Český Biatlon Český biatlon | CZECH BIATHLON UNION

Viessman
Hame
EP Energy Invest
PSG
BMW
Meopt
EGAP
Alpine
Atex

Mezinárodní soutěže

Mezinárodní biatlonové soutěže probíhají na několika úrovních:

Olympijské hry
Biatlon je od roku 1960 zimním olympijským sportem. Je potěšitelné, že díky neustále vzrůstající popularitě biatlonu je postupně rozšiřován i počet disciplín, která jsou zařazeny do programu Olympijských her. Na uplynulých ZOH v Turíně se závodilo v 5ti disciplínách (rychlostní závod, stíhací závod, vytrvalostní závod, závod s hromadným startem a štafety) v kategoriích mužů a žen.

Mistrovství světa
Probíhá každoročně. V roce Olympijských her se uskuteční MS pro discipliny, které nebyly zařazeny do programu ZOH. Muži a ženy závodí kromě běžných 5ti disciplin (viz OH) ještě navíc v závodě smíšených štafet, kde startují  ve společné smíšené štafetě 2 ženy a 2 muži.

Mistrovství světa juniorů a dorostu
Koná se každoročně pro kategorie juniorů, juniorek, dorostenců a dorostenek. Závodí se ve 4 disciplinách: rychlostní závod, stíhací závod, vytrvalostní závod a štafety. Dívčí kategorie ve štafetách absolvují závod ve složení 3 sportovkyň.

Světový pohár
Seriál devíti závodů s velmi náročným programem čítajícím 26 individuálních závodů a 5 štafet. Soutěže na mistrovství světa resp. na zimních olympijských hrách se započítávají do celkového bodování Světového poháru. Světový pohár se vyhlašuje ve všech individuálních závodech jednotlivých disciplín – vytrvalostním, rychlostním, stíhacím a s hromadným startem, a ve štafetových závodech. Za vítězství je udělován „malý“ pohár. Součtem všech započítaných bodů z  jednotlivých disciplin vzniká pořadí v celkovém hodnocení „velkého“ Světového poháru.
Mezinárodní federace biatlonu vyhlašuje dále soutěže pro muže a ženy.o Pohár národů, do kterého bodují 3 nejlépe umístnění závodníci dané země v každém vytrvalostním a rychlostním závodě a současně se započítávají výsledky štafety. Umístění týmu v Poháru národů má vliv na počet závodníků tohoto týmu, kteří mají právo startu v závodech Světovém poháru v následující sezóně.

Mistrovství Evropy a Mistrovství Evropy juniorů
Probíhá každoročně pro kategorie mužů, žen, juniorů a juniorek.
Závodí se ve 4  disciplinách: rychlostní závod, stíhací závod, vytrvalostní závod a štafety.
Od roku 2009 by se měly soutěže ME uskutečnit pro věkové kategorie 22 – 26 let.

Evropský pohár
Seriál osmi závodů také s velmi náročným programem čítajícím 16 individuálních závodů a 2 štafety. Obdobně jako ve Světovém poháru se i zde v individuálních kategoriích vyhlašují vítězové Evropského poháru. Do hodnocení EP se počítá i ME. Od sezóny 2007/2008 by mělo dojít k celkové úpravě a i přejmenování poháru.

EYOF
Evropský olympijský festival mládeže je pořádán pod hlavičkou Evropského olympijského výboru každý lichý rok. Biatlon, stejně jako na olympijských hrách, je zařazen do programu EYOF a naši sportovci se pravidelně zúčastňují za spolupráce s Českým olympijským výborem. Závodí se v kategorii dorostu dívek i chlapců do 18 let, štafeta je smíšená.

Mezinárodní soutěže v letním biatlonu:

Letní biatlon na mezinárodní úrovni byl v průběhu svého vývoje zastřešován několika organizacemi, pod nimiž měl i různou strukturu mezinárodních soutěží. V samotné novodobé historii po roce 1990 sváděly souboj o vedení nad soutěžemi letního biatlonu Mezinárodní federace střeleckého krosu – ISCF (samostatně vzniklá instituce pro soutěže LB) a Mezinárodní unie biatlonu – IBU.

ISCF pořádala soutěže na úrovni Evropy, mezi které patřil Evropský pohár a mistrovství Evropy. Postupný vliv konkurenční IBU zesílel po uspořádání I. Mistrovství světa v letním biatlonu v roce 1996. V průběhu několika let dominance IBU postupně rostla, a také díky neživotaschopnosti ISCF, převzala záštitu nad všemi mezinárodními soutěžemi v letním biatlonu. Velkou roli při vývoji mezinárodní scény letního biatlonu sehrává i Český svaz biatlonu.
Mezinárodní soutěže v letním biatlonu jsou dnes již pořádány výhradně pod IBU a mají následující strukturu:

Mistrovství světa
Je nejvýznamnější soutěží letního biatlonu. Mistrovství světa se koná každoročně pro kategorie seniorské i juniorské. Pravidelně se jej účastní přibližně 20 států. První MS se uskutečnilo v roce 1996 v rakouském Hochfilzenu. Od roku 1996 do roku 2005 byly na programu pouze disciplíny v krosu (rychlostní závod, stíhací závod, štafety – postupně byly upraveny na smíšené štafety, ve kterých nastupují 2 ženy a 2 muži; následně byl rozšířen program i o závod s hromadným startem). Trend rozvoje letního biatlonu dokládá i skutečnost, že od roku 2006 byly na program mistrovství světa zařazeny také disciplíny na kolečkových lyžích (rychlostní a stíhací závod). Historicky první mistrovství světa v biatlonu na kolečkových lyžích se uskutečnilo v ruské Ufě v roce 2006. Zde se nám podařilo díky druhému místu Ondřeje Moravce a třetímu místu Lenky Faltusové – oba ve sprintu, zapsat do medailové historie první významné soutěže v této disciplíně. I v krosových disciplínách ovšem patříme k zemím, které stávají na stupních vítězů. První titul mistra světa v individuálním závodě mužů získal v roce 2004 Zdeněk Vítek (a hned ve dvou disciplínách). V závodě štafet triumfovalo naše kvarteto (Šlesingr, Moravec, Tomeš a Soukup) ve finském Muioniu v roce 2005. Ovšem i další a juniorské medaile byly ziskem mnoha našich reprezentantů. Mezi nejúspěšnější české sportovce na mistrovství světa můžeme jmenovat již výše zmíněné: Zdeňka Vítka, Michala Šlesingra, Ondřeje Moravce, Jaroslava Soukupa, a dále Miroslava Tomeše, Petra Hradeckého, Pavlu Matyášovou, Zdenku Vejnarovou, Lenku Faltusovou, Barboru Tomešovou a další)

Přehled MS od r. 1996:
1996 – Hochfilzen/AUT
1997 – Krakov/POL
1998 – Osrblie/SVK
1999 – Minsk/BLR
2000 Khanty-Masijsk/RUS
2001 – Duszniky/POL
2002 – Jablonec n. N./CZE
2003 – Forni Avoltri/ITA
2004 – Osrblie/SVK
2005 – Muonio/FIN%

SP Biatlon 2018

Kalendář akcí

Český pohár

 1. 26. 5. 2018 Churáňov

  Kvalifikační regionální závod ČP

 2. 26. 5. 2018 Rožnov pod Radhoštěm

  Kvalifikační regionální závod ČP

 3. 27. 5. 2018 Vimperk

  Kvalifikační regionální závod ČP

 4. 27. 5. 2018 Liberec

  Kvalifikační regionální závod ČP

ZODM 2018

Fanshop

Facebook