Skvělý Ondřej Moravec vybojoval druhé místo ve sprintu v Kontiolahti!

10. března, 2017

„Sprint v Kontiolahti mi ukáže, jaký pro mě bude závěr sezóny,“ prorokoval Ondřej Moravec už před týdnem z IBU Cupu, který tehdy hostilo stejně jako dnešní Světový pohár finské Kontiolahti. Ukazuje se, že vynechání „korejské mise“ přineslo v případě Ondřeje Moravce úspěšné ovoce. Dnešní skvělé druhé místo ve sprintu na 10 km je toho důkazem. Ukazuje současně, že závěr sezóny by v podání českého reprezentanta mohl být ještě zajímavý a radostný! A co víc, za vítězným Martinem Fourcadem zaostal český biatlonista jen o 0,6 sekundy. Jak si vedli další Češi? Michal Krčmář vybojoval 14. místo, Michal Šlesingr skončil 35., Adam Václavík obsadil 64. pozici a Jaroslav Soukup byl klasifikován na 71. příčce ze 101 startujících.

Český reprezentant „tlačil na pilu“ hned od prvních metrů. Na metě 2,7 km před první střelbou běžel průběžně pátý, stejně jako po úvodní položce. Možná právě ležka, byť bezchybná, byla paradoxně nejslabším místem Ondřejova sprintu. Na nejrychlejší střelecký čas totiž ztratil 10,9 sekundy (54. čas celkově). Poté vstoje to bylo jen 3,5 sekundy (5. čas celkově). Nula se však počítá! Každopádně na trati stoupal letohradský biatlonista stále vzhůru. Postupně byl na mezičasech čtvrtý, třetí a po druhé položce už se vyhoupl na první místo! To držel ještě 700 metrů před cílem o 2,2 sekundy před Martinem Fourcadem. V cíli byl ovšem francouzský reprezentant a již jistý vítěz celkové klasifikace SP 2016/2017 o šest desetin sekundy rychlejší. Ano, jen o 0,6 s. Změřte si to!

Druhé místo je 22. pódiovým umístěním Ondřeje Moravce v závodech SP, MS a ZOH včetně štafet.

„Od Ondry to byl parádní výkon. Ukázalo se, že zvolil správně, když zůstal v Evropě,“ řekl v rozhovoru pro Českou televizi trenér Michael Málek. „Ondra tady střílí neuvěřitelně jistě a jsem moc rád, že to potvrdil i v závodě. Navíc má natrénováno a výbornou běžeckou formu, proto mohl navázat na své vystoupení z mistrovství světa v Hochfilznu nebo z IBU Cupu,“ dodal Michael Málek.

Češi si dnes navíc vedli zdatně i v Poháru národů. Ve sprintu obsadili 4. místo s 387 body za Norskem, Rakouskem a Francií. Díky tomu stáhli náskok šesté Ukrajiny o 79 bodů. Nyní na ni ztrácí už “jen” 80 bodů. Započítávat se budou ještě tři závody a následovat budou ještě odečty dvou nejhorších.  Takž do “cíle” je stále daleko…

Sprint mužů na 10 km, VIII. kolo SP 2016/2017, Kontiolahti

Ondřej Moravec

2. místo, odstup 0,6 s, střelba – 0-0, 3. běh (+23,8 s), 17. střelba (+10,4 s)

Ondřej Moravec dnes na trati dosáhl třetího nejlepšího běžeckého času

Ondřej Moravec dnes na trati dosáhl třetího nejlepšího běžeckého času!

„Jsem naprosto spokojený. V konci jsem opravdu navíc neměl. Je to zvláštní před týdnem v IBU Cupu jsem tu byl ve sprintu šestý a teď, kdy se tu jede úplně jiná liga, tak skončím druhý… Už minulý týden jsem tvrdil, že od tohoto sprintu se budu chtít odpíchnout do zbytku sezóny. Věřím proto, že další závody se mi pojedou o mnoho lehčeji. I když si nemyslím, že zrovna zítra to bude ve stíhačce s Martinem výlet finskou krajinou. Svendsen je za námi asi deset vteřin a ty Martin nebude chtít asi prohospodařit hned v prvním kole. Zkusím se ho držet, myslím, že jsem na tom tak, abych to zvládl. A pak rozhodne střelba. Tedy hlava a psychika.“

Michal Krčmář,
14. místo, odstup 51,6 s, střelba – 0-0, 20. běh (+1:02,51 min), 93. střelba (+25,2 s)

Michal Krčmář ví, že za výkon ve sprintu se nemusí stydět. A jeho finiš byl excelentní, když se posunul z 22. místa po stojce na 14. v cíli!

„Konečně jsem opět podal výkon, za který se nemusím stydět, přestože dvě tři věci jsem mohl ještě udělat lépe. Jednak jsem byl asi moc opatrný v prvním kole, kdy jsem měl asi až 47 běžecký čas. Pak jsem si pohlídal ležku, to bylo vědomé. Co mě však štve, to je stojka. Už poněkolikáté v sezóně jsem si při přebíjení vyhodil zbytečně náboj. A to je čas úplně diletantsky ztracený. Dnes mě to zřejmě stálo první desítku. Přebíjení, to je činnost, na které musím před olympijskou sezónou hodně zapracovat. Co mě těším, tak skutečnost, že se mi vrací běžecká pohoda. V posledním kole jsem měl ještě dostatek sil, mohl jsem zabrat a mít tak stále na ohled Johannese Boe. Tušil jsem, že by z toho mohl být dobrý závod a byl. Těším se teď i na ty následující.“

Michal Šlesingr
35. místo, odstup 1:21,5 min., střelba – 1-0, 40. běh (+41:17,7 min.), 51. střelba (+15,4 s)

Dva vousáči, dva souputníci od juniorského věku Michal Šlesingr a Michael Roesch. Němec v belgických službách byl dnes úspěšnější, obsadil 10. příčku.

„Dnes mi to moc nechutnalo, přišlo mi, že na trati stále zpomaluji. Nevím, jestli sem si nesáhl po špatném páru lyží. Na druhou stranu si nemyslím, že jsem byl tolik na kaši, aby mi Michal Krčmář dal v posled ním kole 20 sekund. To je hodně, to mě nepříjemně překvapilo. Uvidíme, co se s tím bude dát v sobotu ve stíhačce dělat. Věřím, že se budu posouvat jen kupředu.“

Adam Václavík
64. místo, odstup 2:19,1 min, střelba – 1-2, 42. běh (+1:20,2 min.), 75. střelba (+19,s)
„Jedna, dvě Honza jde… Jedna vleže, dva vstoje a Adam jde ze stíhačky ven. Bylo to špatný. A dvě chyby v jedné položce jsou ve sprintu prostě moc. Navíc se necítím ani moc dobře běžecky, schází mi síla, schází mi energie. Věřím, že do Osla se ještě seberu a se sezónou se rozloučím s o poznání lepším výsledkem.“

Jaroslav Soukup
71. místo, odstup 2:32,1 min, střelba – 0-2, 73. běh (+2:02,6 min.), 19. střelba (+10,5 s)

Hledání formy Jaroslava Soukupa stále pokračuje...

Hledání formy Jaroslava Soukupa stále pokračuje…