Olympijský start z říše snů. Veronika Vítková BRONZOVÁ ve sprintu!

10. února, 2018

Bronz! Veronika Vítková vybojovala ve sprintu na 7,5 km, který byl úvodní biatlonovou disciplínou XXIII. zimních olympijských her, nádherné třetí místo. Rodačka z Jilemnice tak dosáhla na svoji první velkou individuální medaili! „Ano, zní to krásně a slzy mám na krajíčku. O takovém okamžiku jsem vždy snila,“ říkala dojatě v rozhovoru pro Českou televizi. Devětadvacetiletá reprezentantka, ale nebyla jedinou Češkou, které se závody vydařil. Juniorka Markéta Davidová obsadila senzační 15. místo a Jessica Jislová se může těšit z 23. pozice. Obě mladé závodnice prožily svůj olympijský debut. Ze 43. místa postoupila do stíhacího závodu Eva Puskarčíková. Svoji první zlatou olympijskou medaili vybojovala Laura Dahlmaierová z Německa, druhá, jen o 1,6 sekundy před Veronikou, doběhla Marte Olsbuová z Norska.

Veronika na trati…

Po první bezchybné položce držela Veronika Vítková šesté místo. Podruhé, přestože jeden terč minula, se posunula dokonce na druhou příčku, ovšem o pouhou desetinu sekundy před Norku Olsbuovou. V závěrečném okruhu obě sváděly vyrovnaný souboj. Na první mezičase vedle Veronika o čtyři desetiny, na druhém o půldruhé vteřiny Norka. V cíli pak činil rozdíl 1,6 sekundy přesně. „Marte jsem viděla před sebou, znala jsem i naše rozestupy, snažila jsem se jí přiblížit, ale více sil a energie už jsem do běhu dát prostě nemohla,“ popisovala Veronika závěrečný okruh.

Veronika na střelnici…

Měla radost, jak se jí závod vydařil, protože podmínky byly obtížné. Proměnlivý vítr dosahoval na střelnici rychlosti 4 m/s, teplota se v době závodu pohybovala na -7,0°Celsia. „Asi budu závodnicí do extrémních podmínek,“ smála se. „Závodu jsem se docela bála a na střelnici jsem se snažila dávat opravdu velký pozor. Naštěstí na trati mi to docela ubíhalo.“ Dosáhla celkově devátého běžeckého času.

Jak se k úspěchu dopracovala?  „Myslím, že to je odměna za práci po celou kariéru. Ale také štěstí v tom, že jsem celou přípravu na olympijskou sezónu zvládla bez problémů. Věděla jsem, na čem přes léto makám, a tento okamžik mi vše vrátil.“

Veronika na bedně!

Před startem sprintu už byla držitelkou čtyř velkých cenných kovů. Je mistryní světa ze smíšených štafet (2015), patří jí olympijské stříbro ze stejné disciplíny (2014), má světový bronz z MS 2013, pochopitelně také z mixu, a navíc na ni čeká další olympijský bronz ze štafet žen (2014)… A dnes vybojovala i svoji první velkou individuální medaili! „Jsem opravdu moc šťastná. A přála bych si, aby můj úspěch nakopl i další z našeho týmu, a mohli jsme se tady na olympiádě ještě všichni radovat.“