Nejlepší výsledek v historii! Čeští muži vybojovali na MS v Östersundu čtvrté místo

16. března, 2019

Čeští muži nejlepším možným způsobem odpověděli na nezdar svých krajanek a dojeli si ve štafetě na Mistrovství světa pro nejlepší výsledek v historii. Kvarteto Michal Šlesingr, Ondřej Moravec, Tomáš Krupčík a Michal Krčmář jen šestkrát dobíjelo a vybojovalo čtvrtou příčku. Za bronzovou medailí zaostala družina trenéra Zdeňka Vítka jen o 16,6 sekundy. Mistry světa jsou Norové.

Závod ve zkratce

Michal Šlesingr načal svou třináctou štafetu na MS v řadě znamenitě. Po nule vleže odjížděl jako sedmý. Na stojce dvakrát dobíjel a propadl se na 14. místo. Ztráta 29 sekund na čelo závodu však nebyla žádnou katastrofou.

Boušek se držel čelu na dohled

I Ondřej Moravec vypotřeboval dva náhradní náboje, pro změnu při ležce. Kvůli tomu se o příčku propadl, aby se po čisté stojce zase vrátil na 14. pozici. Ztráta však narostla na minutu a 12 sekund.

Ke spokojenosti Ondrovi scházela rychlejší a přesnější ležka

A pak začal úřadovat Tomáš Krupčík. Na střelnici se ani při jednou z průjezdů moc dlouho nezdržel, po druhé nule už odjížděl na osmé příčce. S tímto umístěním se ale nespokojil, do posledního kola dal vše a na předávku dorazil jako šestý, 35 sekund za medailemi.

Křupas připravil pro Bimba parádní pozici

Výborně to od začátku odjíždělo i Michal Krčmářovi. Český finišman sice musel na obou střelbách jednou dobíjet, ale chybovali také jeho soupeři. Krčmář odjížděl do závěrečného kola jako pátý, sedm sekund za Slovincem Tršanem. Toho ale český reprezentant i přes zlomenou hůlku předjel a mohl se se svými krajany radovat z čtvrtého místa. Nikdy v historii nebyli Češi ve štafetě na mistrovství světa výš.

Bimbo věděl, jak si před masákem zvednout náladu

Norská reprezentace dnes slavila zisk druhého zlata, stříbro putovalo do Německa. Bronzoví dojeli vítězové z Hochfilzenu 2017 Rusové. Malý křišťálový glóbus za štafety si zajistili Norové, Češi skončili v hodnocení disciplíny sedmí.

Byla trocha dobíjení pro diváky

Ohlasy

Tomáš Krupčík: „Po té dvacce jsem byl fakt hodně unavený, ale dneska od startu do cíle jsem se cítil výborně na trati, i na té střelnici to klaplo výborně, za mne dnes nejpovedenější závod na šampionátu. V prvním kole jsem měl díru před sebou, díru za sebou. V tomhle sněžení, když jedete sám, to bere hodně sil. Ale rozjel jsem to rozvážněji a těch sil do finiše mně zbylo hodně.“

Křupas dnes předjížděl, předjížděl a předjížděl

Michal Krčmář: „Musím za sebe říci, že kdo mě dnes viděl na trati, tak si řekl: Jo, to je ten Michal z minulé sezony, ten, jakého jsme loni vídali, když mu to chutnalo, když mu to jelo. I kdyby to mělo být dnes jen jednou za sezonu, tak já jsem neskutečně rád, že to ve mně je, že jsem to jednou za sezonu dokázal předvést, takže ve mně převládá ta spokojenost z tohodle.“

Zdeněk Vítek: „Obecně řeknu, že čtvrté místo je super. Před závodem bych to bral, ale nakonec chyběl kousek k medaili… Ondra střílel vleže hodně s respektem, ještě dvakrát netrefil, to mě mrzí. A myslím, že Boušek střílel také s respektem, na to jak umí střílet rychle, tak to tam trochu držel. Těžko říct, v jakém stavu přijel na střelnici. Křupas je tu ve velké pohodě a střílel letos s velkým sebevědomím, rychle. Bimbo neměl s ležkou větší problém, stojka byla na jeho poměry rychlá. Tu poslední dobíjel déle, ale trefil ji a to se počítá.“

Statistické okénko

• Vítězství na úsecích si dnes rozdělili Rusové a Norové: Matvej Jelisejev, Vetle Christiansen, Tarjei Bø a Alexandr Loginov.
  • Tomáš Krupčík zaznamenal na svém úseku třetí nejlepší čas, za T. Bøm zaostal pouze o 7,4 sekundy.
  • Michal Krčmář byl na závěrečném úseku čtvrtý nejlepší, ztratil 21 sekund na Loginova.
  • Krupčíkovi patřil na třetím úseku šestý nejlepší běžecký čas, v posledním kole dokonce třetí. Byl jen pět sekund za T. Bøm.
  • Výborně běžel i Krčmář, celkově měl pátý běžecký čas ve druhém kole druhý. Jel ve třech sekundách s J. Bøm.
  • V pořadí běžeckých časů Češi figurovali na páté příčce. Byli o minutu pomalejší než první Francouzi, ale například o sekundu rychlejší než Rusové.
  • Nejrychlejší stojku (20,6 s) na třetím úseku vystřihl Tomáš Krupčík. Celkově Češi na střelnici byli sedmí nejrychlejší.
  • Čeští muži navíc stříleli velmi přesně, s šesti dobíjeními se dělili o druhé místo. O jeden náhradní náboj méně potřebovali Slovinci.

Své parťáky u trati povzbuzoval i Kuba Štvrtecký

Mistrovství světa v Östersundu zakončí v neděli závody s hromadným startem. Ženy startují ve 13:15, muži v 16:00.