Dobrý start šampionátu. Česká smíšená štafeta dojela v Östersundu šestá

07. března, 2019

Čeští biatlonisté mají za sebou úspěšný start Mistrovství světa ve švédském Östersundu. Ve smíšené štafetě se po většinu času pohybovali na čelních pozicích a nakonec skončili šestí. Kvarteto ve složení Veronika Vítková, Markéta Davidová, Ondřej Moravec a Michal Krčmář tak o příčku vylepšilo umístění z minulého šampionátu v Hochfilzenu.

Závod ve zkratce

Za vytrvalého sněžení nezačal úvodní závod Mistrovství světa v Östersundu pro české barvy úplně šťastně. Veronika Vítková musela dvakrát dobíjet a projížděla mezičasem po střelbě až jako 21. Pak už ale na střelnici probíhalo vše téměř hladce.

Vítková odstřílela stojku čistě, vystupňovala tempo a předávala jako desátá se ztrátou 56,3 sekundy na Itálii. Na této pozici dlouho nevydržela Markéta Davidová, která podpořila druhý nejrychlejší běh dvěma střeleckými nulami.

Běžeckou formu si Makula zabalit nezapomněla

Mužská polovina štafety obdržela předávku na šesté příčce, 40,9 sekundy za Německem. Ani Ondřej Moravec nepotřeboval náhradní náboje. Svižné a čisté stojky ho posunuly již na čtvrté místo, byť ztráta na čelo závodu vzrostla na minutu a půl. Nutno podotknout, že na třetím úseku úřadoval Johannes Thingnes Bø.

Michal Krčmář na závěrečném úseku sváděl těžký boj s Rusem Alexandrem Loginovem a s domácím Sebastianem Samuelssonem o čtvrté až šesté místo. Český reprezentant zvládl svůj úsek velmi dobře, dobíjel jen jednou při ležce, ale na velmi rychlé rusko-švédské duo to nestačilo.

Sportovní ředitel Ondřej Rybář tlačí dopředu Michal Krčmáře

Česká smíšená štafeta dojela na šestém místě, stejně jako před třemi lety v Oslu. Na posledním šampionátu v Hochfilzenu dojeli Češi sedmí.

První zlato na šampionátu bere tak trochu podle očekávání Norsko, stříbro putuje do Německa a bronz do Itálie.

Statistické okénko

• Markéta Davidová byla čtvrtá nejlepší na druhém úseku, za Jekatěrinou Jurlovovou-Perchtovou zaostala o 15 sekundy.
  • Veronika Vítková byla o 18 sekund pomalejší než Davidová a o 56 sekund pomalejší než Lisa Vittozziová, které patřil nejlepší čas dne.
  • Ondřej Moravec obsadil na svém úseku sedmé místo. Na Johannese Thingnese Bøho ztratil 51 sekund a celkově dnes byl 12. nejlepším mužem.
  • Michal Krčmář skončil na závěrečném úseku desátý, o 38 sekundy za nejlepším Dmytrem Pidručnyjem.

Bimbo měl po smíšené štafetě trochu smíšené pocity, převažovala ale spokojenost

• S pouhými třemi využitými náhradními náboji dnes byli Češi nejpřesnější ze všech. A také čtvrtí nejrychlejší na střelnici, například na Francii tak získali více než minutu, na Itálii půl minuty.
  • Velkou zásluhu na tom měl druhý nejrychlejší střelec dnešního závodu Ondřej Moravec, který na své položky potřeboval jen 51 sekund. Za neuvěřitelných 46,1 sekundy střílel Vetle Christiansen.

Celkem solidní premiéra Vetleho Christiansena na MS

• V součtu běžeckých časů byli Češi sedmí se ztrátou minuty a 51 sekund na Nory.
  • Markétě Davidové patřil druhý běžecký čas na úseku, celkově byla šestá nejrychlejší.
  • Nejrychlejší běžecký čas mezi ženami zaznamenala Marte Olsbuová Røiselandová, Davidová za ní zaostala o 32,6 sekundy.
  • Mezi muži byl nejrychlejší Johannes Thingnes Bø, Ondřej Moravec byl o minutu a 3 sekundy pomalejší.

Ondra si zvedl náladu po nepovedeném závěru evropského šampionátu

Ohlasy

Veronika Vítková: „Škoda toho začátku na střelnici. Vleže to chtělo trefit a jet tam s ostatními. Takhle jsem tam měla kousek mezeru a musela to dojíždět. Naštěstí jsem zabojovala na stojce a snad i nějaké síly pošetřila do posledního kola a tam bojovala. V prvním kole jsem si říkala, že to není úplně ono, trochu jsem se bála, co budu dělat v dalších kolech. To druhé jsem jela dost sama a snažila se dotáhnout vláček před sebou. Až mě překvapilo, že jsem měla dost sil celé poslední kolo, udržela se Dunkleeové a holky před sebou dojížděla i předjížděla, takže ten pocit špatný nebyl.“

Markéta Davidová: „Dvě nuly určitě šly, v tom bych klidně pokračovala. Pořád si myslím, že v biatlonu je nejdůležitější střelba, takže když dáte dvě nuly, tak víte, že už jste víc udělat nemohl. Běžecky je to vždycky to, na co máte, takže jsem za to ráda.“

Příští závod

Mistrovství světa v Östersundu pokračuje v pátek sprintem žen. Ten se pojede opět v 16:15.