Muži najíždějí v Oberhofu první kilometry na sněhu. Zatím bez obou Ondrů

Čeští muži tráví první třetinu července na sněhu. Vydali se totiž do německého Oberhofu, kde využívají lyžařskou halu. Trenéři Zdeněk Vítek a Aleš Ligaun mají na prvním zahraničním soustředění k dispozici kromě členů áčka a béčka také juniory Vítězslava Horniga a Mikuláše Karlíka. Novou tváří týmu je také masérka Barbora Pyrochtová.

„Obden máme lyžování v tunelu. Prokládáme to kolečkovými lyžemi, kolem a během. Myslím, že se úplně neflákáme,“ přibližuje skladbu tréninků Zdeněk Vítek. O tom, že se kluci neflákají, se můžete přesvědčit sami díky sportovní aplikaci Strava, na kterou někteří biatlonisté občas nahrávají své tréninky. Třeba ve středu ráno byl na plánu dlouhý tříhodinový výběh, jak zaznamenal na svém profilu Jakub Štvrtecký.

Jakub Štvrtecký pro změnu na kole, stíhá ho Milan Žemlička

Podmínky v Oberhofu si Češi pochvalují, třeba lyžařskou halu mají prakticky jen pro sebe. „Občas se tu objeví nějaký domácí tým, ale jinak tu nikdo není. Klid je i venku na střelnici. Kousek od ubytování máme hřiště s umělkou, můžeme také přímo jet na kolečkových lyžích na obě zdejší dráhy. Není tu vedro a neprší. Podmínky jsou perfektní,“ libuje si Vítek.

Češi mají klid na práci

Mrzet ho může jen to, že v Oberhofu postrádá dva členy týmu, Ondřeje Moravce a Ondřeje Hoška. „Hóša má individuální plán, potřebuje se dát trochu dohromady,“ vysvětluje Vítek a pokračuje: „Dá se říct, že i Ondra Moravec má individuální plán. Vyšetření mu dopadla dobře, takže se postupně snaží dostat zpět do tréninku, ale bude to nějakou dobu trvat.“

Ondrové si musí na první sníh počkat

Připomeňme, že Moravec musel přestat s tréninkem konci června po soustředění ve Starém Městě pod Landštejnem, kdy se necítil vůbec dobře a následná vyšetření ukázala zvýšené jaterní testy.

Ale zpět k soustředění v Oberhofu. Kouč mužů na něj povolal i juniory Vítězslava Horniga a Mikuláše Karlíka, kteří se začali v minulé sezóně prosazovat v dospěláckém IBU Cupu. „Kluci mají velmi dobrou výkonnost, zvládají skoro to samé co dospělí. Plán jim upravujeme jen lehce,“ těší Vítka.

V posilovně se čeští muži (a junioři) nezastaví

Tréninkový kemp končí mužům ve středu, poté se přesunou z Německa zpět do Česka a v neděli už se budou hlásit na dalším soustředění v Letohradu. Po týdnu v domácích podmínkách se přesunou na dva týdny do Norska, kde mimo jiné absolvují exhibiční závody na Blinkfestivalenu. „Počítám s tím, že bychom mohli jet do Norska všichni. Uvidíme, jak budou vypadat oba Ondrové,“ dodává Zdeněk Vítek.

 

Karel Halberštádt

Foto: Aleš Ligaun