Další štafetový úspěch českých mužů. V Canmore dojeli šestí

08. února, 2019

Štafetové závody v letošní sezóně českým biatlonistům vycházejí velmi dobře. Po sedmém místě v Hochfilzenu, čtvrtém místě v Oberhofu a osmém místě v Ruhpoldingu dojeli Češi v Canmore šestí, byť se po prvním úseku nacházeli až na 18. příčce. O druhý nejlepší výsledek v sezóně se zasloužilo kvarteto Michal Šlesingr, Michal Krčmář, Adam Václavík a Tomáš Krupčík.

Závod ve zkratce

Jury před startem štafety řešila, zda se ve velkých mrazech vůbec bude závodit. Třiadvacítka štafet nakonec dostala zelenou.

Ale bylo to tak tak

Trenér českých mužů poslal na první úsek Michala Šlesingra, který stále není v optimální formě po zranění zad a následné nemoci. To se ukázalo i dnes. Šlesingr se běžecky trápil, navíc čtyřikrát dobíjel a předával až jako 18. se ztrátou skoro dvou minut.

Michal Šlesingr se stále rozjíždí po zdravotních potížích

Poté rozjel velkou stíhací jízdu Michal Krčmář. Obě položky zvládl s jedním dobíjením, velmi slušně běžel a polepšil české štafetě na 11. místo. Manko na suverénní Norsko činilo přesně dvě a půl minuty.

Předávka o trochu lepší než u Francouzů

V posunu vpřed pokračoval i Adam Václavík. Po čisté ležce mu patřilo osmé místo, před stojkou byl dokonce sedmý. Bohužel musel zamířit na jedno trestné kolo, ale i tak se udržel v elitní desítce. Na předávku přijel jako devátý se ztrátou tří minut a 23,5 sekundy.

Jedno trestné kolo Adama Václavíka nebylo tragédií

Tomáš Krupčík na závěrečném úseku převedl profesorský výkon. Nepotřeboval ani jeden náhradní náboj a po stojce se zařadil na parádní páté místo. V závěrečných metrech ho sice předjel rakouský rychlík Julian Eberhard, ale šestou příčku čeští biatlonisté museli brát všemi deseti.

Julian Eberhard byl nad síly Tomáše Krupčíka

Štafetu mužů podle očekávání ovládli Norové v čele s Johannesem Thingnesem Bøm. I přes vypuštěný závěr byl v cíli o minutu 10 sekund před Francií. O dalších 38 sekund zpět bylo třetí Rusko.

Johannes pojal poslední kolo tréninkově

Zajímavá čísla

• Tomáš Krupčík zazářil na závěrečném úseku třetí nejlepším časem, shodným jako měl Johannes Thingnes Bø. Na nejlepšího Dmytry Pidručnyje ztratil Krupčík 19,3 sekundy.
  • Michal Krčmář zajel takřka stejný čas jako Krupčík, což mu na druhém úseku stačilo na čtvrté místo. Na skvěle jedoucího Vetleho Christiansena ztratil 39,5 sekundy.
  • I přes trestné kolo byl Adam Václavík na třetím úseku sedmý nejlepší. Na Simona Fourcada ztratil minutu a 7,7 sekundy.
  • Michal Krčmář s Tomášem Krupčíkem na tom byli srovnatelně i podle běžecký časů. Krupčík byl na lépe obsazeném čtvrtém úseku sedmý nejrychlejší, Krčmář byl na druhým úseku čtvrtý nejrychlejší.

Michal Krčmář už má zase z běhu radost

• V celkovém součtu patřil Čechům sedmý nejlepší běžecký čas, na Nory ztratili dvě a půl minuty.
  • Tomáš Krupčík byl jedním z šesti bezchybných biatlonistů. Na závěrečném úseku byl na střelnici dokonce nejrychlejší, položky zvládl za 29 a 34 sekund.
  • Celkově měli Češi pátý nejlepší střelecký čas. Na nejlepší Nory ztráceli 35 sekund, na druhé Ukrajince jen 15.

Nejen přesný, ale i rychlý byl Tomáš Krupčík na střelnici

• Adam Václavík zaznamenal druhý střelecký čas na ležce (30,5 s) a díky tomu byl i přes trestné kolo šestým nejrychlejším střelcem na úseku.
  • Osmí Češi v Poháru národů utíkají devátým Ukrajincům (náskok 329 bodů) a naopak se přibližují Švédům (ztráta 110 bodů) a Italům (ztráta 64 bodů).

V Canmore je dnes na programu ještě štafeta žen, která se jede ve 22:45. Muži by měli pokračovat v sobotu ve 20:20 sprintem, ale je otázkou, zda to mrazivé počasí dovolí.