České medailové žně pokračují. Michal Krčmář třetí a Gabriela Koukalová druhá!

15. ledna, 2017

Až z toho mrazí. Příjemně a radostně samozřejmě. Po Novém roce vystoupili čeští biatlonisté už osmkrát na stupně vítězů v závodech Světového poháru! Dnes přidali další dva zářezy! Ten nečekaný a tvrdě vybojovaný Michal Krčmář, který si ve sněhem zaváté stíhačce mužů na 12,5 km polepšil o krásných 26. příček a doběhl třetí! Poprvé v kariéře tak vystoupil na „bednu“ v závodě Světového poháru!

Gabriela Koukalová, Eva Puskarčíková a česká radost!

Gabriela Koukalová, Eva Puskarčíková a česká radost v Ruhpoldingu!

Svoji skvostnou bilanci roku 2017 pak prodloužila vedoucí žena průběžné klasifikace Světového poháru Gabriela Koukalová dalším druhým místem ve stíhačce žen na 10 km. Co to znamená? Mimo jiné to, že v letošním kalendářním roce neskončila Gabriela Koukalová hůře než druhá! Její zápis je následující 1.-2.-1.-2.-2.! A to v této bilanci není zahrnuté její vítězství v závěrečném závodě roku 2016, kterým byl „hromaďák“ při III. kole SP v NMNM! Dnešní vydařený závěrečný den V. kola Světového poháru v Ruhpoldingu pak podtrhla skvělým šestým místem Eva Puskarčíková!

„Je to euforie, opravdu velká euforie,“ řekl v rozhovoru pro Českou televizi trenér mužů Michael Málek. „Trochu tajně sem si přál, aby Michal navázal na své umístění v elitní desítce, ale že to dotáhne až na stupně vítězů, to by mě, zcela upřímně, nenapadlo.“ Pětadvacetiletý český reprezentant zastřílel bezchybně. „Za to, jak zvládl závěrečnou stojku, zaslouží velkou pochvalu. To je psychicky i fyzická náročná položka, protože tělo už je unavené a medaile se rozdávají. Tlak je obrovský.“ Michal Krčmář, ji ale zvládl nejen bezchybně, ale dokonce v osmém nejrychlejším čase – za 24 sekund. Dokonce o šest sekund rychleji, než první stojku! „Prostě si věřil,“ dodává trenér Málek, podle jehož slov je navíc Michal Krčmář na svůj věk nesmírně takticky vyspělý. „Umí číst závod, ví, jaké zvolit tempo, kdy se držet v závětří, kdy zrychlit a kdy nastoupit.“

Kontaktní závody Michalu Krčmářovi vyhovují

Šéftrenér Ondřej Rybář poukázal s úsměvem na dva faktory. „Michalovi jednak svědčí kontaktní závody, a také Ruhpolding se svým sněžením.“ Narážel šéftrenér na rok 2016, kdy v Chiemgau Areně doběhl za hustého sněžení Michal Krčmář pátý v závodě s hromadným startem, což bylo tehdy jeho osobní maximu. Dnes si je za podobných povětrnostních podmínek na stejném místě opět vylepšil!

Ondřej Rybář obklopený sněhovou nadílkou hlásí na trať: Bimbo pátý, žeňte ho!

Trenér žen Zdeněk Vítek se nejprve zastavil u bilance Gabriely Koukalové. „To je šílené, to je krásné! Má obrovskou formu, přestože dnes na Kaisu holky prostě neměly,“ pochválil dnes suverénní Finku. „Gábina s Laurou si to na první položce nejprve zkomplikovaly, byly to u ní dvě utržené rány na devět hodin, ale pak už střílela jako z partesu. Všechny rány poslední položky mířily do centru.  Opravdu úžasné.“

Gabriela Koukalová a její excelentní stojka. Všechny rány v centru terče!

Ondřej Rybář se ještě zastavil i výkonu Evy Puskarčíkové, která v těsném dojezdu přespurtovala jak Italku Dorotheu Wiererovou, tak i Anais Chevalierovou z Francie. „Eva je velká bojovnice a v závěrečném kole nám to ukázala, když předběhla dvě papírově silnější soupeřky. Moje pochvala však míří především k její střelbě. Myslím, že z celého týmu zatím nejlépe zvládla letní dřinu, kdy jsem se zaměřili na zrychlení manipulace,“ dodal šéftrenér na adresu druhé nejrychlejší střelkyně celého startovního pole. V průběžné klasifikaci Světového poháru už je Eva Puskarčíková osmá!

Vynikající finiš posunul Evu Puskarčíkovou na šesté místo

Muži – stíhací závod na 12,5 km

Michal Krčmář,

3. (29. na startu) místo, odstup 19,5 s, střelba – 0-0-0-0, 19. běh (+37,0 s), 17. střelba (+14,0 s)

„Já to chtěl strašně prolomit, pohyboval jsem se furt v desítce a něco chybělo. Teď to tam ale skonilo. Pořád to nechápu… mně těžké podmínky nevadily. Jediný problém na střelnici je, že to na podložce klouže. Když jsem tu byl loni pátý, taky chumelilo, je to krásná zima, tohle mi extra nevadí. Jsem moc rád, že mi terče padaly. A na trati? Ta nebyla úplně rychlá, o to byla náročnější. To mi vyhovuje. V závěru jsem se soustředil na souboj s Peifferem, ale zahlédl jsem, že Šipulin taky moc nejede. Zkusil jsem to, ale ujel mi. A najednou pod kopcem jsem byl těsně za ním. Asi tři metrů do cíle jsem do něho šel. On asi musel dost rupnout, na finiš vlastně ani moc nedošlo, usnadnil mi to.“

Ondřej Moravec

37. (52.) místo, odstup 2:42,0 min., střelba – 0-1-2-1, 18. běh (+36,3 s), 24. střelba (+17,0 s)

Ondřej MOravec si polepšil o patnáct míst a dnes připsal čtyři body do klasifikace Světového poháru

Ondřej Moravec si polepšil o patnáct míst a dnes si připsal čtyři body do klasifikace Světového poháru

Adam Václavík

40. (39.) místo, odstup 4:23,6 min., střelba – 0-1-4-2, 33. běh (+1:19,9 min.), 27. střelba (+49,0 s)

Výsledky stíhacího závodu mužů na 12,5 km

Průběžné pořadí SP mužů po 13 z 26 závodů

Stříbrné vítězství

Ženy – stíhací závod na 10 km

Gabriela Koukalová

„Jsem moc spokojená. Šesté stupně v řadě, to je paráda, to je pohádka. I když to dobře nezačalo. Hned na úvod dvě chyby. Ale pokazila i Laura a pro mě to byla taková podpora, že v tom nejsem sama. Snažila jsem se pak soustředit na sebe a nenechat se vyhodit z rytmu. Zdá se, že to byla dobrá taktika. Poslední položka byla skvělá. Říkala jsem si, mám náskok, musím využít těch pár vteřin, jsem přeci jen ve výhodě a holky se budou snažit ještě zlepšit tu svoji střelbu, aby mě doskočily a můžou dělat chyby, takže spíš by měly zmatkovat ony… Jsem ráda, že to tak vyšlo a štěstí stálo při mně.

Startovat se žlutým číslem je povzbuzující. Dodává to pozitivní energii pro další starty. A na ty se už hrozně těším, i když ta síla a energie mi chybí. Závodivost ale ve mně pořád je. Tak hurá do dalších závodů.“

Eva Puskarčíková

„Při závěrečné položce jsem byla v takovém tunelu, že jsem vůbec nevnímala dění kolem, ani samu sebe. Za finiš ten jsem moc ráda, protože to bylo strašně těžký. Je to už třetí závodní den v řadě a ten sníh nebyl vůbec rychlý. Z tohoto pohledu top bylo náročné. Těší mě, že se mi snad podařilo přenést do závodů něco z toho letního tréninku střelby. Všichni mi sice říkají, ty jsi byla jedna z nejrychlejších, ale já to tak nevnímám, mně to přijde jako standard.“

Veronika Vítková

Markéta Davidová a Lucie Charvátové, dnes nebodovaly. Třeba to vyjde příště.

Lucie Charvátová

(43.) místo, odstup 5:14,5 min., střelba – 1-2-2-2, 20. běh (+46,1 s), 10. střelba (+15,0 s)

Markéta Davidová

(28.) místo, odstup 5:27,4 min., střelba – 0-1-3-2, 33. běh (+1:06,8), 50. střelba (+52,0 s)

Výsledky stíhacího závodu žen na 10 km

Průběžné pořadí SP žen po 13 z 26 závodů

Náš komentář:

“Dosavadní průběh sezóny, poločas, nám přinesl 12 umístění na stupních vítězů. Bilance je vyrovnaná 4-4-4. Gabriela Koukalová čtyřikrát vyhrála, třikrát doběhla druhá a jednou třetí. Michal Šlesingr vybojoval jedno druhé místo. Vedle zkušených matadorů se prosazuje už i mládí. Eva Puskarčíková vystoupila dvakrát na bronzový stupínek, Michal Krčmář si dnes prožil na třetím místě premiéru. Zažíváme euforii, máme radost větší než velkou, ale současně víme jedno: Je třeba zůstat nohama na zemi  a hlavu nemít v oblacích. Je před námi ještě druhá polovina sezóny včetně mistrovství světa!”