Moravec ve stíhačce v Oberhofu útočil na elitní desítku, nakonec dojel 17.

12. ledna, 2019

Ondřej Moravec útočil ve stíhacím závodě v německém Oberhofu dlouho na umístění v elitní desítce. Po 19 přesných ranách však přišla při té poslední chyba a propad na 17. místo. Mnohem hůř se dnes na střelnici vedlo Michalu Krčmářovi, který se šesti trestnými koly dojel až 50. Na první místo se vrátil Johannes Thingnes .

Závod ve zkratce

Stíhací závod mužů provázelo poměrně intenzivní sněžení a na střelnici bylo tradičně větrno, přesto jsme mohli vidět řadu dobrých střeleckých výkonů. Dva biatlonisté dokonce zastříleli čistě, třetí k tomu měl výborně nakročeno.

Ondřej Moravec si zkušeně hlídal své rány a sbíral jednu trefu za druhou. Díky tomu se stále pohyboval kolem 10. místa a podobně by na tom byl i v cíli, kdyby neminul poslední terč. S jednou chybou se Moravec po čtvrté položce zařadil na 14. místo. V posledním kole se ještě stal kořistí tří soupeřů, a tak skončil 17. Na trati to českému reprezentantovi opět nechutnalo.

Počtvrté v řadě dojel Ondřej Moravec v první dvacítce

Střelecky se nevedlo Michalu Krčmářovi, který na obou ležkách udělal po jedné chybě, na stojkách dokonce po dvou. S šesti trestnými koly dojel až na 50. místě a poprvé v sezóně tak zůstal bez bodů.

Michalu Krčmářovi to dnes nejelo ani nestřílelo

Posedmé v sezóně zvítězil Johannes Thingnes Bø, který má nyní v čele Světového poháru náskok 130 bodů na dnes pátého Alexandra Loginova a dokonce 200 bodů na Martina Fourcada, který na poslední střelbě kvůli dvěma chybám prohrál bitvu o vítězství. Na stupních vítězů doplnili Nora domácí Arnd Peiffer a Ital Lukas Hofer.

Ondřej Moravec se v celkovém hodnocení posunul na 17. příčku, o čtyři body před Michala Krčmáře.

Klasický obrázek z letošní sezóny

Zajímavá čísla

• Ondřej Moravec na své poměry odstřílel pomale první tři položky (33, 37 a 38 sekund), až při té poslední předvedl svou obvyklou rychlost (25 sekund a 11. čas), ale bohužel i svou jedinou chybu v závodě.
  • Celkově se Moravcovi pomalejší střelba (2 minuty a 13 sekund) vyplatila. Například oproti Alexandru Loginovovi a Martinu Fourcadovi na střelnici prostál jedno trestné kolo, ale Rus udělal 4 chyby a Francouz 3.
  • Rychle na své poměry střílel Michal Krčmář (2:07, 34. čas), na druhou stranu jen čtyři biatlonisté zaznamenali víc trestných kol než on.
  • Češi se trápili na trati, v běžeckém pořadí skončil Krčmář 43. a Moravec 44. Za nejrychlejším Johannesem Bøm zaostali o minutu a 45 sekund.
  • Pokud by se Moravec v běhu pohyboval kolem 30. místa jako ve sprintu, tak by i s jednou chybou pronikl do elitní desítky.
  • Suverénně nejlepší výkon předvedl ve stíhačce Lukas Hofer. Po odečtení rozestupů ze sprintu byl o 34 sekund lepší než norský suverén. Moravcovi by patřila 32. příčka.
  • Posun o 30 míst oproti sprintu zaznamenal 16. Simon Fourcade, dokonce o 32. příček poskočil 24. Maxim Cvetkov.

Světový pohár v Oberhofu uzavřou nedělní štafety. Ženy přijdou na řadu v 11:45, muži ve 14:30.