijela ve velké vedoucí skupině 18 štafet. Jenže zmatky, které z části způsobili rozhodčí a z části sami závodnice, jež si dobře nespočítaly stavy, zapříčinily neklid na české straně. Eva Puskarčíkové, které se o jeden stav posunula, musela na tři trestná kola. Z nadějné pozice se česká štafeta propadla rázem na chvost třiadvacetičlenného startovního pole. „Omlouvám se všem, kteří nám fandí i všem svým kolegům,“ říkala v slzách při rozhovoru pro Českou televizi.

Jessica Jislová po jednom dobíjení vstoje předávala na 19. místě. Michal Krčmář, jenž se ani jednou nemýlil, posunul český kvartet na 15. místo a Adam Václavík proběhl cílem 14., přestože ani on se vstoje nevyhnul trestnému.  elková střelecká bilance české smíšené štafet byla 4+8.

Eva Puskarčíková krutě zaváhala při své jinak výtečné stojce

„Zejména výsledek singlu, pro nás znamená opravdu totální zklamáním,“ řekl šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář. „Stále jsem ještě výkony Veroniky a Ondry úplně nevstřebal. Třeba jejich ležky, které měly oba vpravo, jsou pro mě nepochopitelné.“

Závod smíšených štafet ztratil český tým při druhé z osmi zastávek na střelnici. „Řazení závodnic na podložku před stojkou nebylo zvládnuté. Eva udělala chybu v tom, že opustila svůj stav ve chvíli, když už byla připravená střílet. Měla zůstat tam, kde byla. V tom její reakce nebyla dobrá, navíc se jí při přemísťování dostala lyže pod podložku a bojovala se stabilitou,“ popsal kritickou situaci Ondřej Rybář. Po prvním úseku ztrácel český kvartet více než dvě minuty…

Michal Krčmář po výpadku ve sprintu předvedl, že střílet nezapomněl. Neminul ani jeden terč

„Další tři ale své úseky zvládli,“ podotkl šéftrenér a na mysli měl Jessiku, Michala i Adama. „Adam sice běžel trestné kolo, ale střílel rychle a rychle také běžel.“

Každopádně obě smíšené štafety rozdaly karty v Poháru národů jinak, než byly české představy. Jestliže deváté ženy drží komfortní náskok 442 bodů před 11. Švýcarskem. Muži si pohoršili. Ukrajinci už jsou před nimi a noví soupeři v boji o konečné desáté místo, jež znamená účast pěti závodníků ve Světovém poháru příští sezónu, se jmenují: Švýcarsko a Slovinsko. Jedenáctí Slovinci jsou za českým výběrem nyní o 111 bodů… A stále musíme přihlížet k tomu, že v Ťumeni se bude startovat bez českého výběru. Oslo rozhodne.

„Ano, jsme hodně zklamaní,“ ví Ondřej Rybář. „Budeme však bojovat dále. Chceme se ještě prezentovat pěknými výsledky.“ Už v neděli k tomu budou mít příležitost Veronika Vítková, Ondřej Moravec a Michal Krčmář, kteří se představí v závodech s hromadným startem. Muži vyběhnou na 15 km dlouhou trať v 13:30, ženy absolvují 12,5 km dlouhý závod od 16:10 hodin.