V Poreči v neděli vyvrcholil 13. kongres IBU. Praha bude hostit ten následující roku 2020!

09. září, 2018

Nové Město na Moravě mistrovství světa 2023 pořádat nebude. Se svojí kandidaturou uspěl favorizovaný německý Oberhof. Tak v neděli rozhodli delegáti 13. kongresu Mezinárodní biatlonové unie (IBU) v chorvatské Poreči. Ve volbě získalo středisko z Duryňského lesa 28 hlasů delegátů, na Vysočinu zamířil 21 hlas. Tedy velmi vyrovnaný výsledek! Již v předchozí volbě uspěla Pokljuka, která bude hostit MS 2021. Slovinci byli jediným kandidátem na uvolněné místo po ruském Ťumeni. Český biatlon ale dosáhl jiného úspěchu. Praha bude v roce 2020 hostit 14. řádný kongres IBU!

Každopádně se z Chorvatska vrací česká delegace na vítězné vlně a překročila tak svůj “překongresový“ plán. Co se v Poreči povedlo?
a) Prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza se stal I. viceprezidentem IBU. A je tak dosud nejvýše postaveným českým funkcionářem ve strukturách Mezinárodní biatlonové unie. Za neméně důležité považuje Jiří Hamza složení celého nového výkonného výboru: „Jsou tam pracovití lidé a všichni, pro které hlasovala naše delegace.“
b) Vlastimil Jakeš, ředitel soutěží v Novém Městě na Moravě, obhájil pozici v Technické komisi. Technická komise vedle jiného navrhuje pro výkonný výbor IBU změny pravidel a nové disciplíny či jejich inovace, sestavuje kalendář akcí, deleguje technické delegáty na soutěže.
c) Hlavní město Praha, bude v roce 2020 hostit 14. kongres IBU. Praha uspěla proti srbskému horskému středisku Zlatibor.

„Co k tomu mám říci… Opravdu je to super výsledek. Odráží jak postavení našeho biatlonu ve všech souvislostech, tak vytrvalou práci, kterou moji kolegové odvedli směrem ke kongresu. Musím, a rád, poděkovat Vlastovi Jakešovi, Liboru Vlčkovu, Honzovi Skřičkovi a Otovi Binderovi. Bez nich bychom takového výsledku nedosáhli,“ zdůrazňuje IBU Jiří Hamza a jedno ví jistě. „Získali jsme důvěru a nechceme o ni přijít. Naše práce bude tedy pokračovat.“

Nově volení členové výkonného výboru IBU – zleva: Jim Carrabre, Max Cobb, Franz Steinle, Dagmar Gerasimuková, Klaus Leistner, Olle Dahlin, Ivor Lehoťan, Tore Boygard a Jiří Hamza

Velkým přerodem prošel i výkonný výbor Mezinárodní biatlonové unie. Z původní desetičlenné sestavy zůstala jen polovina. Olle Dahlin ze Švédska, někdejší viceprezident pro rozvoj, se stal novým prezidentem IBU, pozici viceprezidenta pro finanční záležitosti obhájil Klaus Leistner z Rakouska. Členy výkonného výboru zůstali také Ivor Lehoťan ze Slovenska, Kanaďan Jim Carrabre a Max Cobb ze Spojených států. Neuspěla například Korejka Naomi Kim či Rus Viktor Majgurov. Jiní, jako někdejší dlouholetý prezident IBU Anders Besseberg z Norska nebo viceprezident IBU pro marketing Němec Thomas Pfüller, nekandidovali.

Kdo jsou vedle výše jmenovaných a Jiřího Hamzy další členové výkonného výboru? V exekutivě budou dále působit Nor Tore Boygard a Němec Franz Steinle. Dalším (nevoleným členem) je generální sekretář, aktuálně tuto pozici zastává Martin Kuchenmeister, jenž na jaře nahradil suspendovanou Nicole Roesch. Novou pozicí v jedenáctičlenném výkonném výborů je pak zástupce komise sportovců, jímž se stal Daniel Böhm z Německa. Ten ovšem nemá hlasovací právo.

Máme za sebou první zasedání výkonného výboru,“ hlásí přímo z Poreče Jiří Hamza. „Zcela jednomyslně jsme se shodli na následujícím:
Za prvé: chceme vystupovat jednotně vůči všem národním federacím, abychom předcházeli konfliktům.
Za druhé: ve spolupráci s právníky musíme zapracovat na změně konstituce, tedy naší biatlonové ústavy. Její stav je takový, že jeden paragraf popírá druhý. Zde musíme být rychlí, věcní a vždy mít na mysli, že na prvním místě jsou pro nás sportovci.
Za třetí: budeme v Lausanne jednat s Mezinárodním olympijským výborem, abychom ukázali, že biatlon nabral nový směr.“

Bodů, které musí řešit, má před sebou nový výkonný výbor samozřejmě mnohem více. A ty podstatné, jako boj s dopingem a korupcí zůstávají. „Očekávání do nás kladená jsou velká a úkolů hodně. U všech musíme a chceme postupovat transparentně. To je základ,“ podotýká I. viceprezident IBU.

Dnes zakončený 13. kongres Mezinárodní biatlonové unie v chorvatské Poreči také mimo jiné potvrdil další zajímavé skutečnosti. „Země, které nemají licenci antidopingové agentury WADA resp. nejsou WADA complience, nesmějí kandidovat, nemají hlasovací právo, ani právo pořádat soutěže,“ vysvětluje Libor Vlček, I. viceprezident Českého svazu biatlonu. Člen Technické komise IBU Vlastimil Jakeš pak představuje novou podobu závodu s hromadným startem. „V rámci IBU Cupu budeme v následující sezóně testovat ´masák´se šedesátí startujícími. Závod bude probíhat tak, že během prvních dvou kol by se odstřílela jedna položka, a to vždy ve skupině po 30 závodnících. Jakmile by se startovní pole porovnalo a roztáhlo, byl by závod od druhé položky podobný stíhačce,” vysvětluje ředitel soutěží v NMNM.

A bude Vysočina Arena kandidovat na další šampionáty? “Určitě. Půjdeme do volby pro roky 2024 i 2025 a budeme chtít využít domácí prostředí v Praze,” uzavírá Jiří Hamza. 

 

Tomáš Hermann

Foto: IBU