Dvojice Puskarčíková a Šlesingr zahájila sezónu 10. místem

02. prosince, 2018

Dlouho se drželi na šestém místě, nakonec skončili na desátém. Eva Puskarčíková a Michal Šlesingr tak zahájili novou sezónu Světového poháru vyrovnáním druhého nejlepšího výsledku českého biatlonu ve smíšených dvojicích.

Čeští reprezentanti tak splnili cíl, který před závodem vytyčil trenér mužů Zdeněk Vítek a vyrovnali 10. příčku z Östersundu z loňského roku, u které byl stejně jako dnes Michal Šlesingr. Tentokrát po jeho boku místo Evy Puskarčíkové stála Jessica Jislová.

Z vítězství se radovala norská dvojice Thekla Brunová-Lieová a Lars Birkeland. Druzí dojeli tradičně silní Rakušané a stupně vítězů uzavřela možná překvapivě Ukrajina, která spotřebovala jediný náhradní náboj.

Průběh závodu

Zatímco v minulých závodech smíšených dvojic končily české šance na dobrý výsledek často už v úvodu, tak dnes první úsek Evě Puskarčíkové sedl velmi dobře.

Sice se rozjížděla pozvolna a po jednom dobíjení na první položce figurovala na 14. příčce, ale rychlá nula na stojce ji posunula na 8. místo, o 11,4 sekundy za vedoucí Ukrajinu.

Čtyři položky a jen dvě dobíjení. Dobrá práce Evy Puskarčíkové

Na Puskarčíkovou navázal po první předávce Michal Šlesingr, který přitom neměl kvůli menšímu tréninkovému výpadku do závodu zasáhnout. Po nule na ležce o pozici poskočil.

Už to vypadalo, že Šlesingr zastřílí čiště i stojku a přitáhne se čelu závodu. Bohužel zaváhal při posledním výstřelu, ale díky rychlé opravě udržel sedmé místo. České štafetě patřilo po polovině závodu sedmé místo s mankem 16,2 sekundy na Norsko.

Druhou půlku závodu začal český tým díky Evě Puskarčíkové na výbornou. Rány na ležce si zkušeně pohlídala a poskočila na šesté místo.

Na své poslední střelecké položce Puskarčíková přidala druhé dobíjení. Udržela dobrou šestou pozici, byť nejlepší biatlonistky z Norska a Ukrajiny se jí vzdálily na půl minuty.

Předposlední střelba přinesla první české problémy. Michal Šlesingr se tak tak vyhnul trestnému kolu, spadl na desáté místo a ztráta narostla už na více než minutu.

V závěru závodu jel Šlesingr osamocen. Svou druhou stojku zvládl s jedním dobíjením a bezpečně tak pohlídal umístění na konci elitní desítky.

Michala Šlesingra mrzela jedna nepovedená položka

Zvítězilo Norsko v sestavě Thekla Brunová-Lieová a Lars Birkeland, na které Češi ztratili minutu a 33 sekund. Druhé skončilo Rakousko ve složení Lisa Hauserová a Simon Eder, třetí příčka pak patřila Ukrajincům Anastasiji Merkušynové a Artěmu Tyščenkovi.

Zajímavá čísla

• Čeští biatlonisté si dost hlídali své rány. Osm střeleckých položek jim zabralo celkem 4 minuty a 34 sekund. To stačilo na 14. místo z 23 dvojic, které závod dokončily.
  • Jasně nejlíp stříleli v cíli třetí Ukrajinci. Na střelnici strávili jen 3 minuty a 1 sekundu. Jediné chyby se až při posledním výstřelu dopustil Artěm Tyščenko. Ten mimochodem byl i u třetí příčky Ukrajiny v premiérovém závodě smíšených dvojic v Novém Městě na Moravě.
  • Běžecké časy Michala Šlesingra a Evy Puskarčíkové stačily v součtu na 10. místo. Nejrychlejší Švédové byli o 42 sekund lepší.
  • Jak Šlesingr, tak Puskarčíková běželi lépe své první úseky (6. místa v běžeckých časech versus 13. místo, resp. 10. místo)
  • Puskarčíková skončila na svých úsecích 8. a 7., Šlesingr 8. a 17.
  • Mezi muži byli na jednotlivých úsecích nejrychlejší Lars Birkeland a Jakov Fak, mezi ženami Anastasija Merkušynová a Lisa Hauserová.
  • Pro český biatlon je 10. místo vyrovnáním druhého nejlepšího výsledku ve smíšených dvojicích. Lépe si vedli jen 6. Veronika Vítková a Ondřej Moravec v sezóně 2016/17
  • Lars Birkeland se dostal potřetí v kariéře ve smíšených dvojicích na stupně vítězů. Pokaždé měl přitom jinou partnerku.
  • Simon Eder a Lisa Hauserová mají zatím z 5 startů ve smíšených dvojicích 2 výhry a po dnešku 3 druhá místa.

Ohlasy českých reprezentantů přineseme později

Už ve 14:35 pokračuje program v Pokljuce smíšenou štafetou, do které nastoupí Veronika Vítková, Markéta Davidová, Tomáš Krupčík a Michal Krčmář.