Jiří Hamza I. viceprezidentem Mezinárodní biatlonové unie! V čele IBU Švéd Dahlin

07. září, 2018

Velký úspěch české sportovní diplomacie. Prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza se stal I. viceprezidentem Mezinárodní biatlonové unie! Rozhodli o tom dnes delegáti 13. kongresu Mezinárodní biatlonové unie (IBU) v chorvatské Poreči. Z hlasování o I. viceprezidenta IBU před volbou odstoupil Nor Tore Boygard, Ivor Lehoťan ze Slovenska i Rus Viktor Majgurov v barvách Běloruska. Ve finále tak proti sobě stanuli Jíří Hamza a šéf Německého lyžařského svazu (tam spadá i německý biatlon) Franz Steinle. Jiří Hamza zvítězil poměrem hlasů 30:20, jeden delegát se hlasování sdržel.
Prezidentem IBU se stal Švéd Olle Dahlin, dosavadní viceprezident Mezinárodní biatlonové unie pro rozvoj! Švéd získal 39 hlasů, jeho vyzývatelka Baiba Brokaová 12.

A jaké je další složení výkonného výboru? Tore Boygard (Norsko), Dagmara Gerasimuková (Polsko), James Carrabre (Kanada), Max Cobb (USA), Ivor Lehoťan (Slovensko) a Franz Steinle (Německo). 

Jiří Hamza viděl za svým úspěchem především ocenění práce celého českého biatlonu. “Je to 15 let úsilí. Patnáct let, během kterých se stal biatlon fenoménem. Vybudovali jsme Vysočina Arenu, přivedli do Česka velké soutěže, pozvedli reprezentaci, rozvinuli základnu a získali renomé ve světě. To opravdu není o Jiřím Hamzovi. To je výsledek práce všech lidí, kteří kdy připojili ruku k dílu a dostali biatlon do současných pozic. A všem těmto lidem patří velké poděkování!” 

Čerstvý viceprezident IBU vnímá, že delegáti svým hlasováním vyslali jasný signál. Signál změny. “Ze složení výkonného výboru mám radost, protože se tam sešli dělní lidé. Musíme teď našemu hnutí ukázat, že jejich důvěra v nás vložená byla správným rozhodnutím. Musíme makat a začneme hned tuto neděli, kdy máme první zasedání nové exekutivy.” 

Vedle pokračování v započaté práci – boji proti dopingu a korupci – bude chtít  Jiří Hamza ze své nové pozice také více pomáhat malým federacím nebo podporovat letní biatlon.  “To jsem slíbil ve své prezentaci a to dodržím,” zdůrazňuje.     

 

A jak vidí novou pozici Jiřího Hamzy sportovní ředitel České svazu biatlonu a dlouholetý šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář„Myslím, Jirkovo zvolení je dobrou zprávou nejen pro český biatlon, ale i biatlon jako takový. Každý, kdo se kolem biatlonu pohybuje, vidí Jirkovo nasazení, ví, jaké má názory, za čím si stojí a z čeho neustoupí. Oceňují, kam dovedl Nové Město na Moravě a uvědomují si, že zatím vším, je cílevědomá práce.“

Nyní ale podle slov Ondřeje Rybáře stojí před Jiřím Hamzou nejtěžší úkol. „Všichni jsme v posledních letech byli velmi zklamaní z postupu IBU v boji proti dopingu a korupci. To jsou věci, které do sportu nepatří, ale předchozí vedení je přehlíželo. Zařadit biatlon opět mezi důvěryhodné a transparentní sporty bez nálepky hříšníků, bude náročný úkol. Jirka má za sebou silné zázemí a jak ukázalo hlasování i značnou důvěru, proto jsem přesvědčený, že biatlon bude opět krásný a čistý,“ uzavírá Ondřej Rybář.

 

Tomáš Hermann

Foto: Petr Slavík