Mistry sprintů jsou Eva Puskarčíková a Jaroslav Soukup

10. září, 2016

Nečekané vítěze měla úvodní disciplína mistrovství České republiky v biatlonu na kolečkových lyžích, který hostí po celý víkend letohradský areál v Šedivském lomu. Tituly šampiónů ve sprintech vybojovali Eva Puskarčíková v 7,5 km dlouhém závodě žen a na desetikilometrové trati mužů Jaroslav Soukup, oba jsou členy SKP Kornspitz Jablonec. Závody, které provázelo horké slunečné počasí, měly mezinárodní punc, na start se postavili vedle české elity reprezentanti Slovenska, Ukrajiny či Polska.

Evu Puskarčíkovou vítězství zaskočilo. „Kolečkové lyže rozhodně nejsou mojí parádní disciplínou. Bojím se,“ prozradila rodačka z Harrachova, která se kdysi potkala s letohradským asfaltem v obávaném sjezdu u rybníčku. Navíc minulý týden byla nachlazená. „Nedokončila jsem testy v Jablonci a nemohla jsem ani odcestovat na soustředění do Oberhofu.“ Až v půlce týdne začala trénovat.

Ležku odstřílela rychle a bezchybně, vstoje minula jeden terč. „Střelba mě dnes podržela,“ souhlasí. S náročnou kopcovitou tratí spíše bojovala. „Nejelo se mi vůbec dobře, o to větší mám teď radost. Myslím, že na kolečkových lyžích je to můj nejlepší výsledek.“

Na druhé místo dosáhla Paulína Fialková ze Slovenska, třetí skončila Veronika Vítková, kterou ale může těšit české stříbro. Pátá za další slovenskou reprezentantkou Teréziou Poliakovou skončila Veronika Zvařičová, jež v českém šampionátu skončila třetí. Gabriela Koukalová neměla svůj den. V každé ze dvou položek minula čtyři terče a obsadila 12. místo. „Gábina dnes nebyla na závody koncentrovaná. Na parkovišti naťukla jiné auto, pak přišla pozdě na nástřel i na start,“ povzdychl si trenér Zdeněk Vítek.

Část trati v letohradském areálu Šedivského lomu.

V závodě mužů měly velkou podporu domácí odchovanci. Ale největším hvězdám Ondřej Moravcovi a Michalu Šlesingrovi se nedařilo. Oba minuli tři terče hned při první položce. „To bylo nemilé překvapení. Od toho se pak pro kluky odvíjel celý závod,“ řekl trenér mužů Michale Málek. „Už v pátek na tréninku mi to nešlo a závod to potvrdil,“ pokrčil rameny Ondřej Moravec, jenž ani vstoje neexceloval. Vedle šly další dvě rány. „S takovou střelbou bych neuspěl ani v dorostu,“ zlobil se na sebe trojnásobný olympijský medailista, jemuž nakonec patří 11. příčka. Jedinou radost tak měl z běhu. „Alespoň v této části biatlonu jsem byl konkurence schopný.“

Michal Šlesingr doplatil na nachlazení, které mu nedovolilo řádně trénovat v německém Oberhofu. „Chtěl jsem startovat, protože to byl náš domácí závod, ale nemoc a špatná střelby mi rozdaly karty. V závěru závodu už jsem na to vůbec neměl.“ Cílem proběhl jako šestnáctý. Na stupně vítězů se neprobojoval ani další člen letohradské party Michal Krčmář, který skončil po jedné chybě vleže a jedné vstoje pátý.

Lukáš Kristejn právě dostává "občerstvení od šéftrenéra Ondřeje Rybáře.

Lukáš Kristejn právě dostává “občerstvení od šéftrenéra Ondřeje Rybáře.

A tak radost domácím fanouškům udělal až ten, od kterého se to možná čekalo nejméně – Lukáš Kristejn. Srpnový vicemistr světa ze sprintu na kolečkových lyžích v Estonsku vybojoval druhé místo a potvrdil, že léto jej zastihlo v dobré formě. „Mám radost, že se mi v této silné konkurenci podařil dobrý výsledek. Potěšil jsem totiž i dědu, který se na mě přišel podívat.“ Rodák ze Žamberku si nyní přeje jediné. „Věřím, že současnou střeleckou pohodu si přenesu i na sníh, do zimy.“ Rád by z „B týmu“ pronikl do „áčka“.

Z prvenství se raduje Jaroslav Soukup, který chyboval jednou pouze vleže, vstoje mířil přesně. „Vůbec jsem to nečekal, protože zdejší trať patří k nejtěžším. Před střelnicí je táhlý kopec, který bere hodně sil i koncentraci. Před první ránou jsem se musel vždy hodně vydýchat,“ vyprávěl po závodě. „Ale jsem rád, že jsem to zvládnul, protože takové povzbuzení už jsem potřeboval,“ narážel ještě na svoji nepříliš úspěšnou zimní sezónu.

Závodili také dorostenky a dorostenci.

V kategorii juniorek zvítězila i přes čtyři chyby na střelnici Markéta Davidová z SKP Kornspitz, před Veronikou Machyniakovou ze Slovenska a domácí Natálií Jurčovou. Mezi juniory vyhrál Milan Žemlička z KB Letohrad, před Antonem Dudčenkem z Ukrajiny a dalším letohradským závodníkem Jakubem Štvrteckým. Tituly v dorosteneckých kategoriích vybojovali Bára Babánková (Střelka Brno), Jonáš Mareček (SK Nové Město n/M), Petra Suchá (SKP Kornspitz) a Tomáš Mikyska (KB Letohrad).

Letohrad, MČR na kolečkových lyžích, sprint, muži 10 km: 1. Jaroslav Soukup 24:52,6 (1) 2. Kristejn (oba SKP Kornspitz) -14,5 (2), 3. Pidrušnyj (Ukr.) -16,1 (2), 4. Hasilla (SVK) -18,6 (2), 5. (3. v MČR) Krčmář -21,0 (2), 6. T. Krupčík (oba SKP Kornspitz) -30,8 (0). Ženy 7,5 km: 1. Puskarčíková (SKP Kornspitz) 20:26,1, 2. P. Fialková (SVK) -8,8 (2), 3. (2. v MČR) Vítková (SKP Kornspitz) -18,0 (3), 4. Poliáková (SVK) -23,0 (1), 5. (3. v MČR) Zvařičová (SKP Kornspitz) -45,1 (1), 6. I. Fialková (SVK) -53,2 (3).

Kompletní výsledky naleznete v sekci Propozice a výsledky.