První pódium pro české barvy. Gabriela Koukalové je třetí ve sprintu!

03. prosince, 2016

O první pódiové vystoupení české reprezentace ve Světovém poháru 2016/2017 se postarala Gabriela Koukalová, která v sobotním sprintu na 7,5 km doběhla po bezchybné střelbě na krásném třetím místě! Z deseti českých reprezentantů na startu (včetně mužů) dokázalo sedm bodovat a osm postoupilo do nedělních stíhacích závodů. Gabriele Koukalové, vítězce Světového poháru uplynulé sezóny, navíc zdatně sekundovaly 15. Eva Puskarčíková a 18. Lucie Charvátová! V Poháru národů dnes obsadily české reprezentantky třetí místo a poskočily na průběžnou pátou pozici. Bodovala také Veronika Vítková, jež po třech chybách vstoje skončila na 35. místě.

Vyhrála Marie Dorinová-Habertová z Francie, druhé místo obsadila Kaisa Maekaeraeinenová z Finska. Vedoucí žena SP Laura Dahlmeierová doběhla na čtvrtém pozici. Mnoho biatlonistek, které jsme viděli v popředí vytrvalostního závodu, ve sprintu neuspělo. To ukazuje na velký rozdíl mezi oběma disciplínami. Příklady? Třetí z 15 km trati Běloruska Darja Jurkevičová obsadila ve sprintu 59. místo, šestá Jekatěrina Glazyrinová z Ruska doběhla 45. a osmá ze středečního závodu domácí Hanna Oebergová se ve výsledkové listině krčí až na 82. místě. Lucie Charvátová opět potvrdila, že s rychlostí střelby si tyká, po třetím „místě“ ve vytrvalostním závodě dnes měla v této části biatlonu čtvrtý nejlepší čas! Veronika Vítková dosáhla devátého času. Pravda, zejména u druhé jmenované to bylo už hodně na úkor přesnosti.

Radostný je pro nás také pohled na průběžnou klasifikaci Světového poháru. Gabriela Koukalová je pátá se 72 body, Eva Puskarčíková se těší z 10. místa, Veronice Vítkové patří 18. příčka a Lucie Charvátová je 32. v pořadí.

Jak (některé) české biatlonistky viděly sprint na sprint 7,5 km?

Gabriela Koukalová s krásným bronzem. Díky

Gabriela Koukalová
3. místo, odstup 19,9 s, střelba – 0-0, 7. běh (+40,6 s), 49. střelba (+17,3 s)
„Mám samé pozitivní pocity. Prostě pecka! Jsem moc ráda, že jsem trefila všechny terče, to je pro sebedůvěru moc důležité. Moje taktika? Jela jsem tak, abych neměla možnost před střelbou moc přemýšlet. V tom jsem totiž jedna z nejlepších… Bezvětří pro mě znamenalo velkou úlevu. Nemusela jsem mít stres z toho, zdali chytnu vítr menší nebo větší. Věřím, že můj výsledek je takovou naší první vlaštovkou, a že ukáže, jak český tým přes léto připravoval.

Eva Puskarčíková uhání mezi elitu. V SP už je desátá!

Eva Puskarčíková
15. místo, odstup 1:05,3 min., střelba – 0-1, 13. běh (+54,7 s), 64. střelba (+39,2 s)
„Třináctý běžák, to je neuvěřitelný. Přestože už na soustředění ve Vuokatti jsem tušila, že na tom nebudu úplně špatně. I tak mě ale celý závod bolel. On bolí totiž vždy, ať už člověk jede rychle, nebo pomalu. Té jedné chyby vstoje je škoda, ale není to katastrofa, furt je to pěkná střelba. Nuly se nerodí často. Mám na kontě druhou patnáctou pozici, a to je paráda. Jsem s úvodem sezóny moc spokojená.“

Lucie Charvátová na trati sprintu

Lucie Charvátová
18. místo, odstup 1:15,9 min., střelba – 0-2, 17. běh (+56,7), 4. střelba (+3,7)
„Se dvěma chybami, mě osmnácté místo musí těšit. Na druhou stranu, kolikrát se mi podobná střelba povedla loni? Jednou, dvakrát? Myslím, že dnešní sprint je pro mě takovou dobrou startovní plošinou do sezóny.”

Veronika Vítková

Jessica Jislová
96. místo, odstup 3:50,8 min., střelba – 1-3, 83. běh (+2:15,3), 43. střelba (+16,0)

Veronika Vítková se trefila vleže. Tentokrát ale "zahaprovala" stojka... Škoda

Veronika Vítková se trefila vleže. Tentokrát ale “zahaprovala” stojka… Škoda

Náš komentář:
„Pódiový výsledek Gabriely Koukalové vnesl do českého týmu potřebnou dávku klidu. Ukázal, že příprava proběhla v pořádku. Samozřejmě, že nesmíme zapomínat na jedno: stále jsme na začátku sezóny, stále ještě probíhá úvodní kolo. Potěšující je také stabilita Evy Puskarčíkové, která je najednou v elitní desítce SP! Navíc, to děvče má z biatlonu prostě radost! Ta se naopak nedostává Veronice Vítkové. Když konečně prolomí nezdary střelby vleže, pokazí stojku. Co to znamená? V tuto chvíli zatím jen smutek. A věřme, že tím to skončí. Veronika je zkušenou závodnicí, která už zvládla složitější situace. A Lucie Charvátová? Výborná běžkyně, rychlá střelkyně, na střelnici však ještě biatlonové mládě. Takže lze očekávat jen a jen zlepšení. Jessica Jislová sbírá zkušenosti. Proto dvakrát škoda, že nenašla cestu do stíhacího závodu jako Adam Václavík.“