Fantazie českých biatlonistek! Ve štafetě v Oberhofu dojely třetí

13. ledna, 2019

Český biatlon se raduje z druhé medaile v letošním ročníku Světového poháru. Štafeta ve složení Lucie Charvátová, Veronika Vítková, Markéta Davidová a Eva Puskarčíková vybojovala v německém Oberhofu skvělé třetí místo. Češky se ve štafetě dostaly na stupně vítězů takřka po dvou letech.

Závod ve zkratce

Avizovaný déšť se nekonal, místo toho biatlonistky dnešní štafetou provázelo sněžení. Lucie Charvátová v těchto podmínkách začala závod skvěle. Po rychlé nule na úvodní položce držela druhé místo, navíc slušně běžela.

Po stojce Charvátová bohužel musela na trestné kolo a v závěrečném kole jí docházely síly. Nakonec předávala jako 13. se ztrátou minuty a 24 sekund.

Veronika Vítková vlétla do druhého úseku poměrně svižně a ani dvojí dobíjení nebylo v porovnání s chybujícími soupeřkami špatné. A co teprve rychlá a hlavně bezchybná stojka.

Co Vítkovou trápilo, byl pomalejší běh. Na předávku dorazila jako 12. s mankem minuty a 43,6 sekundy. Tuto ztrátu začala brzy likvidovat Markéta Davidová.

Stále teprve 22letá excelovala nejen na trati, jak je jejím dobrým zvykem, ale i na střelnici. Zatímco jiné biatlonisty mířily na trestná kola, tak Davidová nepotřebovala ani jeden náhradní náboj a zařídila posun už na čtvrté místo.

Markéta Davidová polepšila české štafetě o osm míst

Eva Puskarčíková vyrážela do závěrečného úseku jen 5 sekund za třetí Francií a 46 sekund za vedoucím Německem. A vedla si náramně. Ležku odstřílela čistě, přeskočila chybující Bescondovou a měla půlminutový polštář před dalšími štafetami.

S jedním dobíjením zvládla Puskarčíková i závěrečnou položku a začalo to vypadat velmi dobře. České finišmance se sice blížila rychlá Norka Eckhoffová, ale na závěrečný útok už nenašla síly. Svěřenkyně Egila Gjellanda tak obsadily famózní třetí místo.

Z vítězství se radovaly ruské biatlonistky, které nemusely ani na jedno trestné kolo. Druhým místem potěšily domácí fanoušky Němky, byť ty nastřádaly dva trestné okruhy.

Zajímavá čísla

• Markéta Davidová vyhrála druhý úsek o půl minuty před Vitou Semerenkovou. Napříč úseky byla třetí, lépe si vedly jen Anastasia Kuzminová a Tiril Eckhoffová.
  • Eva Puskarčíková byla v individuálním pořadí na pátém místě, za Davidovou zaostala o 18,5 sekundy.
  • Davidová dosáhla na svém úseku druhého nejlepšího běžeckého času, za Braisazovou ale zaostala o pouhých 8 desetin. Puskarčíkové patřil na silně obsazeném čtvrtém úseku sedmý čas, v porovnání s Davidovou byla o 20 sekund pomalejší.
  • Celkově Češky dosáhly na šestý běžecký čas. Výrazněji jim uskočily jen Francouzky (o minutu a 45 sekund) a Němky (o 55 sekund)
  • České biatlonistky dnes byly vůbec nejrychlejší na střelnici, k čemuž přispěl mimo jiné nejlepší čas Lucie Charvátové (27 s) na první položce a druhý čas Veroniky Vítkové (30 s) na čtvrté položce.
  • V  součtu obou střeleb ale na střelnici strávily méně času Puskarčíková s Davidovou, minutu a 13, resp. 12 sekund. To jim stačilo na jejich úsecích na třetí, resp. páté místo.
  • Česká štafeta byla společně s tou korejskou nejlepší v počtu dobíjení. Našemu kvartetu stačilo 6 náhradních nábojů. Rusky a Norky jich potřebovaly víc, ale zase se vyhnuly trestnému kolu.
  • Markéta Davidová byla jednou z šesti biatlonistek, které ani jednou nedobíjely.
  • V Poháru národů si Češky upevnily osmé místo. Deváté Slovenky za nimi zaostávají o 87 bodů, o dalších 91 bodů zpět jsou desáté Bělorusky.

Příští závod

V Oberhofu zbývá odjet ještě štafeta mužů, která přijde na řadu ve 14:30. Ženy budou závodit zase až ve čtvrtek, kdy je v Ruhpoldingu opět ve 14:30 na plánu sprint.