Dobrý závěr sezóny. Veronika Vítková 9. ve stíhačce. Adam Václavík hrdinou 10. štafety

18. března, 2018

Nejprve si Veronika Vítková vylepšila 11. startovní místo po sprintu a ve stíhacím závodě VIII. kola v norském Oslu doběhla devátá. Následně pak česká štafeta mužů Ondřej Moravec, Michal Krčmář, Jaroslav Soukup a Adam Václavík vydřela zejména díky svému finišmanovi desáté místo. A protože Češi skončili dvě příčky před Ukrajinou, zajistili se pro příští rok možnost startu pěti závodníků ve Světovém poháru. Jak česká, tak ukrajinská reprezentace totiž nebudou startovat za týden při finále SP v ruském Ťumeni. Stíhačku žen vyhrála Darja Domračevová, Eva Puskarčíková obsadila 34. místo. Ve štafetách mužů suverénně  zvítězili domácí Norové. Ale po pořádku.

Veronika Vítková zvládla bezchybně první a poslední položku. Bohužel po druhé a po třetí musela vždy na jedno trestné kolo. „Ty dvě jedničky mě opravdu mrzí, mohl jsem skončit mnohem výše. Na druhou stranu z výsledku v elitní desítce mám radost. Stejně tak jsem spokojená s celou sezónou. Dařilo se mi, snad s výjimkou třetího kola ve Francii, všude.” Bodovala ve všech 19 dosud uskutečněných individuálních závodech SP. Sedmkrát skončila v elitní desítce a z toho třikrát třetí! Navrch přidala i bronzové olympijské představení! „Vždy jsem byl vpředu a z toho mám dobrý pocit. Dařilo se mi mnohem více střelecky než minulé dvě sezóny.“

Veroniku Vítkovou závod hodně bolel, ale výsledek stál za to. Posedmé v sezóně skončila v závodě SP mezi elitní desítkou

Dopředu zatím moc neplánuje. „Teď se hlavně těším domů, a pak na exhibici u nás v Jablonci nad Nisou. A co bude dále se teprve uvidí. Pokud ale příprava na nový olympijský cyklus bude stejně dobrá, jako ta na letošní sezónu, neměla bych žádné obavy. Základem každopádně bude zdraví,“ dodala zatím průběžně šestá žena klasifikace Světového poháru.

Štafety mužů na 4×7,5 km nebyly z českého pohledu primárně soubojem o vítězství. Cíl nebo spíše přání spočívalo v porážce Ukrajiny, a to alespoň o dvě příčky. Proč? Češi ani Ukrajinci nebudou startovat v Rusku při finále Světového poháru. Česká reprezentace nesouhlasí s tím, jak Mezinárodní biatlonová unie bojuje resp. nebojuje s dopingem. Po sérii skandálů Rusko stále nemá svoji akreditovanou dopingovou laboratoř. Ukrajinci vyslyšeli zákaz své vlády a nebudou startovat v zemi, která je pro ně agresorem… A oba státy dělilo v Poháru národů před startem štafet 12 bodů. Pokud by česká štafeta skončila do osmého místa. Stačilo by ji Ukrajinu porazit o jednu příčku. Každé další pořadí znamenalo být před Ukrajinci o dvě pozice.

Ondřej Moravec bojoval příkladně jako vždy, dnes však nejvíce se svojí ležkou

Jak se závod vyvíjel? Určitě ne podle českých představ. Po prvních dvou položkách byl Artěm Pryma třetí, kdežto Ondřej Moravec se krčil až na 17. místě. Ukrajina posléze předávala pátá a Česko 14. Michal Krčmář pak vytáhl českou štafetu na 11. místo, a to dokonce necelých šest sekund před 12. Ukrajinu. Jaroslav Soukup, který absolvoval poslední závod kariéry, se až do stojky držel Dmytra Pidrušného. Ale poté se mu přestalo dařit. Třikrát dobíjel a ztratil i v běžecké části. Adama Václavíka tak vyslal na trať ze 14. místa a odstupem více než 50 sekund na Ukrajinu. Itálie, která posléze sehrála v závodě pro nás důležitou roli, byla v té chvíli sedmá s náskokem 1:30 minuty na Česko.

Michal Krčmář posunul českou štafetu na dohled elitní desítce

A Adam Václavík bojoval jako lev. Rychle běžel a přesně střílel. Náskok Ukrajiny se pomalu, nikoliv dramaticky, tenčil. Ukrajince Volodymyr Sjemakov se totiž ani jednou nemýlil. Po ležce činil odstup 36 sekund, po stojce, během které musel Adam Václavík jednou dobíjet, byl mezi oběma štafetami rozdíl 26 sekund. To ale nic neznamenalo. I kdyby totiž Václavík Sjemakova předstihl, což se nezdálo pravděpodobné, nic by to neřešilo. Bojovalo se o 11., 12. místo a v tom případě bychom potřebovali být i tak před Ukrajinou o dvě místa.

A vše vypadalo takřka beznadějně ve chvíli, kdy Ukrajinec dojel italského juniora Davida Capellariho, pátého z vytrvalostního závodu na nedávném MSJ&D v Estonsku. Ital přitom vybíhal do závěrečného okruhu 42 sekund před Adamem Václavíkem. Ovšem český finišman běžel skvěle a dvojici soupeřů se rychle přibližoval. Šest set metrů před cílem už byl za nimi jen o šest vteřin! V cílové rovince se pak děly věci. Adam Václavík vydřel urputným závěrem desáté místo, zatímco mladý Ital našel ještě sílu přespurtovat Ukrajince a pomohl tak české reprezentaci. Výsledek, který lze z pohledu vývoje závodu považovat za zázrak, byl na světě!

Dvojici Jaroslav Soukup a Ondřej Rybář už vedle sebe na trati nepotkáme. Jaroslav Soukup dvojnásobný olympijský medailista a držitel dvou bronzů z MS absolvoval ve Světovém poháru svůj poslední závod

„Byla to pěkná podívaná,“ ulevilo se trenérovi české reprezentace Michaelu Málkovi při rozhovoru pro Českou televizi. „Přímo před mýma očima na úrovni střelnice se Adam dostal před oba soupeře. Na svém úseku předvedl, že v sobě skrývá velký potenciál.“ Trenér současně vysvětlil, proč se Adam Václavík zatím neprosazuje častěji. „Je kvalitní běžec, možná z našich už v tuto chvíli nejlepší, je i dobrým střelcem. Ale nejvíce bojuje sám se sebou, se svojí hlavou a touhou dosáhnout dobrého výsledku. Dnes ukázal, že je na dobré cestě. Čeká ho však ještě běh na dlouhou trať.“

Radost z vystoupení Adama Václavíka měl i šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář. „Adam zvládl svůj úsek bravurně. Stylem, jakým ho chceme vidět závodit častěji. Jsem rád, že takový výkon podal ve chvíli, kdy to tým moc potřeboval.“

Adam Václavík, hrdina české štafety, věřme, dnešním výkonem odkryl svůj skutečný potenciál