Jiří Hamza o MS v NMNM: „V Česku se biatlon definitivně zabydlel, dostal se lidem pod kůži.“

27. srpna, 2018

Před zahájením mistrovství světa v biatlonu na kolečkových lyžích v Novém Městě na Moravě se nad Vysočina Arenou vznášelo několik otazníků. Přijdou na letní šampionát fanoušci? A když ano, kolik jich bude? Jak si povedou čeští biatlonisté, když akci absolvují z plného tréninku? Nesrazí případný neúspěch jejich sebevědomí před zimní sezónou? Atd. Po třech dnech mistrovských klání můžeme dění v NMNM hodnotit v superlativech. Fanoušci zavítali do Vysočina Areny v hojném počtu a čeští biatlonisté si vylepšovali jak osobní, tak týmové statistiky. Příklad? Ondřej Moravec už získal na letních šampionátech 17 medailí (!) a česká reprezentace má za sebou se 13 cennými kovy nejlepší vystoupení v historii.

 

První zlato – smíšená juniorská štafeta – zleva: Petra Suchá, Vítězslav Hornig, Tereza Voborníková, Jakub Štvrtecký

 

NĚKTERÁ ČÍSLA Z MS V BIATLONU NA KL V NMNM 2018
Počet disciplín: 3 (smíšená štafety, sprint, stíhací závod)
Počet fanoušků: více než 20.000 (pátek přibližně 5.000, sobota cca 6500, neděle kolem 9.000)
Počet km nových vyasfaltovaných tratí: 2,0 km
Počet českých medailí: 13 z 26 možných (!)
Hodnota českých medailí: 5x zlato, 4x stříbro, 4x bronz
Počet českých závodníků: 23 (Eva Puskarčíková kvůli zdravotní indispozici nastoupila)
Počet všech startujících: 221
Počet zúčastněných zemí: 26
Počet novinářů: 51

 

Jiří Hamza, prezident ČSB, ve společnosti Egila Gjellanda, norského kouče českých žen

Jiří Hamza, prezident Českého svazu biatlonu a šéf organizačního výboru MS
„Skutečně jsme nevěděli jsme, co od návštěvy fanoušků čekat. Jak to nakonec dopadlo, je prostě super. Možná jsme ani na takový nápor nebyli úplně stoprocentně připravení, ale věřím, že všichni diváci nakonec opouštěli Vysočina Arenu, i díky výkonům našich závodníků, spokojení. Ukázalo se, že biatlon se v Česku definitivně zabydlel, dostal se lidem pod kůži. A jsem přesvědčený, že celé vyznění šampionátu bylo tou nejlepší pozvánkou na zimu.“

 

Druhé zlato – Jakub Štvrtecký ve sprintu juniorů

Egil Gjelland, trenér reprezentace žen
„Je potřeba si uvědomit, že se stále nacházíme v režimu přípravy. Dařilo se nám v mixu, Veronika je mistryní světa, máme další umístění v elitní desítce. Holky ukázaly dobré věci, ale ne vše se každé podařilo, třeba i proto, že v Novém Městě je opravdu obtížná střelnice. Největší hodnotu šampionátu vidím v tom, že taková akce představuje ten nejlepší možný trénink na zimu, a právě tam směřujeme naše úsilí.“

Třetí zlato – Michal Krčmář ve sprintu mužů… a k tomu navíc další medailová žeň!

Zdeněk Vítek, trenér reprezentace mužů
„Myslím, že už jsem snad ani nemohli být více úspěšnější. Ono to možná vyznívá trochu arogantně, ale čísla jsou zřejmá. V individuálních závodech jsme mohli získat maximálně šest medailí a máme jich pět! Kluci ukázali odhodlanost, koncentraci, i srdce bojovníků. Vedle všech medailistů mě potěšili, a to zejména ve stíhačce, všichni mladí – Ondra Hošek, Adam Václavík i Milan Žemlička. Kolečkové lyže jsou sice trochu specifickou disciplínou, ale výkony závodníků ukázaly, že snad v přípravě nejdeme špatným směrem. Představují pro nás určitě psychické povzbuzení do dalších tréninků.“

Čtvrté zlato – Veronika Vítková ve stíhacím závodě žen

Aleš Lejsek, trenér reprezentace juniorek
„Z pohledu našeho týmu dopadl šampionát nad očekávání. A tím nemyslím jen titul z mixu a medaile Markéty Davidové. Potěšilo mě, že každá z děvčat odvedla, co umí. Žádná mě vyloženě nezklamala. Holky ukázaly pokroky ve věcech, kterým se v přípravě věnujeme. Závody současně odhalily, kde, kterou ještě tlačí pata. Ale přesně kvůli tomu v Novém Městě závodily. Budu se opakovat, ale naši účast hodnotím opravdu pozitivně.“

…a už se veze šesté zlato – Ondřej Moravec ve stíhacím závodě mužů!

Michael Málek, trenér reprezentace juniorů
„Když se podívám do výsledkové listiny jednotlivých závodů, vidím krásná umístění. Vidím medaile v každé disciplíně. Třeba ve sprintu předvedli kluci úžasné výkony, když se jich všech šest vešlo mezi nejlepších šestnáct. Potěšilo mě, jak i závodníci ročníků 2000 a 2001 byli konkurenceschopní v porovnání s borci o tři, čtyři roky staršími. Na druhou stranu je zřejmé, že před sebou máme ještě hodně práce, protože zejména střelecké výsledky měli kluci opravdu nevyrovnané.“

 

 

Tomáš Hermann

Foto: Petr Slavík