Krupčík na 20 kilometrech 22., Krčmář 23. Oba slaví postup do masáku

13. března, 2019

Česká reprezentace bude mít na Mistrovství světa ve švédském Östersundu čtyřnásobné zastoupení v závodech s hromadným startem. Vedle Markéty Davidové a Veroniky Vítkové si elitní disciplínu zajedou Tomáš Krupčík a Michal Krčmář, kteří si vstupenky zajistili 22., respektive 23. místem ve vytrvalostním závodě. Bodovali i 35. Michal Šlesingr a 37. Ondřej Moravec.

Závod ve zkratce

Husté sněžení v kombinaci s nevyzpytatelným větrem komplikovalo biatlonistům vytrvalostní závod. Ze 102 startujících se dočkali čistého konta jen dva. Češi mezi nimi nebyli.

Se čtyřkou jedoucí Ondřej Moravec se po problémech ve sprintu dal do kupy a na trati si vedl velmi dobře. Na střelnici to bohužel bylo horší. Udělal čtyři chyby, které ho odsoudily k 37. místu.

Dobrá zpráva: Ondra se na trati držel

Druhý z Čechů Tomáš Krupčík šel do závodu s vidinou postupu do hromadného startu. Na obou ležkách mu sice zůstal jeden netrefený terč, na stojkách nezaváhal. Finišoval jako 22. a poprvé v kariéře si zajede na mistrovství světa závod s hromadným startem.

Křupas si pohodlně dojel pro masák

Vstupenku do závěrečné disciplíny šampionátu nakonec získal i Michal Krčmář. Po tom, co na prvních dvou střelbách nechal vždy jeden nesestřelený terč, to příliš dobře nevypadalo. Dále už však nechyboval, dojel těsně za Krupčíkem na 23. místě a zajistil si předposlední volné místo v masáku.

Lokomotiva tohoto vláčku dojela až do masáku

I poslední z Čechů Michal Šlesingr zaznamenal dvě trestné minuty, obě inkasoval při stojkách. Běžecky na tom byl hůř než jeho kolegové, a tak obsadil 35. příčku.

Mistrem světa se stal bezchybný Němec Arnd Peiffer, který o minutu a 8,7 sekundy porazil překvapení závodu Bulhara Vladimira Ilieva. O pouhé čtyři desetiny zpět byl bronzový Tarjei Bø. Oba udělali jednu chybu. Johannes Thingnes Bø minul tři terče a skončil až devátý. Útěchou mu může být zisk malého křišťálového glóbu.

Der Weltmeister

Statistické okénko

• Nejrychlejší běžecký čas zaznamenal Simon Desthieux, byl o 5 sekund lepší než Johannes Thingnes Bø.
  • Z Čechů byl nejrychlejší 25. Ondřej Moravec, který ztratil na Desthieuxe 2 minuty a 24,6 sekundy. O 5 sekund pomalejší byl Michal Krčmář.
  • Nejrychleji střílel Erik Lesser (1:32,7), ale velmi rychle si počínali i dva bezchybný střelci Arnd Peiffer (1:51,9) a Vetle Christiansen (1:50,3).
  • Vladimir Iliev (1:59,1) nastřádal na Tarjeiho Bøho (2:10,3) na střelnici 11 sekund a právě zde rozhodl o svém stříbru.
  • Z dvakrát nepřesných Čechů střílel nejrychleji Tomáš Krupčík (39. čas; 2:07,8), o něco rychlejší byl čtyřikrát nepřesný Ondřej Moravec (37. čas; 2:06,7).
  • Češi dnes připsali do Poháru národů 343 bodů, což stačilo na sedmé místo, celkově jsou stále osmí. Nejlepší výkon předvedli Němci (421 bodů).

Ohlasy

Tomáš Krupčík: „Dneska jsem toho měl fakt plný brejle, hrozně jsem se s tím pral, už od začátku. Ani ten běh nebyl moc dobrý a dvě chyby ve vytrvalostním závodě jsou docela hodně. Když střílíte vestoje na posledních třech stavech, je to tam s větrem relativně klidné. Zato na ležce se tam ten vítr na prostředních stavech točí doleva doprava, pokaždé jsem ho tam měl z jiné strany a je to docela práce správně tam nacvakat. Dnes bylo třeba vítr na položkách hlídat od začátku dokonce. Ty dvě minuty z tohoto pohledu jsou ještě jakž takž dobrý výsledek.“

Ve čtvrtek se na Mistrovství světa v Östersundu jede závod smíšených dvojic. V 17:10 se na start této disciplíny postaví i česká dvojice ve složení Eva Puskarčíková a Ondřej Moravec.