Soukalová suverénně ovládla závod s hromadným startem v Ruhpoldingu

16. ledna, 2016

Gabriela Soukalová vyhrála suverénně závod Světového poháru s hromadným startem na 12,5 kilometru v německém Ruhpoldingu.Získala už desáté vítězství ve Světovém poháru a v průběžném hodnocení si upevnila první pozici. Získala 611 bodů, druhá je Francouzka Marie Dorinová Habertová se ziskem 538 bodů.

O výsledku rozhodla závěrečná čtvrtá střelecká položka. Po ní zůstala Soukalová jedinou závodnicí z celého startovního pole, která trefila všech dvacet terčů. Svůj náskok proměnila v posledním okruhu v jednoznačný úspěch. I když ji uprostřed závodu potkal drobný problém se zlomenou holí, který se podařilo naštěstí rychle vyřešit.

Závod provázely tvrdé podmínky. Mlhu a sněžení provázel i nárazový vítr. Síly bral také pomalý a bořící se sníh. Další česká biatlonistka Eva Puskarčíková se dvěma trestnými koly skončila třiadvacátá. Nedařilo se Veronice Vítkové, pět trestných kol ji odsunulo až na 28. příčku.

Zimní počasí při závodu žen. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Za Soukalovou skončily dvě německé závodnice. Druhá doběhla se ztrátou 14 sekund Franziska Hildebrandová a třetí Laura Dahlmeierová měla časové manko 24 sekund.

Soukalová si hned po startu hlídala čelo biatlonového pelotonu. Po první střelbě zůstalo šestnáct závodnic s čistým kontem. Nejrychleji odstřílela Kanaďanka Rosanna Crawfordová, Soukalová vybíhala osmá se ztrátou 7 sekund, desátá Puskarčíková byla jen o vteřinu za ní. Jednou zaváhala Vítková, která musela na trestné kolo a propadla se na 20. příčku.

Po druhé ležce už zůstala jen desítka s čistým kontem. Na první místo se dostala Ukrajinka Julia Džimová, čtvrtá Soukalová ztrácela jen pět sekund. Puskarčíková po slibném začátku neudržela běžecké tempo, navíc si připsala jedno trestné kolo a propadla se až na 23. místo. Dvakrát chybovala při druhé střelbě Vítková, která se ocitla až na 26. místě.

Po polovině závodu se probojovala na první místo Němka Hildebrandová, která měla za svými zády s odstupem pouhých 2,7 sekundy Soukalovou. Obě střílely bezchybně. Trestné kolo naopak přibrzdilo Francouzku Marii Dorinovou Habertovou, která ztratila ze svého předcházejícího běžeckého náskoku. S dvojicí nejlepších ale udržela krok.

Zkušená Soukalová si nenechala vnutit tempo soupeřek. Ke čtvrté střelbě doběhla se ztrátou několika sekund na obě nejlepší závodnice. Francouzka Habertová doplatila na ztrátu koncentrace, čtyřikrát netrefila a ztratila naději na medailové pozice. Jednou minula i Hildebrandová, která vybíhala ze střelnice se ztrátou 22 sekund na vedoucí Soukalovou. Ta už v závěrečném kole ostrým tempem nedala soupeřkám naději na případný zvrat.

Gabriela Soukalová se raduje z premiérového vítězství ve Světovém poháru v sezóně 2015/16. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

“Po ránu se Soukalová necítila zcela v pořádku. Občas je to v jejím podání lepší. Jak je vidět, tak to zvládla. Začátek před startem byl trochu infarktový, neboť řešila lyže na poslední chvíli. Závod jela už v pohodě, důležité bylo, že zvládla čtvrtou střeleckou položku,” řekl v rozhovoru pro Českou televizi trenér českých biatlonistek Zdeněk Vítek, který vyzvedl výkon Soukalové i vzhledem k velmi těžkým podmínkách, přes noc napadlo dvaceti centimetrů nového sněhu.

“Puskarčíková není v optimální běžecké formě. Střílela poměrně dobře, měla jen dvě chyby. Naopak Vítkové ujel vlak už střeleckých položkách vleže,” dodal Vítek.