Stíhačka žen pro Veroniku Vítkovou, Jaroslav Soukup má druhý titul

11. září, 2016

Jaroslav Soukup vybojoval ve stíhacím závodě Mistrovství České republiky v biatlonu na kolečkových lyžích v Letohradu už svůj druhý titul, když po sobotním sprintu vyhrál i nedělní stíhací závod! Druhý doběhl Tomáš Hasilla ze Slovenska, na třetí místo dosáhl Lukáš Kristejn, jenž v dramatickém dojezdu porazil Dmytra Pidrušného z Ukrajiny. Stíhací závod žen suverénním způsobem ovládla Veronika Vítková, před Paulínou Fialkovou ze Slovenska a Gabrielou Koukalovou.

Stíhací závody navazovaly na sobotní sprinty. Jejich formát byl však rozdílný oproti běžným kláním známým například ze Světových poháru. Závodníci nastoupili na start sice v pořadí po sprintu, ale na trať vyráželi v pevných pětivteřinových intervalech. „S holkama jsme se brzo sjely, běžely jsme pohromadě, a to mi vyhovovalo,“ líčila Veronika Vítková, která odstartovala jako třetí za Evou Puskarčíkovou a Paulínou Fialkovou. Po třetí položce už závodu vévodila. „Obě stojky se mi povedly, zvládla jsem je odstřílet rychle a v rytmu, jako na tréninku,“ potěšilo ji. Byla ráda, že v závěru závodu nemusela s nikým finišovat. „Na souboj jsem už totiž neměla sil.“

Veronika Vítková dnes zvládla obě střelecké položky vstoje bez jediného zaváhání.

Třetí doběhla Gabriela Koukalová, jež startovala až z dvanáctého místa. „Přiznám se, že právě nejsem v nejlepším rozpoložení. Mým největším soupeřem je teď nedostatek motivace. Bohužel se trochu dostávám do situace, jako po olympiádě v Soči. Současně ale věřím, že každý takový výsledek, jako byl posun v dnešní stíhačce nebo sobotní vítězství v supersprintu, ve mně motivaci opět zažehnou,“ popsala své trápení.

Gabriela Koukalová teď svádí boj i mimo trať ...

Gabriela Koukalová teď svádí boj i mimo trať …

Jaroslav Soukup potěšil sebe, trenéry i fanoušky výbornou střelbou. Během čtyř položek minul pouze jeden terč na první stojce. „To je pro mě asi nejlepší zpráva z celého závodu, protože jinak jsem prožíval dost velké trápení. Trať tady v Letohradě je kopcovitá, dobrá pro silové typy, ale já jsem spíše technik,“ poukázal na svoji subtilní postavu. „V závěru závodu už jsem byl doslova ´mrtvej´, a tak jsem byl rád za náskok, který jsem si předtím vybojoval.“ Stejně jako celý tým i on se snaží zrychlit během letní přípravy střelbu, zejména manipulaci do prvního výstřelu. „Bohužel to je činnost, ve které jsem asi nejhorší. Alespoň, že teď už dokážu trefit terč.“

Příjemným překvapením šampionátu byly výkony Lukáše Kristejna, který je vicemistrem světa ze sprintu v závodech na kolečkových lyžích z letošního šampionátu v Estonsku. V Letohradu obsadil druhé a třetí místo. „Myslím, že oproti předchozím rokům jsem stabilizoval střelbu. Za to jsem rád. Navíc si mi dařilo s ostatními kluky držet krok i na trati,“ pochvaloval si a vyslovil logické přání. „Teď bude důležité, abych si výkonnost přenesl i do zimních měsíců.“

Takový mistrovských medailí se letos Ondřej Moravec doma v Letohradu nedočkal.

Nepozornost stála zřejmě medaili Ondřeje Moravce. Zkušený harcovník si popletl pořadí okruhů a zvolil delší variantu. Současně s ním se vyvezli na „zcestí“ tři Ukrajinci a Ondřej Hošek. „Ještě ráno jsme si dělali srandu z Michala Šlesingra, kterého tady potkalo něco podobného v minulých letech. No, a netrvalo dlouho a trať jsem si také prodloužil,“ kroutil hlavou sám nad sebou. I na prekérní situaci ale našel něco pozitivního. „Kdybych si trať zkrátil, tak bych byl diskvalifikovaný, teď nejsem,“ usmál se hořce.

Závod juniorek vyhrála domácí Natálie Jurčová, před Markétou Davidovou z SKP Kornspitz a Annou Tkadlecovou z Nového Města na Moravě. Mezi juniory byl tentokráte nejlepší Anton Dudčenko z Ukrajiny, před Ondřejem Šantorou z SKP Kornspitz a svým krajanem Vitalijem Trušem. Na české stříbro dosáhl čtvrtý Milan Žemlička, bronz bral Jakub Procházka, oba jsou členy KB Letohrad. Mistrovské tituly v dorosteneckých kategoriích získali Magdalena Bergerová (Jilemnice), Jonáš Mareček, Veronika Macková (oba SK Nové Město na Moravě) a Vítězslav Hornig z Jilemnice.

Letohrad, Mistrovství České republiky v biatlonu na kolečkových lyžích, stíhací závody – muži 12,5 km: 1. Soukup (SKP Kornspitz) 31:05,6 (1 trestné kolo), 2. Hasilla (SVK) -17,7 (2), 3. (2. v MČR) Kristejn (SKP Kornspitz) -29,2 (3), 4. Pidrušnyj (UKR) -29,5, 5. (3.) Šlesingr -53,0 (2), 6. Moravec (oba SKP Kornspitz) -1:22,3 (3). Ženy 10 km: 1. Vítková (SKP Kornspitz) 30:09,6 (3), 2. P. Fialková (SVK) -1:10,0 (5), 3. (2.) Koukalová -1:28,6 (4), 4. (3.) Charvátová -1:50,7 (6), 5. Puskarčíková (všechny SKP Kornspitz) -1:57,4 (6), 6. I. Fialková (SVK) -1:59,3 (4).

Kompletní výsledky MČR v biatlonu na kolečkových lyžích naleznete v sekci Propozice a výsledky.