Davidové vyšel poslední test před startem sezóny. V Sjusjøenu dojela šestá

17. listopadu, 2019

Čeští biatlonisté mají za sebou poslední test před startem Světového poháru. Hromadný start v Sjusjøenu vyšel především Markétě Davidové, která díky skvělému běhu a přesné střelbě skončila šestá. Další slušný závod má za sebou i devatenáctá Eva Kristejn Puskarčíková. Adam Václavík dojel v áčkovém závodě mužů třicátý šestý, Ondřej Moravec v béčkovém závodě třetí.

Hromadný start žen

Neděli v Sjusjøenu načínaly ženy, na jejichž závod bylo lehce pod mrakem a moc nefoukalo. Na startu bylo 76 biatlonistek, lepší polovina ze sprintu střílela po prvním okruhu, ta horší polovina po druhém okruhu. Pak se obě skupiny sjely. Závod se povedl Markétě Davidové, která udělala chybu jen na druhé ležce a navíc měla třetí nejrychlejší běžecký čas. Finišovala jako šestá, 42 sekund za vítěznou Dorotheou Wiererovou, která střílela čistě.

Velmi dobře opět běžela Eva Kristejn Puskarčíková (16. čas), ale po úvodní nule minula dva terče na první ležce a vestoje přidala třetí chybu. Skončila 19. Oproti sprintu si polepšila 27. Lucie Charvátová (1+2+0+1), naopak se trochu propadly 30. Jessica Jislová (0+0+1+1) a 34. Veronika Vítková (0+2+1+0). Ludmila Horká (2+1+1+2) dojela 49.

Hromadný start mužů

Po hromadném startu žen byl na programu béčkový hromadný start mužů. V něm se od začátku pohyboval na čele Ondřej Moravec (1+0+1+0) a nakonec finišoval jako třetí, o 10 sekund za vítězným Belgičanem Florentem Claudem. Milan Žemlička (1+0+0+1) obsadil 36. místo a Ondřej Hošek (1+1+2+1) 40.

Na áčkový závod se trochu ochladilo a vytvořil se opar. Do cíle dorazil jako jediný z českých reprezentantů Adam Václavík. Po úvodní nule udělal postupně tři, dvě a dvě chyby a dojel 36. Michal Šlesingr (0+1+1+2) závod vzdal po čtvrté střelbě, Jakub Štvrtecký po dohodě s trenéry pošetřil síly a nestartoval.

Ohlasy

Jiří Holubec: „Makula si zaslouží velkou pochvalu za běh i střelbu. Třetí běžecký čas je super, jen klasicky trochu ztratila na střelnici. Hlavní je, že se jí podařily stojky. Evik začala s nulou a pak dala dvojku. Asi zbytečně pospíchala. Ale potvrdila dobrou běžeckou formu. Lůca jela trochu jiný závod, byla v té druhé polovině, kterou v prvním kole táhla. Mohlo to být ještě o kus lepší, kdyby nezmatkovala na ležce. Jednou čekala, že bude střílet na jedničce, ale poslali ji na čtyřicítku. Byla z toho trochu nesvá, udělala velké chyby na spoušti a dvě rány poslala hodně daleko. Takové chyby by neměly být, i kdyby ji poslali na padesátku, která neexistuje. Jinak si vedla slušně. Jessica si zajela svůj dobrý standard. Verča začala zase ve čtvrtém a pátém kole ztrácet. Vyzdvihl bych její poslední stojku, ta byla rychlá, ale pak jí začaly docházet síly. I Lída se oproti sprintu zlepšila a až přestane zmatkovat na střelnici, bude to o kus lepší. Vytváří naprosto zbytečné chyby. Dokáže střílet rytmicky, ale pak se lekne toho, že by z toho mohla být nula. Musí si zvyknout na automatické nuly.“

Aleš Ligaun: „Závod pro 80 biatlonistů byl krásný. Všechno vyšlo, nebyly prodlevy na střelnici. Ondra chytil chuť. Povedla se mu poslední stojka a ukázal, že má pořád sílu ve finiši. Do áčkového závodu nenastoupil Kuba. Poslední čtyři dny toho měl plné zuby, tak jsme se dohodli, že raději pošetří síly před startem sezóny. Boušek zase nedojel. Před startem se změnily podmínky a on si vybral špatné lyže. Nemohl se o ně opřít a sám pak byl unavenější. Navíc se mu nepovedla poslední stojka, tak to zapíchl po objetí prvního trestného kola a dál se netrápil. Adam zvládl dobře první ležku, drželi se i s Bouškem vepředu. Druhá ležka už byla taková jeho klasika. Probírali jsme to a asi se nechal trochu unést ve druhém kole, nepřijel na střelnici úplně v pohodě. Pak už se tím protrápil až do konce.“

Další program

V pondělí absolvují čeští reprezentanti v Sjusjøenu závěrečný trénink, v úterý se vrací domů. Už před pátou ráno nasednou na vlak do Osla a odtud odletí do Prahy, kde je čeká v poledne tisková konference před startem sezóny.