Český Biatlon Český biatlon | CZECH BIATHLON UNION

Viessman
Hame
PSG
BMW
Meopt
DB Schenker
Alpine
Atex

Muži v Duryňském lese. „Kluci tvrdě makají,“ hlásí z Oberhofu trenér Zdeněk Vítek

Až se v pátek 11. ledna 2019 postaví čeští biatlonisté v německém Oberhofu na start sprintu IV. kola Světového poháru 2018/19, možná si přitom vybaví, kolik potu, energie, odhodlání a bolesti zanechali v Duryňském lese během náročné letní přípravy. Právě v těchto dnech pobývá osm svěřenců trenéra Zdeňka Vítka v Oberhofu na téměř dvoutýdenním tréninkovém kempu.

 

Náplň přípravy je hodně pestrá. „Kluci jezdí na kolečkových lyžích, hodně se věnují obecné i speciální síle, běhají, a také lyžují v tunelu,“ popisuje základní prvky tréninku Zdeněk Vítek. Ve výčtu samozřejmě neschází ani střelba, rehabilitace nebo kompenzační cvičení. „Už dlouho jsme zvažovali, že do tréninku zařadíme více běhu s holemi, tedy imitací. Letos jsme se k tomu odhodlali a jsem rád, že naši norští kolegové nás v této cestě utvrdili,“ doplňuje trenér Vítek na adresu svého asistenta Anderse Magnuse Bratliho a trenéra žen Egila Gjellanda.

Během obtížného výjezdu fandili Adamovi a Tomášovi i němečtí turisté

Přípravě zatím stále dominují vytrvalostní a silové tréninky, přestože postupně se v tréninkovém plánu objevují i rychlosti. „Vysoké objemy jsou základ. Kluci z nich budou čerpat celou zimu.“ Co je podstatné, všichni členové týmu jsou zatím zdraví. „Drobné šrámy se tu a tam objeví. Jednoho bolí achilovky, druhého koleno, třetího třísla, ale zatím se nám to daří řešit drobnými úpravami tréninku nikoliv jejich vynecháním,“ upozorňuje Zdeněk Vítek.

Poznáváte? DKB Arena bez mlhy, deště, větru, námrazy…

Do náročné přípravy mužské reprezentace se postupně zapracovávají i tři nejmladší členové týmu Ondřej Hošek, Milan Žemlička a junior Jakub Štvrtecký. „Ondra a Žemla už náš systém znají, přestože i jejich organismy budou potřebovat na adaptaci vyšších dávek nejeden rok… Kuba zažívá náš systém poprvé a zvládá to dobře. Navíc si občas odskočí za přípravou k juniorům, a to je pro něho, myslím, plus.“ Speciálně sledovaný je pak Ondřej Hošek. „Ondra je úplně jiný somatotyp, než ostatní kluci. Hodně silový, hodně rychlostní, proto se při objemových dávkách snáze unaví. Sledujeme tedy pozorně jeho laktátovou hladinu,“ vysvětluje trenér mužů.

…ale když se sportovcům zastýská třeba po sněhu, řešení v Oberhofu mají: tunel

Vedle zatím dobrého zdraví svěřenců dělá Zdeňku Vítkovi největší radost i samotné odhodlání závodníků. „Kluci tvrdě makají, ale co je podstatné, makat chtějí! A když mají problém, snaží se ho vyřešit, neříkají, že něco nejde. Toho si moc cením a pevně věřím, že v zimě to bude poznat.“

A teď, prosím, hlavně nelechtat!

Tréninková skupina mužů v Oberhofu: Ondřej Hošek, Michal Krčmář, Tomáš Krupčík, Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, Jakub Štvrtecký (junior), Adam Václavík a Milan Žemlička.

 

Tomáš Hermann
Foto: Aleš Ligaun a Ondřej Moravec

Fanshop

SP Biatlon 2018

Hamé superstřelec

Facebook