Sprint českým mužům v Oestersundu nevyšel. Bodoval jen 38. Michal Šlesingr

02. prosince, 2017

Jak si přebrat dnešní sprint mužů na 10 km v rámci I. kola Světového poháru ve švédském Oestersundu? Nejprve základní fakta. Michal Šlesingr obsadil 38. místo. Od 43. do 45. příčky se pak seřadili Michal Krčmář, Ondřej Moravec a Tomáš Krupčík. Ti všichni postupují do nedělního stíhacího závodu. Neděli od slova „nedělat“ bude mít Jaroslav Soukup, jenž obsadil po dvou chybách vstoje 68. pozici. V dramatickém závodě, který doprovázelo oteplení a mrholení vyhrál o pouhých sedm desetin sekundy Nor Tarjei Boe, před Martinem Fourcadem. Třetí v pořadí Erik Lesser z Německa zaostal za Francouzem jen o tři vteřiny.

Michal Šlesingr dnes bodoval jako jediný z českých reprezentantů...

Michal Šlesingr dnes bodoval jako jediný z českých reprezentantů…

„První dojem? Hrozný, žádné juchání,“ povzdychl si Michael Málek. Trenér českých mužů dobře věděl, že dnes nemá co, ani koho chválit. „Kluci nestačili v běhu, netrefovali se a ještě k tomu stříleli pomalu,“ shrnul stručně nepovedený závod na 10 km. V běžecké části byl trochu konkurenceschopný Michal Krčmář s celkovým 34. časem, ve střelbě soupeřům stačil Tomáš Krupčík (23. čas) a v celkovém součtu bodoval jen 38. Michal Šlesingr. „Na střelnici trochu pofukovalo, ale dalo se to zvládnout, nic dramatického. O to víc mě mrzí chyba vstoje. I vzhledem k tomu, že na trati to dnes bylo v mém podání prostě slabší,“ litoval letohradský závodník.

Tomáš Krupčík potěšil rychlostí střelby a postupem do stíhačky

Trenéra Málka nejvíce mrzely chyby na střelnici, a taky rychlost střelby. „Ve sprintu se počítají jen nuly, maximálně jedničky. My jsme nezaznamenali ani jednu nulu, naopak tři položky za dvě a s tím se závodí těžko, zvláště když kluci ještě nemají běžeckou formu.“ S výjimkou Tomáš Krupčíka je alarmující i rychlost střelby. Ondřej Moravec měl čas přesně v polovině startovního pole, ostatní závodníci až ve druhé půlce a Jaroslav Soukup byl takřka nejpomalejší na 101. pozici. „Jarda závod dobře rozjel, ale pak si postup prostál na druhé položce. O chybách nemluvě.“ Jaroslav Soukup byl ve stojce časem 43,6 dokonce zcela nejpomalejší společně s Rusem Cvětkovem.

Ukázat zlepšení bude moci Jaroslav Soukup nejdříve v Hochfilzenu

Přesto všechno lze na výkonu českých reprezentantů najít drobná pozitiva. S výjimkou Michala Šlesingra, 21. běžecký čas na 20 km/46. na 10 km, se ostatní zlepšili: Michak Krčmář 39./34., Ondřej Moravec 62./41., Tomáš Krupčík 85./75. a Jaroslav Soukup 91./64. Což potvrzují i slova Michala Krčmáře. „Můj výkon byl ještě hodně upracovaný, chyběla mu lehkost, ale cítím, že to půjde nahoru. S tempem už dokážu pracovat,“ potěšilo šestadvacetiletého člena SKP Kornspitz.

Michal Krčmář už si začíná v běhu věřit

Michael Málek pak debatu nad běžeckými výkony uzavírá: „Vzhledem k našemu systému tréninku očekávám, že se kluci budou závod od závodu zlepšovat. Teď je to ale stále půlminuta ztráty oproti běžnému standardu. Proto je dobře, že ve stíhačce jsou čtyři. Čeká je další závod, další kvalitní rychlostní trénink.“

Ondřej Moravec zvládl ležku, ale jeho oblíbená stojka ho "vypekla = dvě chyby. V běhu se však stále zlepšuje!

Ondřej Moravec zvládl ležku, ale jeho oblíbená stojka ho “vypekla” = dvě chyby. V běhu se však stále zlepšuje!

OESTERSUND – výsledky českých reprezentantů ve statistikách
Michal Šlesingr
38. místo, odstup 1:14,0 min., střelba – 0-1, 46. běh (1:13,6), 65. střelba (+20,6)

Michal Krčmář
43. místo, odstup 1:27,3 min., střelba – 1-1, 34. běh (+1:03,1), 86. střelba (+26,0)