Mistři světa v mixu nejlepší i na horských kolech!

18. června, 2016

Veronika Vítková, Gabriela Soukalová – Koukalová, Michal Šlesingr a Ondřej Moravec, mistři světa ze smíšených štafet ve finském Kontiolahti 2015, byli nejlepší i při sobotním českém šampionátu v biatlonu na horských kolech, který se odehrál v Jablonci nad Nisou v areálu Mšeno-Břízky. V kategorii žen vyhrála šestikilometrový závod Gabriela Koukalová před Veronikou Vítkovou. Na devítikilometrové trati mužů, kteří startovali hromadně, byl nejlepší bezchybně střílející Ondřej Moravec před Michalem Šlesingrem.

Vítězka Světového poháru 2015-2016 Gabriela Koukalová se přiznala, že jejími největšími soupeři byly trať a ona sama. „Jsem v tréninku teprve dva týdny a tady se jednalo o závodní rychlost, na kterou nejsem zatím vůbec adaptovaná. Vítězství pro mě bylo těžce vybojované, protože jsem soupeřila s každým metrem trati.“ Z výsledku měla ovšem radost. „Věřím, že mi pomůže k lepšímu návratu do procesu přípravy.“ Potěšili ji i diváci na stadionu a kolem trati. „Možná jich nebylo tolik jako v zimě, ale našemu klání určitě dodali kouzlo.“

Gabriela Koukalová míří za vítězství v MČR horských kolo 2016

Veronika Vítková minula jeden terč v každé položce. „Upřímně, to by v zimě nebylo ideální,“ zlobila se na sebe, že nedokázala zvládnout alespoň jednu položku bezchybně. Závod ji hodně bolel. „Na horském kole jsem od jara seděla snad jen dvakrát, většinu cyklistických tréninků jsme totiž absolvovali na silnici. Přišlo mi, že unavená jsem byla hned po startu. Na trati jsem cítila, že zejména technicky to není ono.“ Třetí příčku vybojovala Lea Johanidesová.

Veronika Vítková na startu MČR MTB. V závodě obsadila druhé místo.

Kategorii mužů zpestřil hromadný start a bylo se na co dívat. První položku zvládli bezchybně Ondřej Moravec i Michal Šlesingr, na druhou přijeli oba zkušení reprezentanti společně. V neprospěch Michala Šlesingra rozhodl jeho poslední výstřel, který skončil mimo terč.

Pro mistrovské zlato si tak ujížděl Ondřej Moravec. „Jsem spokojený, ale nedělám z toho velké závěry. Snažím se střílet o něco rychleji, než tomu bylo v zimě, a tak jsem rád, že jsem neminul žádný terč. Přesto i v této části biatlonu mám co zlepšovat, zejména u položky vleže.“ Pro zkušeného českého reprezentanta byl samotný závod extrémně náročný. „Trať jde neustále nahoru, dolů, doprav a doleva je náročná jak profilem, tak i technicky. Dostanu se zde na mnohem vyšší tepy, než tomu bývá v zimě. Z tohoto pohledu to byl skvělý test.“

Ondřej Moravec dává první mistrovský rozhovor při domácím šampionátu na MTB.

Michal Šlesingr litoval závěrečné rány vstoje. „Poslední se prostě dává. Asi jsem ji uspěchal, ale vlastně ani nevím, kde skončila.“ To podle jeho slov svědčí o tom, že koncentrace už nebyla stoprocentní. „Jsem trošku blbec.“ Na kole se však cítil v dobré pohodě. „Možná to byl můj nejlepší výkon za několik let dozadu. Trochu krizi jsem měl v minulých dnech, kdy jsme měli soustředění v Hnanicích a Novém Městě na Moravě, ale dnes to tady bylo relativně v pohodě i přesto, že jsme závodili s plného tréninku.“ Bronz vybojoval Lukáš Kristejn.

Kdo vybojoval další mistrovské tituly? V juniorských kategoriích vyhráli letohradští závodníci Simona Maříková a Milan Žemlička, ve starším dorostu byli nejlepší Eliška Teplá z Nového Města na Moravě a jilemnický Vítězslav Hornig, mezi mladším dorostem si pro zlaté medaile dojeli Veronika Hermanová z KB Letohrad a novoměstský Vladimír Žváček.

Jablonec nad Nisou, MČR v biatlonu na horských kolech, ženy 6 km: 1. Koukalová 18:28 (1 trestné kolo), 2. Vítková -1:04 (2), 3. Johanidesová -2:24 (2). Muži 9 km: 1. Moravec 25:38 (0), 2. Šlesingr -33 (1), 3. Kristejn -45 (3), 4. Soukup -1:35 (4), 5. Krčmář -2:06 (2), 6. Václavík (všichni SKP Kornspitz Jablonec) -2:35 (6). Juniorky 6 km: 1. Maříková (KB Letohrad) 20:15 (1), 2. Davidová (SKP Kornspitz) -27 (3), 3. Vinklárková (KB Letohrad) -50 (2). Junioři 9 km: 1. Žemlička  28:00 (1), 2. Štvrtecký (oba KB Letohrad) -12 (4), 3. Joukal (SKP Kornspitz) -29 (2). Dorostenky B 6 km: 1. Teplá (SK NMNM) 21:14 (3), 2.  Dusilová -1:03 (1), 3. Luxemburgová (obě SKP Kornspitz) -2:11 (3). Dorostenci B 9 km: 1. Hornig (Jilemnice) 29:10 (1), 2. Karlík (KB Letohrad) -58 (4), 3. Pajer (Jilemnice) – 1:20 (2). Dorostenky A 6 km: 1. Hermanová (KB Letohrad) 24:39 (6), 2. Žitná (SG Jablonec) -4 (4), 3. Černá (SK NMNM) -6 (7). Dorostenci A 6 km: 1. Žváček  32:51 (4), 2. Kabrda (oba SK NMNM) -1 (4), 3. Machač (SKP Kornspitz) -44 (5).