Michal Šlesingr třináctý v oberhofském sprintu

10. ledna, 2015

Možná více štěstí, možná více rozvahy, možná více umu, každopádně dnes čeští reprezentanti v náročných podmínkách sprintu IV. kola Světového poháru v německém Oberhofu neuspěli tak, jak by si představovali. Michal Šlesingr obsadil 13. místo, Ondřej Moravec byl klasifikován jako 25. v pořadí a Jaroslav Soukup skončil na 31. pozici. „Umístění v elitní desítce nám určitě chybí,“ podotkl šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář. Michal Krčmář obsadil 55. příčku a Tomáš Krupčík byl klasifikován až jako 88. Zvítězil Martin Fourcade před Ole Einarem Bjoerndalenem a Timofejem Lapšinem.

Odložený start
Noční déšť a výrazné oteplení připravily Oberhof o hodně sněhu, a tak museli pořadatelé odložit start o dvě a půl hodiny, aby byli schopni připravit regulérní trať. „Myslím, že tu situaci organizátoři dost nezvládli, na tratích se začalo pracovat až ráno,“ řekl trenér mužů Marek Lejsek. Každopádně v 14:30 v době startu už v Oberhofu nepršelo, zkrácená trať byla připravená a jen vítr zůstal průvodcem biatlonistů po celý závod.

Fourcade versus Šlesingr
Čeští biatlonisté rozběhli závod slušně. A Michal Šlesingr si vedl dokonce lépe, než pozdější vítěz Martin Fourcade. Rozdílovou se pak ukázala střelba vstoje. Zatímco lídr světového poháru ji zvládl bezchybně, český reprezentant minul dva terče. „Michal neměl takové podmínky, za kterých nebylo možné terč trefit. Prostě chyboval. Je to škoda, protože kvalitní výsledek měl dnes na dosah.“

Souboj s pozdějším vítězem Martinem Fourcadem se až do druhé střelby zásluhou vynikajícího běhu vyvíjel ve prospěch Michala Šlesingra. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Podvědomý spěch
Letohradský biatlonista totiž i výtečně běžel, na trati byl osmý nejrychlejší.  „V běhu to bylo opravdu OK. To je pro mě určitě povzbuzení. Ale to stojka mě mrzí,“ přiznal se Michal Šlesingr a odhalil příčinu dvou chyb.  „Myslím, že jsem to podvědomě celé uspěchal. Měl jsem na stojku relativně dobré podmínky a chtěl jsem ji proto odstřílet rychle, než vítr zesílí. A to byl ten problém. Hodně mě to mrzí.“

Sprint v Oberhofu Ondřeji Moravcovi nevyšel. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Nejhorší závod
Ondřej Moravec dnes nebyl na trati tím rychlíkem, jako v předvánočních kláních Světového poháru, kdy zajížděl pravidelně časy mezi desítkou. V oberhofském sprintu dosáhl 23. běžeckého času a navíc třikrát chyboval. Dvakrát vleže, jednou vstoje. „Dnes to byl můj nejhorší závod v sezóně. Běžecký velký průměr. Ta chyba vstoje mě štve. Podmínky jsem měl dobré, měla to být nula,“ zlobil se třicetiletý reprezentant sám na sebe. Jeho slova potvrdil i šéftrenér Rybář.  „Ondra stojku umí a je škoda, že mu dnes nevyšla. Mohl být někde na úrovni Michala.“ Protože se však nedařilo dalším mnoha závodníků ze světové špičky (Šipulin 43., Schempp 30., Garaničev 61.) a jiní jako Svendsen, Landertinger nebo Tarjei Boe nestartovali, tak udržel průběžné sedmého místo ve Světovém poháru.

Škoda pádu
Smůlu měl Jaroslav Soukup, který spadl hned v prvním kole a ztratil hodně času. Přesto ještě dokázal ležku zvládnout bezchybně. Vstoje pak minul dva terče. „Jarda se svojí subtilní postavou za větrných podmínek se stojkou vždy hodně bojuje a dnes to nebylo jiné.  Proto mě více než dva nesestřelené terče vstoje mrzí jeho zaváhání při sjezdu,“ podotkl Ondřej Rybář.