Muži i ženy zatím trénují doma. A poznávají nové trenéry

14. června, 2018

Zhruba měsíc přípravy mají za sebou čeští biatlonisté a biatlonistky. Poznávají nové trenéry, nabírají objemy, vyhlížejí nepopulární testy výkonnosti, ale také první velká zahraniční soustředění.

Vítkův návrat „ke svým“

Ještě v sezóně 2013/2014 objížděl Zdeněk Vítek spolu s Ondřejem Moravcem a Michalem Šlesingrem Světový pohár jako závodník. V následujícím ročníku už z něj byl trenér, ale u ženské reprezentace.

Po čtyřech úspěšných letech se vrací ke svým bývalým kolegům. A ví, že k nim musí přistupovat trochu jinak. „Je to o domluvě. Jsou zkušení a mají své rodiny. Ondrovi se zrovna narodil syn. Snažíme se jím vyjít vstříc tak, aby měl trénink pořád kvalitu, ale aby zároveň trávili co nejvíc času s rodinou,“ popisuje Vítek.

Výrazné rozdíly mezi trénování žen a mužů na začátku přípravy nepozoruje. „Složení tréninku je podobné, možná jsou jednodušší některé osobní věci.“

Dalekohledem už bude Zdeněk Vítek sledovat muže

Velkommen Egil og Anders

Nový olympijský cyklus začal netradičně – představením dvou norských trenérů. Egil Gjelland zamířil k ženám, Anders Magnus Bratli zase k mužům.

„Je to sympaťák,“ říká Jiří Holubec na adresu svého nového kolegy Gjellanda. Věhlasný Nor se hned zapojil do práce, za týmem už přicestoval třikrát. Vždy na tři dny.

Byl i čas na nejoblíbenější českou kratochvíli? „Pivo moc nepije. A my taky ne,“ směje se Holubec, který už u žen působil v minulém olympijském cyklu.

Někteří se báli jazykové bariéry, ale ta nehrozí. „Holky umí anglicky dobře, tam problém není. Jen jsme museli srozumitelně přeložit do angličtiny náš slang, který používáme,“ dává nahlédnout pod pokličku Holubec. Ani Vítek nevidí v komunikaci se zahraničním koučem potíž.

Gjelland na střelnici, Bratli u tratí

Ve Francii nebo zrovna v Norsku je v posledních letech zvykem rozdělení trenérů pro střelbu a běh. Jak to bude fungovat v českém týmu?

„Egil tu byl zatím jen krátce a to se pohyboval spíš na střelnici. Úplně to ale rozdělené není, je to kolektivní práce,“ vysvětluje Jiří Holubec, jenž Gjellandovi asistuje spolu s Tomášem Kašparem.

Podobně jsou na tom muži, jak naznačuje Zdeněk Vítek, jemuž krom zmíněného Bratliho asistuje i Aleš Ligaun. „Záleží na tom, jaký je zrovna trénink. Všichni tři jsme schopní dělat všechno. Techniku běhu, střelbu a třeba i posilovnu.“

Pravdou však je, že má každý z trenérů k některé oblasti blíž. „Třeba Anders se trochu víc věnuje technice běhu, přinesl i nové cviky v rámci posilování. Z mého pohledu to funguje, jak má,“ těší Vítka. S technikou střelby bude navíc na vybraných soustředěních pomáhat olympijská vítězka Kateřina Emmons.

Muži i ženy jedou po vlastní ose

Minulý rok se čeští biatlonisté a biatlonistky v tréninku hodně potkávali, příprava byla centralizovaná. Teď to bude trochu jinak.

Oba reprezentační výběry se střetly v polovině května v Hnanicích a pak Jablonci nad Nisou. Jinak trénují zvlášť.

Zatím jde převážně o putování po českých střediscích. Muži sice absolvovali týdenní střelecké soustředění v německém Altenbergu, ale jinak trávili čas v Letohradě a nyní v Jilemnici, kde byl nedávno otevřen nový areál.

Plán byl původně jiný. „Měli jsme být v Ramsau, ale opravují tam dráhu i střelnici. Rozhodli jsme se proto vyzkoušet areál v Jilemnici. Hledáme nová místa, navíc jsem z Jilemnice a dobře to tu znám. Pro kluky je to příjemná změna,“ objasňuje Zdeněk Vítek.

Trénink v Jilemnici si pochvaluje i další místní rodák – Adam Václavík

Ženy momentálně dokončují soustředění v Jablonci nad Nisou. Trénink je namíchán tak, jak je to v tomto období obvyklé. Dominuje nabírání objemu, biatlonisté kombinují kolo, běh a kolečkové lyže.

„Pracujeme více na síle. Tréninky jsou delší, než jsme byli zvyklí, ale v menší intenzitě,“ popisuje Jiří Holubec s tím, že změny nejsou nijak dramatické. Jde o lehké přiblížení se norskému systému, kde se trénuje právě dlouhé hodiny, ale v menší tempu.

Marod Krčmář

Trenéři momentálně pracují se všemi členy A a B týmu. Zdeněk Vítek má tedy k dispozici sedm mužů plus juniora Jakuba Štvrteckého. Egil Gjelland se učí jména osmi žen a juniorky Terezy Vinklárkové.

Právě nejmladší členka se ale ještě nemohla do tréninku naplno zapojit. „Brala antibiotika, a tak má menší tréninkové dávky,“ říká Holubec a dodává, že Eva Puskarčíková stále doléčuje rameno. Jinak se výraznější zdravotní komplikace biatlonistkám vyhýbají.

To Vítek má více starostí se zdravotním stavem Michala Krčmáře, který se však postupně zlepšuje. „Na individuálním soustředění na Mallorce si trochu podráždil úpony v koleni. Teprve krátce trénuje v nějakém řádu, předtím ho to hodně bolelo. Kolo ani běh se zapojit nedá.“

Michal Krčmář bude letos na MČR na horských kolech jen v roli diváka

A co další reprezentanti? „Lehce upravený trénink má i Michal Šlesingr. U Adama Václavíka se zase trénink lehce podřizuje škole, má státnice.“

Pojede se do Německa a do Rakouska

Cesty českých biatlonistů a biatlonistek se opět střetnou v sobotu, kdy je čeká první intenzivnější zkouška v podobě Mistrovství České republiky v biatlonu na horských kolech, které se tradičně uskuteční v Jablonci nad Nisou.

Tam také za dva týdny proběhnou nepopulární testy výkonnosti. Do akce se dostane i pás speciálně upravený pro běh na kolečkových lyžích.

Tréninky budou postupně kratší, ale zato intenzivnější. Na začátku července jsou v plánu první velká zahraniční soustředění. Mužská část reprezentace se vydá do německého Oberhofu, ženská část pocestuje do rakouského Hochfilzenu.

Po návratu do Čech čekají sportovce další tréninkové dávky, ale na konci července si užijí zasloužené volno.

 

Karel Halberštádt, Biatlonmag.cz

Foto: Tomáš Hermann a Petr Slavík