Čtvrté místo je vždy smutné, štafeta žen ale na sebe může být hrdá!

17. února, 2017

Medaili měly české biatlonistky v dnešních štafetách na 4×6 km v rakouském Hochfilzenu na dosah. Nakonec dosáhly na tu nejméně populární, bramborovou. Čtveřice Jessica Jislová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková a Gabriela Koukalová však předvedla na trati bojovný výkon podložený navíc vynikající střelbou. Poprvé od Světového poháru v Oslu 2014/2015 české reprezentantky nemusely ve štafetách absolvovat trestné kolo. Tehdy na Holmenkollenských tratích vyhrály. Dnes zůstaly za zlatem rovných 14 sekund, od bronzu je dělilo necelých šest vteřin. Na svoje vystoupení však mohou být právem hrdé.
Z pohledu velkých akcí se totiž jedná o nejlepší český výsledek od čtvrtého místa na ZOH 2014. Před dvěma lety skončily Češky na MS osmé, loni šesté. Z pohledu světových šampionátů dosáhla dnes česká štafeta žen dokonce nejlepšího výsledku od zlata v Borovci 1993! Dnes v Hochfilzenu vyhrály Němky před Ukrajinou a Francií.

Jen tak málo scházelo českým biatlonistkám ke stříbru a bronzu...

Jen tak málo scházelo českým biatlonistkám ke stříbru a bronzu…

Sázka na Jessicu Jislovou vyšla. Nejmladší členka české reprezentace neminula ani jeden terč. A předávala Eva Puskarčíkové na osmém místě. Rodačka z Harrachova stupňovala tempo a přes jedno dobíjení vleže a jedno vstoje vyslala Veroniku Vítkovou na trať z pátého místa! Půlminuty od zlata a šest vteřin za bronzem. Veronika Vítková se na hochfilzenské střelnici trápí, což i štafety potvrdily. Po pěti ranách velže i vstoje se na ni dívaly vždy dva černé terče. Obtížnou situaci však zvládla a rychle terče skolila.

Taktický tah s Jessicou Jislovou se vydařil

Gabriela Koukalová vybíhala na trať pátá. Třetí Francii měla před sebou jen o pět vteřin. Trojnásobná medailistka z MS 2017 zvládla obě položky čistě a do závěrečného okruhu vybíhala na druhém místě. Ve finiši se ovšem musela sklonit jak před Olenou Pidrušnou z Ukrajiny, tak Marií Dorinovou-Habertovou z Francie. „Zlomový okamžik byl ve sjezdu do tunelů, kde jí obě dvě objely. To trošku sebere vítr z plachet, když se je do té doby pořád snažila držet za sebou. Je to čtvrtý místo, bylo to o kousek,“ poznamenal k závěru závodu a konečnému výsledku šéftrenér Ondřej Rybář.
„Ke konci tam bylo trochu zklamání, protože stupně vítězů byly blízko. Ale postupně to opadává. Uvědomuji, jaký holky zajely pěkný závod. Jsem moc rád, že taktika s Jessicou na prvním úseku se povedla,” ulevilo se trenérovi žen Zdeňku Vítkovi. “Dnes nás ne zcela podržely lyže, které byly dosud perfektní. Myslím, že právě u Jess a Gabči, to bylo znát nejvíce. Někdo čtvrtý být musí… ale proč zrovna my!?“

Štafety žen na 4×6 km

Jessica Jislová
Pořadí na předávce 8., odstup 38,3 s, celkový čas 18:31,3 min., běžecký čas 16:24,7 min. (14.), střelba vleže 0+0/vstoje 0+0, čas střelby 1:02,4 min. (3.) +6,0 s

Jessica Jislová trefila všech deset terčů deseti ranami

„Před startem jsem byla hrozně nervózní, vlastně už včera. Vůbec jsem nemohla ani usnout. Až do té doby, než se odstartovala, tak to ze mně spadlo a už jsem se soustředila jen na závod. Střelby, zejména stojky jsem se hodně bála. Letos mi nešla. Přijížděla jsem na ni s tím, že nesmím promrhat další čas, protože už jsem nemohla, tak jsem se snažila co nejrychleji vypadnout . Střelba mi vyšla super a běh byl snad až na to poslední kolo tak obstojný, přestože v tom mokrém a pomalém sněhu to hodně bolelo. Jsem moc ráda, jak jsem to zvládla.“

Eva Puskarčíková
Pořadí na předávce 5., odstup 31,2 s, celkový čas 17:56,0 min. (3.), běžecký čas 15:42,4 min. (7.), střelba vleže 0+1/vstoje 0+1, čas střelby 1:09,0 min. (6.) +6,0 s

Eva Puskarčíková předběhla ve třetím okruhu druhého úseku tři soupeřky

„Čtvrté místo? Kdyby nám to někdo řekl před závodem, tak to bereme všema deseti. Teď jsme možná zklamané, když jsme viděly, jak se to vyvíjelo. Emočně to bylo hodně náročné…. Ale myslím, že to je rozhodně úspěch. Střelba byla z mé strany spíše průměrná. V každé položce jsem jednou dobíjela, ale určitě to bylo mnohem lepší než v mixu. Na trati jsem dělala od počátku, co jsem mohla. Ale mám to prostě tak, že zrychluju postupně. Teď mě ještě čeká masák, už se na neděli těším.“

Veronika Vítková

Veronika Vítková nás ve střelbě napínala, ale dobíjení zvládla vždy rychle

Veronika Vítková nás při střelbě napínala, ale dobíjení zvládla vždy rychle

„Se svým výkonem úplně spokojená být nemůžu, vždyť jsem celkem čtyřikrát dobíjela. První dvě kola mi přišlo, že se tam pěkně vyvážím. Jela jsem, jak jsem potřebovala, abych zvládla střelbu. A ta se moc nepovedla, i když se mi ulevilo, že jsem ty chyby vždy rychle napravila. Co však pro mě bylo nejhorší, tak druhá polovina závěrečného kola. To byla krutá muka. Myslela jsem si, že se do cíle ani nedostanu. Ani si nepamatuju, jak jsem Gabče předala. Byla jsem celá ztuhlá, od žaludku mi bylo špatně. Dlouho mi trvalo, než jsem se dostala z cílového prostoru. Z evropského šampionátu jsem odjížděla s dobrou běžeckou i střeleckou formou. Bohužel se střelbou jsem se tady vůbec nekamarádila, ale z té běžecké mi zůstalo jen málo.“

Gabriela Koukalová
Pořadí v cíli 4., odstup +14,0 s, celkový čas 16:45,7 min. (2.), běžecký čas 14:41,5 min. (1.), střelba vleže 0+0/vstoje 0+0, čas střelby 1:04,0 min. (7.) +16,0 s

Gabriela Koukalová bojovala, seč jí síly stačily

„Musím říct, že jsem hodně zklamaná. Ta medaile byla na dosah. Na konec máme čtvrtou příčku stejně jako v Soči… Bylo to hrozně těžké, síly už chyběly a tam kde chyběly nejvíc, tak jsem potřebovala podporu lyží, která dnes bohužel tolik nefungovala.
Na závěrečnou položku jsem si věřila. Věřila jsem si maximálně. Myslela jsem, že Olenu Pidrušnou, která je běžecky jinde než my, prostě dám a budeme finišovat společně s Francií. Ale únava už je tady. Ještě před závodem jsem se cítila dobře, ale pak mi najednou ráz na ráz došly síly. Už s tím nešlo nic dělat. Byl to pro mě už pátý závod tady na šampionátu. Ale zpět k výsledku. Dneska si to holky zasloužily, předvedly úžasné výkony a je mi líto, že nebylo v mých silách to podržet líp než v minulých závodech. Nechala jsem tam všechno. Mrzí mě to. Úspěch byl na dosah a najednou se vám to rozplyne.“

Výsledky štafetových závodů žen na 4×6 km MS 2017 v Hochfilzenu