Jilemnice vstoupila do 21. století. Biatlonisté a lyžaři mají nový Areál Hraběnka!

Na dva tisíce příznivců biatlonu a běžeckého lyžování zaplnily v sobotu 26. května nový Areál Hraběnka v Jilemnici, který byl právě v tento den slavnostně otevřen. „Konečně jsme vstoupili do 21. století,“ řekl s radostí i úlevou v hlase Jan Sucharda, předseda místního klubu biatlonu. O náklady ve výši téměř 76 milionů korun se podělily zejména Město Jilemnice, Liberecký kraj a Ministerství školství, mládeže a tělovýchovy.

Lyžařské a běžecké tratě začaly na Hraběnce v Jilemnici vznikat v roce 1945, přebudovány byly v letech 1960 až 1965. V roce 1976 byla slavnostně otevřena dvousměrná asfaltová dráha pro kolečkové lyže. Dalších investic se ale od té doby už Hraběnka nedočkala. V roce 2004 byla vypracována první studie obnovy, začala se projednávat změna územního plánu, následoval výkup pozemků. „Za rozhodující považuji roky 2013, 2014, kdy se do projektu vložil Jiří Hamza, prezident Českého svazu biatlonu. Dokázal najít společnou řeč jak se zástupci Města, tak i s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou,“ podotkl bývalý šéf Svazu lyžařů a vynikající dálkový běžec Aleš Vaněk, jenž byl gestorem celého projektu.

Slavnostní přestřižení pásky…

Stavební práce začaly na konci roku 2016. Akci zkomplikovaly nejasnosti kolem financování, když loni v květnu tehdejší ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová investiční program zrušila kvůli podezření ze zneužití. Jilemnice tak musela o státní dotaci žádat znova. “Z vlastního dalo město 26 milionů,” upřesnila starostka Jana Čechová. Ve hře je nyní ještě deset miliónů, o kterých budou už toto úterý rozhodovat zastupitelé libereckého kraje.

V roce 2018 vstoupila “sportovní” Jilemnice do 21. století . Ať Hraběnka slouží!

“To není podpora, kterou Liberecký kraj poskytuje ze svého rozpočtu úplně každý den, nicméně my tady máme v Jilemnici sportovní gymnázium, které je úzce propojeno s místními sportovními kluby a biatlonovým svazem. Bez sportovního areálu by pravděpodobně budoucnost toho gymnázia byla ohrožena,” poznamenal Martin Půta.

Slavnostní otevření pro mě nepředstavuje cíl, ale spíše začátek další tepy,“ upozornila Jana Čechová. „Chceme dokončit ještě kolečkovou dráhu po jejím původním profilu až k silnici na Roztoky a musíme také zrealizovat projekt retenční nádrže, která by umožnila pokrytí tratí technickým sněhem v zimních měsících.“

Zaplněná Hraběnka

Slavnostního zahájení se zúčastnili reprezentanti v biatlonu i běžeckém lyžování, kteří předvedli své umění přihlížejícím fanouškům. Startovní číslo si oblékl o dvojnásobný medailista z olympijských her a mistrovství světa Jaroslav Soukup, jenž v březnu ukončil kariéru. „Moc se mi to nový areál líbí. Věřím, že pomůže rozhýbat děti a zlákat je ke sportu,“ řekl absolvent jilemnického sportovního Gymnázia.

Jaroslav Soukup opět s číslem na hrudi

Další skvělou odchovankyní jilemnického biatlonu je Veronika Vítková, mistryně světa a dvojnásobná olympijská medailistka. “Ještě stále mám v paměti, jak se jsme se tísnili na malé střelnici za kravínem, běhali mezi kravinci a vstřebávali nepříjemný zápach. Nový areál je super už třeba jen proto, že mladé sportovce vrátí ze silnic na uzavřenou komunikaci. Pro všechny to bude mnohem bezpečnější.“

Tratě s výhledem na Krkonoše

V areálu Hraběnka jsou k dispozici tři kilometry asfaltových tratí pro kolečkové lyže, in-line bruslení, ale také cyklisty. Vedle asfaltky jsou cesty pro pěší a běžce. Střelnice má dvacet stavů. Znamená to, že není vhodná pro mezinárodní závody, ale to ani nebyl cíl. „Na to by byla potřeba investice ne za 70, ale za 270 milionů korun. Pro mezinárodní akce máme Vysočina Arénu,” podotkl prezident Českého svazu biatlonu Jiřího Hamza. „Považuji za důležité, že v Česku vyrostlo další kvalitní tréninkové centrum, které budce sloužit místním, ale třeba také reprezentaci.“

Tým mužů zamíří do Jilemnice už počátkem června!

 

Text a foto: Tomáš Hermann