Proč je důležité sportovat nebo mít svoje Hry? I na to odpovídají „velcí“ čeští olympionici

29. ledna, 2018

Pardubický kraj hostí Hry VIII. zimní olympiády dětí a mládeže, biatlonové disciplíny pak našly logicky základnu v letohradském areálu Šedivského lomu. Ten je domovským areálem už velkých olympioniků Michala Šlesingra, Ondřeje Moravce, Michala Krčmáře či jejich trenéra Michaela Málka. Celá čtveřice jmenovaných je nyní na předolympijské přípravě v kazašském Almaty.

Jak naši reprezentanti vnímají žákovská zápolení a jak vzpomínají na své sportovní dětství?

 

Michal Šlesingr, 34 let, trojnásobný medailista z MS, v Pchjongčchangu ho čeká už čtvrtá účast na ZOH
PANA1946 (1)

Když si vzpomenu na své roky v žákovské kategorii, vybaví se mi hodně trestných kol a také vzduchovka značky Slavia. Ta se ještě v půlce hlavně zalomovala, jako to známe u vzduchovek na pouti. Později, když jsme začali střílet s plynovými vzduchovkami, jsme si připadali jako mistři světa 😊. Žákovské roky ale pro mě byly především hodně o partě a s mnohými kluky se kolem biatlonu potkávám dodnes. S Ondrou Moravcem jsme v reprezentaci. Milan Faltus je hlavním servismanem u „B týmu“, jeho brácha Jirka trénuje v letohradském klubu žáky.“

Za mého dětství se ODM ještě nepořádala. Navození olympijské atmosféry, kolektivní duch, vzájemné fandění, to jsou a budou pro každého účastníky zážitky možná na celý život. Ta myšlenka se mi moc líbí. Přeji všem dětem, aby si olympiádou splnily svoje sny.“

Co mi biatlon nebo lépe řečeno vrcholový sport přináší? Do jisté míry je to mix svobody a přísných pravidel. Nemusíme chodit na „píchačky“, jako lidé do továren, ale na druhou stranu nerozlišujeme víkendy nebo svátky. Žijeme stále po taškách, cestujeme po stejných místech, hotelích, tratích…“

Přesto si myslím, že sport je pro každého, ale zejména pro děti hodně důležitý. Formuje jejich postoj k životu, odvádí je od zevlování, zahálky, nudy, odvádí je tak od průšvihů. Sport učí pravidlům, dovednostem, práci, odříkání i vyrovnání se prohrami. Ukáže jim, že stejně jako ve sportu ani v životě nedostanou nic zadarmo. Něco jiného pak je vrcholový sport, jaký děláme na reprezentační úrovni. To není pro každého, to už je až nadměrném přetěžování organismu. A nemyslím si, že je to zrovna zdravé…“

 

Ondřej Moravec, 33 let, trojnásobný medailista ze ZOH a pětinásobný medailista z MS, v Pchjongčchangu ho čeká už čtvrtá účast na ZOH

PANA8696
V dětství pro mě byla důležitá parta a v „lyžáku“, jak jsme tehdy říkali našemu klubu, byla výborná. Chodil jsem tam potkat kámoše, odreagovat se, vyblbnout. Tehdy jsem bral sportování jako hru a i nyní si myslím, že to u dětí tak má být.“
„Svůj pohled na sportování jsem začal měnit někdy kolem 14, 15 let, kdy se hra proměňuje ve skutečný trénink a začíná se prosazovat motivace. Důležitější postavení pak dostávají i výsledky. Když se člověku alespoň jeden z mnoha závodů povede, je to dobrá motivace, odměna i důvod proč ve sportu pokračovat, makat, zlepšovat se fyzicky i v dovednostech.“

Důležitou, a často spíše zásadní, roli ve sportování dětí hrají rodiče. Dodnes jsem mamce a taťkovi vděčný, že mě do ničeho nenutili, nikam mě netlačili a vlastně do mého sportování absolutně nezasahovali. Nemyslím si, že by ambice rodičů měly být větší než motivace dětí. Ze svého okolí znám spoustu případů, kdy rodiče dětem spíše uškodili. Nechci nikomu radit, ale z vlastní zkušenosti vím, že radost ze sportování je během dospívání důležitá.“

Přiznám se, že ´malým´ olympionikům tuto akci trochu závidím. Za mě bylo vrcholem sezóny mistrovství republiky, ale setkání dětí z různých sportů a soutěžení krajských výprav považuji za krásnou myšlenku. Je to o setkávání, o poznávání, o přátelství… Přeji všem, aby si dětskou olympiádu užili, aby je bavila a sport zůstal nadále jejich vášní a radostí.“

 

Michal Krčmář, 27 let, účastník ZOH 2014, 3. v závodě SP v Ruhpoldingu 2017, juniorský vicemistr světa ze štafet

P1140488 (1)
Sám jsem se Olympiády dětí a mládež zúčastnil dvakrát. A už mohu i porovnat, že svojí atmosférou se dá přirovnat i k olympiádě velké. Ten olympijských duch na každého prostě dýchne. Dostat se do krajské výpravy pro mě představovalo odměnu. Věřím, že to tak má každý i nyní. Děti vidí, že úsilí, které sportu věnují, má smysl. A olympiáda je právě tou velkou odměnou. Přeji každému, ať bojuje ze všech sil. Není ostuda prohrát, pokud jsem nemohl ze sebe více vydat. Hodně štěstí!”

 

Michael Málek, trenér reprezentace mužů v biatlonu

P1030415 (2)
Většinou každá disciplína má svůj český šampionát nebo v ní probíhají soutěže Českého poháru. Ale ODM to je něco jiného. Děti mají možnost poznat i jiné sporty. Zjistit, co obnášejí, jak se v nich musí makat. Navíc ODM buduje i sounáležitost v rámci krajů, tedy jednotlivých výprav, které se podporují, vznikají nová přátelství… To je podle mě hodně cenný výstup z tohoto měření sil.“

Když jsem byl sám žákem, byla pro mě důležitá parta, pohyb jako takový i chuť se zlepšovat. Jsem přesvědčený, že sportování dokáže rozvíjet a formovat osobnosti. Sport dokáže děti, mládež i dobře připravit na dnešní rychlou dobu. Jsou odolnější, umí překonávat překážky, nemají problém se dále začlenit v kolektivu, ať už studijním nebo pracovním.“

Pro náš areál v Šedivském lomu v Letohradě představuje ODM jeden z dosavadních pořadatelských vrcholů. Areál i jeho zázemí, na kterém v klubu pracujeme kontinuálně desítky let, je pro tento typ závodů vhodný. Možnost spoluorganizovat ODM Vnímám jako ocenění pro celý náš kolektiv od trenérů, rozhodčích, přes dobrovolníky až po rodiče.“

 

Vše o ODM 2018 naleznete pod tímto odkazem

 

Tomáš Hermann

Foto: Petr Slavík