Český Biatlon Český biatlon | CZECH BIATHLON UNION

Česká pojišťovna
Hamé
PSG
BMW CarTec Group
Meopta
Zdravotní pojišťovna MV ČR
DB Schenker
Alpine PRO
ATEX

České štafety budou v neděli v Oberhofu závodit v netradiční skladbě

Evu Puskarčíkovou dnes připravil o super výsledek ve stíhacím závodě v Oberhofu nezdar na první střelecké zastávce, Ondřeje Moravce zase do elitní desítky nepustila poslední nepřesná rána. To samozřejmě mrzelo české trenéry Jiřího Holubce a Zdeňka Vítka, kteří již stihli odtajnit složení zítřejších štafet. Jména byla jasná, ale obsazení jednotlivých úseků je trochu neobvyklé.

Gjelland s Holubcem vyzkouší další variantu pro štafetu

České reprezentantky nezačaly dnešní stíhací závod zrovna šťastně. Na úvodní ležku přijely současně a pak také společně zamířily na trestné kolo. Markéta Davidová kroužila dvakrát, Eva Puskarčíková dokonce třikrát. V čem byl problém? „Ve větru určitě ne, na to se nemůžeme vymlouvat. Obě holky mají problémy s tím, že dávají po větší zátěži rány moc nahoru. Přijely na střelbu spolu, možná se nechaly trochu unést na dlouhé rovince před střelnicí,“ zamýšlí se asistent trenéra žen Jiří Holubec.

Zatímco Puskarčíková se po úvodním nezdaru zvedla a dojela si pro slušné 21. místo, tak Davidovou dalších  6 chyb poslalo mimo body. „Markéta udělala po první střelbě korekci, ale furt měla rány nahoře. Na stojkách se snažila, chyby byly opravdu těsné. Myslím si, že zítra to bude lepší. Je mladá, musí si těmi nezdary projít. Běžecky si vedla opět velmi dobře, zvlášť s těmi trestnými koly,“ pokračuje v hodnocení stíhačky Holubec.

Dnes měly volno Lucie Charvátová a Veronika Vítková, které se do stíhacího závodu nekvalifikovaly. Zítra už si ale znovu zazávodí, budou mít na starosti první dva úseky štafety.

Nasazení Charvátové na první úsek přitom není úplně tradiční volbou českých trenérů. „Nedělal bych z prvního úseku vědu. Možná je na začátku trochu větší nervozita, ale ta střelba už je pak jako každá jiná ve štafetě,“ říká trenér Holubec.

Štafety obvykle rozjížděla Puskarčíková, která se nyní přesunula na závěrečný úsek, před ní pojede Davidová. „Vyzkoušíme před Mistrovstvím světa zase trochu jinou variantu, uvidíme, jak si holky povedou. Navíc nám ještě chybí Jess, se kterou určitě také počítáme,“ dodává pravá ruka Nora Gjellanda.

Snad bude mít Markéta Davidová po štafetě víc důvodů k úsměvu

Moravec s Krčmářem na prvních dvou úsecích štafety

Zdeněk Vítek během dnešního stíhacího závodu možná již zatínal pěst po tom, co Ondřej Moravec na závěrečné položce v rychlém tempu sestřelil čtyři terče a útočil na čtvrtou nulu. Jenže přišla chyba při posledním výstřelu. „Byl to těsný kalibr na tři, předešlé rány byly krásné. Škoda toho,“ mrzelo Vítka.

Moravec nakonec dojel 17., i vinou slabšího běhu. Na trati to úplně nešlo ani Michalu Krčmářovi. „Kluci říkali, že lyže špatné nebyly. Ondrovi to moc nechutnalo. Během pauzy bral tři dny antibiotika, takže se nedalo čekat, že by byl ve špičkové formě. Bimbo jel první dvě kola slušně, druhá půlka závodu byla nic moc. Když už jel po těch chybách daleko za body, tak to asi nebylo úplně příjemné,“ naráží český trenér na 6 trestných kol, které musel v cíli 50. Krčmář obkroužit.

Tentokrát Michal Krčmář nebude v roli finišmana štafety

Právě Moravec s Krčmářem budou zítra rozjíždět štafetu. „První kolo se pojedete trochu pomaleji, tam by Ondra mohl pošetřit síly, a pak věřím, že ta další dvě kola vydrží jet v dobrém tempo. Bimbo na tom není špatně. Věřím, že si vyzkouší i pěknou, rychlou střelbu,“ vysvětluje své rozhodnutí o nasazení pro štafetu Zdeněk Vítek.

Po lídrech českého týmu přijdou na řadu Jakub Štvrtecký a Tomáš Krupčík. „Kuba má slušnou běžeckou formu, ale je otázka, jak se srovná na střelnici po těch dvou čtyřkách. Věřím, že se s tím může úspěšně poprat. Křupas měsíc nezávodil. Hledá tu formu, kterou měl na Pokljuce. Mohl by ale předvést svůj standard,“ dodává Vítek.

 

Karel Halberštádt

Foto: Petr Slavík

Hamé superstřelec

Předprodej na SP NMNM 2020

Fanshop Biatlon

Facebook