Štafety: ženy bez Soukalové, muži na plný výkon

19.1.2013    autor: tjh

Nečekané složení má nedělní štafeta českých biatlonistek pro závod na 4x6 km VI. kola Světového poháru v italského Anterselvě.  Český kvartet poběží v sestavě Veronika Zvařičová, Barbora Tomešová, Jitka Landová a Veronika Vítková. Muži nastoupí na start závodu na 4x7,5 km v nejsilnější možné čtveřici, a to v pořadí: Michal Šlesingr, Ondřej Moravec, Jaroslav Soukup a Zdeněk Vítek.

Schází dvě opory
Co uvedené složení štafety žen znamená? V českém družstvu, které doběhlo nečekaně třetí před deseti dny v Ruhpoldingu, schází dvě opory. Jednak nestartuje juniorka Kristýna Černá, která se připravuje na světový šampionát své věkové kategorie, a také nepoběží Gabriela Soukalová, devátá žena průběžné klasifikace Světového poháru.

 

Trenér Jindřich Šikola se musí ve štafetách obejít bez Gabriely Soukalové. Ilustrační foto Květoslav Frgal

 

Strach z nemoci
Otázka, která se nabízí tedy zní: Proč neběží Soukalová? „Už dva dny se necítím dobře, jak říkáme, mám spálené trubky. A mám opravdu strach, abych nebyla zase nemocná,“ řekla už po dnešním závodě rodačka z Jablonce nad Nisou. Trenér Jindřich Šikola přitom měl jiné plány. „Veronika Vítková v této sezóně zatím absolvovala všechny závody. Chci, aby si odpočala,“ říkal už před dvěma dny reprezentační kouč.

Zdraví na prvním místě
Trenér si však uvědomuje, co je zásadní. „I pro mě je zdraví sportovkyně na prvním místě, proto bude lepší, aby se Gabča srovnala.“ Sama závodnice je ze svého stavu nešťastná. „To bych už opravdu měla smůlu. Štafety jsou mojí nejoblíbenější disciplínou, protože kolektivní radost mám moc ráda. Věřím, že den volna mi prospěje a zůstanu zdravá.“

Nové složení testem
Situace tak chce trenér využít k otestování závodnic na jiných, než obvyklých postech. „Vím, že Veronika umí štafet rozeběhnout. Ale jak zvládne její závěr? To vyzkoušíme zítra. Stejně tak jako účinkování „velké“ Veroniky na prvním úseku,“ dodává trenér.

 

Trenér mužů Ondřej Rybář posílá do štafet nejsilnější sestavu. Ilustrační foto Květoslav Frgal

 

Nejvyšší kvalita
Muži, zdá se, jsou opřed štafetami v lepším rozpoložení a poběží zřejmě v nejsilnější možné sestavě. Na prvním úseku dostane už tradičně příležitost Michal Šlesingr, jako druhý se již osvědčil Ondřej Moravec, vydařený návrat po zranění absolvuje Jaroslav Soukup a ve finiši se bude chtít ukázat nejzkušenější český reprezentant Zdeněk Vítek. „Zdeněk se ještě stále zotavuje z nemoci. Měl téměř čtyřicetistupňové horečky a užíval antibiotika. Chci ho vyzkoušet, aby potvrdil stabilitu střelby, kterou se prezentoval ve sprintu,“ vysvětloval trenér Ondřej Rybář.

Češky odstartují do závodu v neděli v 10:30 hodin s číslem šest, muži vyrazí na trať ve 14:15 s číslem osm.             

Zpět na seznam novinek