Jakub Štvrtecký zazářil na MČR v běhu na kolečkových lyžích

26. září, 2022

Čeští biatlonisté si zpestřili přípravu účastí na mistrovství České republiky v běhu na kolečkových lyžích. Skvělou formu ukázal především Jakub Štvrtecký, který vybojoval kompletní medailovou sadu.

„Nečekal jsem to.“

Páteční sprinty a sobotní distanční závody se jely ve Vesci, šampionát pak uzavřel nedělní výjezd z Jablonce nad Nisou na Královku. „Účast jsme neměli přímo v plánu. Nechal jsem to na klucích a všichni chtěli jet. Akorát Adama na start nepustila lehčí viróza,“ říká trenér mužů Michael Málek.

Jeho svěřenci mu udělali radost už v úvodním sprintu na 1,3 km volně. Jakub Štvrtecký zvítězil před Polákem Kamilem Burym, třetí dojel Mikuláš Karlík a čtvrtý Jonáš Mareček. Až za českými biatlonisty skončili výborní sprinteři Luděk Šeller a Maciej Staręga.

„Nečekal jsem to. Ale nejeli Michal Novák a Ondra Černý, s nimi by ty závody vypadaly jinak,“ uznal nový mistr ČR Jakub Štvrtecký. „Luďa Šeller to odtáhl a pak mu očividně došly síly. Já se držel na druhé nebo třetí příčce, protože foukalo a mohl jsem se tak schovat. Zaútočil jsem až na cílové rovince a měl jsem dost sil na to, abych všechny předjel. To mě potěšilo.“

Nejlepší sprinteři v čele s Jakubem Štvrteckým

Dobré znamení směrem k zimě

V distančním závodě na 15 kilometrů nestačil Jakub Štvrtecký jen na Adama Fellnera. Ztratil na něj 19 sekund. Michal Krčmář obsadil pátou příčku s odstupem 47 sekund, zbrzdila ho ovšem zlomená hůl. Umístěním potěšil i osmý Luděk Abrahám.

Závěrečný výjezd na Královku se jel klasickou technikou. I v téhle nebiatlonové disciplíně se Štvrtecký prosadil. Nahoru se dostal jako třetí, 22 sekund po vítězném Janu Šrailovi. Michal Krčmář dokončil 9,1 kilometru dlouhý závod jako devátý.

„Jsem rád, že jsem si trošku spravil chuť. V Ruhpoldingu se mi nejezdilo úplně dobře, ale teď mi přijde, že jsem se rozzávodil. To je určitě dobré znamení směrem k blížící se zimě. Ale větší závěry z toho nedělám, pořád to jsou jen letní závody,“ zhodnotil své výkony Jakub Štvrtecký.

Jakub Štvrtecký na mistrovství světa v letním biatlonu v Ruhpoldingu

„Kluci nepředvedli špatné výkony,“ přidává se s hodnocením Michael Málek. „Sprint zajeli všichni velmi slušně. V distančním závodě nebyl Mikuláš úplně ve své kůži a Jony sice nastavil tempo, ale nedokázal zrychlit. Bimbo se Štvrťou jeli pěkně distanci i výjezd. Celkově to hodnotím jako výborný trénink.“

Výsledky MČR v běhu na kolečkových lyžích najdete tady.

Nabité září a ještě nabitější říjen

Čeští biatlonisté stihli v první polovině září krátkou dovolenou, pak už ale zamířili na čtyři dny do německého Oberhofu. „Najížděli jsme další kilometry na sněhu v tunelu a měli jsme i tři tréninky na hlavní střelnici. Nicméně nám na dva dny zavřeli kolečkovou dráhu a další den začalo pršet,“ popisuje průběh soustředění trenér Michael Málek.

Svůj účel ale pobyt v dějišti nadcházejícího mistrovství světa splnil. „Přijeli jsme hlavně kvůli střelnici a tam plánované tréninky pod Mattovým dohledem proběhly. Některým naznačily, že musí na střelbě ještě hodně makat. Jiné zase utvrdily v tom, že když dělají to, co mají, tak jim to funguje velmi dobře.“

Michal Krčmář s trenérem Michaelem Málkem

Druhou polovinu září pak načaly tradiční testy výkonnosti na pásu v Jablonci nad Nisou. „I ty ukázaly, že je na tom Štvrťa fyzicky velmi dobře. To ale neznamená, že je na tom stejně dobře i po biatlonové stránce. Na tom teď budeme pracovat v Anterselvě,“ naznačil Málek další plán.

V Itálii by měli čeští muži ladit formu od 3. do 22. října, potkají se tam i s týmem žen. „První tři dny budou aklimatizační. Pak bychom chtěli udělat šest až sedm velmi kvalitních tréninků. Mezi tím bude síla, rovnoměrný trénink a taky nějaký odpočinek. Určitě to nebude jednoduché soustředění,“ dodává Michael Málek.

Karel Halberštádt
Foto: Petr Slavík, Jakub Štvrtecký