Michal Krčmář a Veronika Vítková se podělili o tituly nejlepších biatlonistů

21. května, 2018

Dva olympijští medailisté, stříbrný muž sprintu Michal Krčmář a třetí žena téže disciplíny ve své kategorii Veronika Vítková, se umístili nejvýše v anketách o nejlepší biatlonisty sezóny. Slavností galavečer hostilo v pondělí večer Forum Karlín v Praze a přímým přenosem jej na kanálu ČT Sport přenášela Česká televize. A proč hovoříme o dvou vítězích? V anketě Českého svazu biatlonu, ve kterém hlasovali jeho členové – držitelé svazových průkazek – bylo výše ohodnoceno stříbro Michala Krčmáře. Naopak v hlasování fanoušků na zpravodajském portálu iDNES nasbírala více hlasů Veronika Vítková.

Jak Michal a Veronika vnímají svoje olympijské úspěchy z Pchjongčchangu?

Veronika Vítková: „Myslím, že to je odměna za práci po celou kariéru. Ale také štěstí v tom, že jsem celou přípravu na olympijskou sezónu zvládla bez problémů. Věděla jsem, na čem přes léto makám, a tento okamžik mi vše vrátil. Emoce jsou o to silnější, že se jedná o moji první individuální medaili.“

Michal Krčmář: „O takové chvíli jsem snil, přestože papírově jsem určitě nebyl ten, kdo by dnes na pódiu měl stát. Vnímám to jako výsledek práce celého týmu, všech, kteří kdy stáli kolem mě. Musím zejména poděkovat Ondrovi, Bouškovi a Jardovi. Poděkovat za to, jako mne kdysi jako bažanta v týmu přijali, jak se mi věnovali a co mě naučili.“

Z loňských nominovaných obhájili svoji pozici pouze dva aktéři, a to Ondřej Moravec (loni 2.) a Michal Krčmář (4.). Vítězka z roku 2017 Gabriela Koukalová v uplynulé zimě nezávodila a Eva Puskarčíková ani Michal Šlesingr neměli formu předminulé sezóny. Novými resp. staronovými jmény v anketě byly Markéta Davidová, Tomáš Krupčík a Veronika Vítková.

Kdo další byl oceněn? Biatlonovou nadějí roku se stal Vítězslav Hornig, titul Skokana roku připadl Markétě Davidové. Trenérem roku byl zvolen loučí se šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář, do Síně slávy vstoupil Stanislav Řezáč, trenér mistryň světa ze štafet 1993 v bulharském Borovci.

Slavnostní Galavečer moderovalo duo Nasty a Endru, o hudební produkci se postarala Ewa Farna.

Markéta Davidová
Kometa uplynulé sezóny. Talentovaná juniorka se prosadila do A týmu žen, na olympijských hrách skončila 15. ve sprintu, 18. v závodě s hromadným startem a podílela se na osmé příčce mixu. Skvěle se rozloučila s juniorskou kategorií. Na MSJ v Estonsku obsadila 2. místo ve sprintu a dosáhla na zlato ve stíhacím závodě!

Michal Krčmář
Možná to nebyla sezóna úplně podle jeho představ, ale formu načasoval na pravý okamžik. V korejském Pchjongčchangu překvapil ziskem stříbrné medaile ve sprintu. K tomu přidal sedmé místo z vytrvalostního závodu a stejnou příčku se štafetou mužů. Ve Světovém poháru skončil čtyřikrát v elitní desítce.

Tomáš Krupčík
Ve Světovém poháru se mu nedařilo, ale formu nalezl během Otevřeného mistrovství Evropy. V italském Ridanně vybojoval stříbro ve vytrvalostním závodě, skončil pátý ve stíhačce a desátý ve sprintu. Podílel se také na páté příčce smíšené štafety.

Ondřej Moravec
Sezonu mu poznamenala infekce jater, která ho pustila k „velkému“ tréninku až v průběhu podzimu. Přesto jako jediný z českých mužů vybojoval medailové umístění ve Světovém poháru, když skončil druhý ve vytrvalostním závodě v Ruhpoldingu. Na olympijských hrách obsadil 11. místo v závodě s hromadným startem a skončil 12. na dvacetikilometrové trati.

Veronika Vítková
Z českého týmu potvrzovala nejstabilnější formu po celou sezónu, již navíc ozdobila olympijským bronzem ze sprintu. Jednalo se vůbec o její první velkou individuální medaili. V Pchjongčchangu navíc přidala sedmé místo ve stíhacím závodě, nebo osmou příčku se smíšenou štafetou. Dokázala bodovat ve všech závodech Světového poháru, ke kterým nastoupila. Z toho sedmkrát skončila v elitní desítce a třikrát doběhla třetí!

5. Tomáš Krupčík

Nominace: Markéta Davidová, Michal Krčmář, Tomáš Krupčík, Ondřej Moravec, Veronika Vítková

KATEGORIE – Biatlonová naděje

Vítěz: VÍTĚZSLAV HORNIG

Nominace: Jakub Štvrtecký, Vítězslav Hornig, Mikuláš Karlík, Tereza Voborníková

O Vítězslavu Hornigovi
Jilemnický biatlonista Vítězslav Hornig (26. 4. 1999) je mužem/mladíkem velkých závodů. Poprvé na sebe strhl velkou pozornost loni, kdy se v tureckém Erzurumu – ve výšce 1950 metrů nad mořem – stal vítězem sprintu v rámci Evropského olympijského festivalu mládeže. Vybojoval tak jedinou zlatou medaili české výpravy.
Pojďme, ale k zimě 2017/2018. Nejprve na počátkem února překvapil bezchybnou střelbou a skvělým třetím místem na Mistrovství Evropy juniorů ve slovinské Pokljuce. Vysokou výkonnost si pak udržel i o měsíc později na světovém šampionátu juniorů a dorostenců, který hostilo estonské Otepää. Měl výrazný podíl na stříbru české štafety dorostenců, v níž startoval společně s Tomášem Mikyskou a Mikulášem Karlíkem. Svoji medailovou sbírku pak završil ziskem bronzu ve sprintu dorostenců na 7,5 km.

KATEGORIE – Skokan roku

Vítěz: MARKÉTA DAVIDOVÁ

Nominace: Markéta Davidová, Ondřej Hošek, Jessica Jislová, Jakub Štvrtecký, Veronika Vítková, Milan Žemlička

KATEGORIE – Trenér roku

Vítěz: ONDŘEJ RYBÁŘ

Nominace: Tomáš Holubec – trenér SCM Jilemnice, Michael Málek – trenér týmu mužů, Ondřej Rybář – šéftrenér reprezentace, Jindřich Šikola – trenér juniorek, Vlastimil Vávra – trenér juniorů , Zdeněk Vítek – trenér žen

O Ondřeji Rybářovi
Za jeho působení u reprezentace vybojovali čeští biatlonisté na světových soutěžích 18 cenných kovů. Z toho byly dva tituly mistrů světa a osm olympijských medailí! V roce 2016 se Gabriela Koukalová stala vítězkou klasifikace Světového poháru. Celkem třikrát obdržel Ondřej Rybář ocenění „Trenér roku“ od Unie profesionální trenérů. Po sezóně 2017/18 se rozhodl opustit post šéftrenéra a nadále bude pro Český biatlon působit jako sportovní ředitel.

KATEGORIE – Síň slávy

STANISLAV ŘEZÁČ

O Stanislavu Řezáčovi
Reprezentant a dlouholetý reprezentační trenér u mužů i žen. Rukama mu prošli takové legendy českého biatlonu jako Jan Matouš, Tomáš Kos, Jiří Holubec nebo Ivan Masařík. O vrchol jeho trenérské kariéry se postarala štafeta žen na světovém šampionátu v bulharském Borovci 1993, kde sestava Jana Kulhavá, Jiřina Adamíčková, Iveta Knížková a Eva Háková vybojovala titul mistryň světa. Jednalo se tehdy o vůbec první světový titul pro samostatnou Českou republiku!

Trenérská kariéra Stanislava Řezáče pak úspěšně pokračovala u juniorské reprezentace, v roce 2005 se podílel na juniorském titulu mistra světa Petra Hradeckého, nebo u mládeže domovského klubu SKP Kornspitz v Jablonci nad Nisou. Jeho syn Stanislav mladší je úspěšných dálkovým běžcem.