Gabriela Koukalová proměnila čtvrté místo v malý křišťálový glóbus!

17. března, 2017

Překvapilo to všechny a nejvíce samotnou aktérku. Čtvrté místo z dnešního finálového sprintu IX. kola Světového poháru na Holmenkollenu vyneslo Gabriele Koukalové nečekaně i malý křišťálový glóbus za tuto disciplínu. Česká biatlonistka tak potvrdila, že je v této sezóně skutečnou královnou sprintu. Vždyť na kontě má také titul mistryně světa! Před startem přitom na Lauru Dahlmeierovou, vedoucí ženu sprintu i celkové klasifikace SP, ztrácela v hodnocení disciplíny 28 bodů. Takřka nesplnitelný cíl. Ovšem německá hvězda selhala na střelnici, kde třikrát chybovala, a ani na trati to nebyla ona. Ve stopě měla až šestnáctý čas. Výsledkem byla 31. pozice.
České reprezentantky navíc uhájily před Italkami čtvrté místo v Poháru národů. Velkou měrou se o to zasloužila také Veronika Vítková, dnes pátá, což je pro rodačku z Jilemnice nejlepší výsledek v sezóně! Na body dosáhla i 32. Lucie Charvátová. Eva Puskarčíková (62.) a Jessica Jislová (96.) do stíhacího závodu nepostoupily. Senzačně vyhrála bezchybně střílející Finka Mari Laukkanenová.

Na trati ještě Gabriela Koukalová netušila, že bojuje o malý křišťálový glóbus

Sama to nazvala pochoďák. Gabriela Koukalová nevyběhla na trať v závratném tempu. Ondřej Moravec to později glosoval: „Ona nevyběhla, ona vyšla.“ V prvním kole ztratila na nejrychlejší Susan Dukleeovou neuvěřitelných 24 vteřin a měla až 35. běžecký čas. Dávala tak trochu najevo, jak se ji do závodu nechtělo. Únava už přemáhala i mysl. „Moje taktika byla minout všechny terče, protože jsem byla tak vysílená, že se mi nechtělo startovat v sobotní stíhačce….“ Pak ale trefila všech pět terčů a jako když ji polijí živou vodou. „Zkusila jsem závodit a ono to šlo. Navíc se mi hodilo, že jsem ušetřila dost sil na finiš. Letos to byl jeden z mála, při kterém jsem byla schopná na soupeřky najíždět vteřiny.“ Třetím nejlepším závěrečným okruhem poskočila ze sedmého místa na čtvrté! „Asi na vrhnu na týmové poradě, abychom náš přístup přehodnotili. Tady se jasně ukázalo, že přemíra snahy škodí,“ smála se od ucha k uchu. A šokovala ještě něčím – osmou nejrychlejší střelbou! Pro ilustraci, před týdnem v Kontiolahti měla až 93. čas…

Křišťál!? Fakt, jo? Překvapení pro závodnici i šéftrenéra

Výsledkem „nového přístupu“ byl nečekaný, ale zasloužený triumf ve Světovém poháru v disciplíně sprint. Během sezóny vyhrála Gabriela Koukalová dva z devíti sprintů, a to v Oberhofu a v Hochfilzenu, druhá doběhla v Ruhpoldingu, třetí skončila v Oestersundu a na kontě má další dvě umístění v Top Ten. Nejhůře skončila 21. v korejském Pchjongčchangu. Druhá Laura Dahlmeierová, která za českou reprezentantkou zaostala nakonec v boji o malý křišťálová glóbus o pět bodů, dosáhla dnes vůbec nejhorší výsledku v sezóně. „Hodně jsem chybovala, neměla jsem ani moc dobré lyže a prostě také nejsem stroj,“ řekla norskému rádiu NRK německá biatlonistka.

Úspěšné české duo  pátečního sprintu v Oslu. Veronika Vítková a Gabriela Koukalová

Úspěšné české duo pátečního sprintu v Oslu. Veronika Vítková a Gabriela Koukalová

Sprint žen na 7,5 km, IX. kolo SP

Gabriela Koukalová,
4. místo, odstup 37,4 s, střelba – 0-1, 6. běh (+24,9 s), 8. střelba (+22,0 s)
„Tak to tedy bylo opravdu strašně nečekané. Vůbec jsem nevěděla, ani trenéři, že bojuju o glóbus. Když mi pak později v cíli hlásili, jak to vyšlo, myslela jsem si, že si dělají legraci. Asi takové vítězství z úleku, opravdu nečekané.“

Veronika Vítková

5. místo, odstup 41,4 s, střelba – 0-1, 11. běh (+31,3 s), 38. střelba (+10,6 s)

Ležka  byla dnes základem úspěchu Veroniky Vítkové ve sprintu na 7,5 km

Ležka byla dnes základem úspěchu Veroniky Vítkové ve sprintu na 7,5 km

„Tak mám nejlepší výsledek v sezóně. Přesvědčila jsem se, že každá sezóně není stejná, ale věřím, že mě dnešní výsledek povzbudí. Ukázal mi, že to stále jde. Dnes jsem šla do závodu docela uvolněná. Blíží se konce sezóny, na který se už moc těším. To mi asi pomohlo, stejně jako nula na začátku.“

Lucie Charvátová
32. místo, odstup 1:58,2 min., střelba – 2-1, 26. běh (+57,8 s), 24. střelba (+8,4 s)

Lucie Charvátová má v závěru sezóny stabilní formu. A tým z toho těží. Ženy uhájili čtvrté místo v Poháru národů před dotírajícími Italkami

Eva Puskarčíková
62. místo, odstup 2:47,8 min, střelba – 3-1, 45. běh (+1:25,5 min.), 4. střelba (+0,8 s)

Jessica Jislová
96. místo, odstup 4:40,5 min, střelba –2-4, 65. běh (+1:51,4 min), 51. střelba (+13,9 s)