Do Vysočina Areny se vrátili fanoušci. Jaká může být podle Jiřího Hamzy budoucnost letního biatlonu?

30. srpna, 2021

Návrat fanoušků. To bylo největší vítězství IBU mistrovství světa v letním biatlonu 2021, které ve dnech 26. – 29. srpna hostila Vysočina Arena v Novém Městě na Moravě. Podobně to viděl i prezident organizačního výboru a nejvyšší představitel českého biatlonu Jiří Hamza.

Díky, fanoušci!

„Mám velkou radost z toho, že nám lidi neutekli, že se na biatlon vrátili. Jejich přítomnost tady v Novém Městě na Moravě je pro nás energií do další práce. Bez nich by to naše snažení nemělo smysl,“ neskrýval radost prezident Českého svazu biatlonu. „Vždyť kvůli fanouškům to všechno děláme.“

Diváci zpět na tribunách, vítězství sportu, vítězství biatlonu!

I přes restrikce dané covidovou situací si do Vysočina Areny našly cestu tisíce lidí, které čeští reprezentanti potěšili ziskem 13 cenných kovů, z toho sedm bylo zlatých! Dva mistrovské tituly mají Markéta Davidová, Michal Krčmář a junior Tomáš Mikyska, jeden zdobí juniora Vítězslav Horniga. Stříbro přidali Markéta Davidová, Tomáš Mikyska, Vítězslav Hornig a junior Jonáš Mareček, bronzem potěšili juniorka Tereza Voborníková a opět Vítězslav Hornig.  

Jedním ze symbolů českých úspěchů byla Markéta Davidová

Letní biatlon. Jak dále?

„Z našeho sportovního pohledu byl šampionát vydařený. Je však třeba vnímat, že konkurence na kolečkových lyžích není tak silná jako v zimě. To je prostě fakt,“ dodává Jiří Hamza.

Hned se tak nabízí otázka, jakou má letní biatlon budoucnost?

„V rámci exekutivy Mezinárodní biatlonové unie řešíme, jak k létu přistoupit, jakou zvolit strategii. Zřídili jsem kvůli tomu i speciální komisi, která se letnímu biatlonu věnuje,“ podotýká Jiří Hamza, který je současně viceprezidentem IBU. „Bohužel covidové období nás v naší práci vrátilo o dva roky zpět.“

O dokonalý triumf se ve stíhacím závodě postarali junioři – zleva: 3. Vítězslav Hornig, 1. Tomáš Mikyska, 2. Jonáš Mareček!

Na první pohled je zřejmý rozdíl ve vnímání biatlonu na Východě a na Západě. Vždyť ze zemí, které nepatřily do bývalého „ost-bloku“ přijeli sportovci pouze z Finska, Japonska, Řecka, Turecka, USA, Velké Británie a Belgie. Velmoci jako Německo, Francie, Norsko, Švédsko, Itálie scházely úplně. Na „Západě“ je letní biatlon synonymem pro pořádní několika exhibic s pár vybranými závodníky. V Německu se jezdí ve Wiesbadenu, Norové mají Blinkfestival a Martin Fourcade pořádá exhibici ve Francii. Jinak tam jsou kolečkové lyže především tréninkovým prostředkem.

Juniorka Tereza Voborníková je jednou z představitelek nastupující české generace

Velký potenciál

Mezinárodní biatlonové unie hledá cestu, po které se s letním biatlonem vydat a zdali vůbec. „Osobně vidím v letním biatlonu velký marketingový potenciál, a to jak kvůli klimatickým změnám, tak z pohledu zapojení zemí, kde nemá zimní sport tradici,“ říká Jiří Hamza. „Třeba Asie je zajímavým trhem, a to jak po sportovní stránce, tak ekonomicky.“

Jaké jsou možnosti rozvoje letního biatlonu? „Diskutujeme, zda jít cestou tradičních center, jako je Vysočina Arena, nebo se přiblížit formě městských akcí a závodit na Champs-Élysées nebo na Václaváku. Řešíme, jestli zůstat u malorážky nebo zvolit laserové zbraně. Bavíme se o tom, budou-li motivací prize money,“ přemítá o letním biatlonu viceprezident IBU. „Uchopit tuto výzvu nebude jednoduché a je mi jasné, že budeme muset přijít s dobrým rozhodnutím.“

Jiří Hamza ve společnosti člena exekutivy IBU Ivora Lehoťana ze Slovenska

Za rok do „Mekky“

První vlaštovkou, jak prolomit i u velmocí náhled na letní biatlon, by se mohl stát rok 2022. IBU mistrovství světa v letním biatlonu bude hostit „Mekka“ biatlonu německý Ruhpolding. „Mohl by to být průlom. Věřím tomu,“ pokyvuje hlavou Jiří Hamza. „Byl se u nás podívat i pan starosta z Ruhpoldingu. V Německu kladou na šampionát velký důraz.“     

Michal Krčmář v akci. V Česku biatlon na kolečkových lyžích táhne!

Tomáš Hermann

Foto: Petr Slavík