Davidová září i v zámoří! Ve vytrvalostním závodě získala stříbro a červený trikot

08. února, 2019

Markéta Davidová si nezapomněla na dalekou cestu do kanadského Canmore zabalit svou formu. Ve zkráceném vytrvalostním závodě po bezchybné střelbě nestačila jen na Norku Tiril Eckhoffovou a podruhé v sezóně se raduje ze stříbra. Dobře si vedla i Lucie Charvátová, se dvěma chybami dojela 33. Nevedlo se zbylým dvou Češkám, Veronika Vítková byla 72. a Eva Puskarčíková 77.

Závod ve zkratce

Ženy si během své dnešní 12,5 kilometru dlouhé štreky užívaly na Canmore „příjemných“ minus 10 stupňů. Markéta Davidová šla na start jako třetí nejlepší z úvodního vytrvalostního závodu sezóny v Pokljuce a nyní si ještě o příčku polepšila.

Stále teprve 22letá biatlonistka si opět dávala na své střelbě záležet, ale neudělala ani jednu chybu a s číslem 19 se v cíli zařadila na první místo. Zatímco ve sprintu v Anterselvě vedení udržela, tak v Canmore našla jednu přemožitelku. Norka Tiril Eckhoffová podpořila jednu chybu famózním během a proměnila ztrátu 10 sekund po čtvrté střelbě v náskok 10 sekund v cíli. Bronz patřil Lise Vittozziové.

Sledovat Markétu při práci se zbraní, to byla radost

Lucie Charvátová držela po dvou nulách skvělé 15. místo. Na zbývajících dvou položkách minula po jednom terči, ale i tak obsadila bodovanou 33. příčku. Veronika Vítková sice na střelnici zaváhala jen jednou, ale trápila se na trati a dojela až 72. Naopak střelba byla hlavním problémem pro Evu Puskarčíkovou, která skončila se sedmi chybami 77.

Evě Puskarčíkové dnešní závod od začátku nevycházel

V celkovém hodnocení Světového poháru se Markéta Davidová posunula na 23. příčku, ale především je nyní nejlepší ženou vytrvalostních závodů. Má 16 bodů k dobru na Lisu Vittozziovou. Ta je druhá i celkově, na krajanku Dorotheu Wiererovou ztrácí už jen 5 bodů.

Zajímavá čísla

• Markéta Davidová potvrdila famózní běžeckou formu. Ve všech kolech se držela mezi nejlepšími (6., 8., 7., 6., 10.) a celkově jí patřil sedmý běžecký čas. Za nejrychlejší Marte Olsbuovou Røiselandovou zaostala o minutu a dvě sekundy.
  • Třetí nejrychlejší byla Tiril Eckhoffová, která na trati najela na Davidovou 42 sekund.
  • Davidová naopak na Eckhoffovou získala na střelnici. Sice byla o 13 sekund pomalejší (70. vs. 53. čas), ale ušetřila 45 sekund za jednu chybu.
  • Kromě Davidové a Vittozziové odstřílely za nula už jen Němka Franziska Hildebrandová a Rakušanka Julia Schwaigerová.
  • Češky dnes zaznamenaly devátý nejlepší bodový součet (331 b) do Poháru národů, ale vedly si líp než oslabené Slovenky (262 b) a vystřídaly je na celkové sedmé příčce. Rozdíl je však pouze 21bodový.

Veronika Vítková by si přála více přispívat do Poháru národů

Světový pohár v Canmore pokračuje v pátek štafetami. Muži odstartují ve 20:30 našeho času, ženy ve 22:45.