Třikrát v Top Ten, reprezentanti naplňují předsezónní přání

09. prosince, 2016

Tři umístění v elitní desítce přinesly sprinty II. kola Světovéhon poháru českému týmu. Gabriela Koukalová vybojovala sedmé místo, Eva Puskarčíková doběhla jen čtyři desetiny sekundy za ní, devátý pak skončil mezi muži Michal Krčmář. A jak dopadli další Češi? Michal Šlesingr obsadil 15. místo, Ondřej Moravec je klasifikován jako 31. v pořadí a do sobotního stíhacího závodu postoupili také 50. Adam Václavík a 51. Tomáš Krupčík. V kategorii žen patří Veronice Vítkové 30. pozice, neuspěli tentokráte Lucie Charvátová (79.) ani Jessica Jislová (81.). Z prvenství se radovali vedoucí závodníci průběžné klasifikace Světového poháru Laura Dahlmeierová a Martin Fourcade.

Tyhle lyže mi pomohly do elitní desítky vzkazuje Michal Krčmář

Jak se daří našim reprezentantům v průběžné klasifikaci Světového poháru? Po čtyřech individuálních závodech patří Gabriele Koukalové druhé místo, Eva Puskarčíková poskočila z desáté na sedmou pozici, Veronika Vítková je 20. a Lucie Charvátová se drží na 29. příčce. V kategorii mužů postoupil Michal Šlesingr už na 15. místo, Michal Krčmář je 22. a Ondřej Moravec je zatím průběžně pětadvacátý.

Dnešní sprinty ukázaly, že Gabriela Koukalová, Eva Puskarčíková, Michal Krčmář a Michal Šlesingr jsou nyní v dobrém závodním rozpoložení k čemuž přispívá i kvalitní běžecká část. Druhá žena pořadí SP dokázala držet konstantní tempo po celou trať, byla sedmá v prvním i posledním kole. Eva a oba Michalové těžili z dobrého rozložení sil. Tempo totiž dokázali stupňovat! Příklad? V prvním kole měla Eva Puskarčíková 45. běžecký čas, v závěrečném 17.! Michal Krčmář dosáhl v úvodním kole 31. času, ve finiši už byla ale osmý! Michal Šlesingr byl na trati nejprve 37., a v závěru pak 17.! To svědčí o výtečné trénovanosti.

Eva Puskarčíková střílela ve sprintu bezchybně

Eva Puskarčíková pak svůj běžecký výkon a bezchybnou střelbu korunovala navíc šestým nejrychlejším časem střelby. Za nejlepší v tomto hodnocení Rakušankou Lisou Theresou Hauserovou zaostala jen od dvě vteřiny. Zajímavé je, že i mezi muži byl na střelnici nejrychlejší Rakušan. A není překvapením, že se jím stal Simon Eder.

Ještě pár krůčků do pohody zbývá Veronice Vítkové a Ondřeji Moravcovi. Veronika se nemůže od počátku sezóny vyrovnat s úvodní střeleckou položkou. Dnes opět minula dva terče. Věřme, že je to jen krátkodobá záležitost, protože z dlouhodobého pohledu je Veronika rozenou střelkyní, což potvrzovala už v juniorském věku. Sedm a čtyřicátý běžecký čas není to, s čím by sportovec kalibru Ondřeje Moravce byl spokojený. Ale také u něho by se už za chvíli měl dostavit zlom, jak ukazují oba Michalové.

Muži, sprint 10 km

Michal Krčmář právě dobíhá devátý ve sprintu

Michal Krčmář,
9. místo, odstup 36,1 s, střelba – 0-0, 12. běh (+33,2), 35. střelba (+17,0 s)
„Naštěstí se tady cítím každým dnem líp a líp. Zpočátku jsem tady byl hodně nesvůj. Ať už kvůli únavě z cestování nebo kvůli výšce Pokljuky, prostě takové směsice různých pocitů. Dnes jsem si řekl, že do toho půjdu a uvidíme, na co to bude stačit. Nějak extra jsem nad tím nedumal, neřešil to. A je z toho Top 10, takže pro mě zase super výsledek a naprostá spokojenost… Stíhačka? Bude to přesně taková, která se láme na stojkách. Pro mě to bude ohromně těžké. Když se podívám na těch osm jmen před sebou, tak ani s jedním se nemůžu v počtu dosažených úspěchů rovnat. Čeká nás těžký závod, ale rozhodně se ho nebojím. Chci se s ním poprat, jak nejlépe umím!“

Michal Šlesingr prokazuje stabilní výkonnost

Michal Šlesingr
15. místo, odstup 1:10,0 min., střelba – 0-1, 19. běh (+40,7), 53. střelba (+20,0 s)
„Ta rána vstoje mě hodně mrzí, ale už jsem na střelbu přijel trochu ´rozbitej´ a měl jsem co dělat, abych ji vůbec ustál. Ale poslední rána se musí zkrátka dávat. Přesto si myslím, že do stíhačky mám dobrou pozici a věřím, že ji v závodě i využiji!“

Ondřej Moravec,
31. místo, odstup 1:30,4 min., střelba – 1-0, 47. běh (+1:06,5), 21. střelba (+15,0 s)

Adam Václavík
„Dvě chyby v první položce, to není dobrý začátek závodu. Ale jsem rád, že se mi pak podařilo ustát stojku. Díky tomu jsem ve stíhačce. Na body mi schází přesně 13 sekund, tak se o ně poperu.“

Tomáš Krupčík

Ženy, sprint 7,5 km
Gabriela Koukalová
7. místo, odstup 39,4 s, střelba – 0-1, 7. běh (+25,2 s), 51. střelba (+15,0 s)
„Ach ten kalibr. Ale člověk nesmí přemýšlet co by kdyby. Prostě to byla moje chyba, dala jsem to vedle. Je jedno jestli o dva milimetry nebo deset centimetrů. Vždycky to je trestné kolo. Slyšela jsem kolem trati spoustu českých fanoušků. Snažila jsem se pro ně vybojovat co nejlepší výsledek, aby si neříkali, že sem jeli pro nic za nic. Hodně to bolelo, ale už jsem dnes nemohla udělat víc. Kontaktní závody mám ráda a moje pozice do stíhačky je dobrá. Zkusím se za někým vyvážet, ale Kaisa to nebude, to by byla sebevražda. Stíhačka bude fajn závod, už se moc těším.“

Eva Puskarčíková
8. místo, odstup 39,8 s, střelba – 0-0, 25. běh (+59,5 s), 6. střelba (+2 s)
„Dala jsem dvě nuly, stejně jako před rokem, a trochu jsem se děsila toho, že by to mohlo dopadnout stejně i v posledním kole, kde jsem spadla a zlomila pažbu. Jenže jsem možná byla opatrná až moc. Každopádně jsem ráda, že jsem to zvládla bez úhony. Osmé místo je parádní odměna, ještě nikdy jsem stíhačku nezačínala tak vysoko. Nemyslím si, že se udržím v běhu vpředu, protože tam jsou hodně dobré lovkyně, ale zkusím se vyvážet a koncentrovat na střelbu. To bude alfa a omega

Veronika Vítková

Lucie Charvátová

Jessica Jislová

Adam Václavík postoupil opět do stíhačky. A to jsou zkušenosti k nezaplacení...

Adam Václavík postoupil opět do stíhačky. A to jsou zkušenosti k nezaplacení…

Náš komentář: „V pátečních sprintech předvedli čeští biatlonisté přesně to, co si přáli před sezónou. Umístit se pokud možno v každém závodě v elitní desítce, protože pak už je to jenom krůček ke stupňům vítězů… Dnes se to povedlo třikrát. Do sobotních stíhacích závodů postoupil navíc všichni muži, a to je dobrý počin. Malou krizi si při sprintu prožila, jak dokládá pohled do statistik, Lucie Charvátová. Věřme, že do neděle u ní bude vše OK.“