Neuvěřitelný finiš! Lucie Charvátová vybojovala v supersprintu druhé české stříbro

23. srpna, 2019

Do finále postoupila z předposledního 29. místa, ale nakonec se radovala ze stříbrné medaile. Lucie Charvátová prožila na Mistrovství světa v letním biatlonu v běloruském Raubiči pohádkovou premiéru supersprintu a navázala na úspěch juniora Vítězslava Horniga. Velmi dobré vystoupení mají za sebou i 11. Milan Žemlička a 16. Anna Tkadlecová.

Kvalifikace: Třikrát postup a dvakrát nepostup

Polední kvalifikace nenaznačovala, že bychom se měli od českých reprezentantů dočkat zářných výsledků. Milan Žemlička vleže i vestoje minul dva terče, musel tedy na dvě trestná kola. Naštěstí střílel rychle, a tak jistil postup z 22. místa. To Adam Václavík s pěti trestnými koly na finále myslet nemohl, skončil 40.

Anna Tkadlecová trestným kolem na ležce nepotvrdila pověst dobré střelkyně, ale díky nule vestoje se propracovala na 16. příčku. Odfouknout si mohla Lucie Charvátová. S pěti trestnými okruhy brala předposlední postupovou 29. pozici. Ludmila Horká skončila se stejnou střeleckou bilancí 34.

Finále: Stříbrný finiš Charvátové

Milan Žemlička ve finále těžil především z velmi svižné střelby. Rychleji si na střelnici počínal jen Rus v korejských službách Timofej Lapšin, který byl i přesný a po zásluze zvítězil. Žemlička se chyb nevyvaroval, po první a po třetí střelbě musel na trestné kolo. Závěrečnou stojku ale zvládl čistě a atakoval umístění v elitní desítce. Nakonec zůstal o jednu desetinu za její bránou.

Finále supersprintu žen mělo pro české barvy velmi slibný průběh. Po druhé střelbě patřilo Lucii Charvátové páté a Anně Tkadlecová desáté místo. Poté musely obě absolvovat jedno trestné kolo, závěrečnou stojku zvládly bez 75 metrů navíc.

Charvátová se zařadila na osmé místo, 15 sekund za vedoucí Valj Semerenkovou. V závěrečném kole měla ale česká biatlonistka nejvíc sil ze všech, předjížděla jednu soupeřku za druhou a nakonec v dramatickém finiši nestačila jen na zmíněnou Ukrajinku.

Hodnocení trenéra Aleše Ligauna

„Vítr se dnes oproti tréninku utišil, ale naše výkony v kvalifikaci tomu neodpovídaly. To jsem nečekal, zklamalo mě to. Na nástřelu to přitom vypadalo dobře. Adam je v závodech trochu janek, Lída zase na střelnici nechala spoustu času. I Lucka to měla tak tak s postupem. Co se týká kvality lyží, to se těžko hodnotí. Bavil jsem se se závodníky a v tréninku jim připadaly lepší. Ale to může být i jinými podmínkami. Losování nijak neovlivníme, tak to nemá cenu řešit.

Supersprint je zajímavý formát, kdy se s nulou můžete hned posunout třeba o 10 příček a nebo naopak po chybách stejně rychle spadnout. Je to dost střelecký závod. To se ukázalo i ve finále. Milan se s tím popral výborně, není jednoduché jet v prvním kole až z 22. místa. Měl tam sice trestná kola, ale střílel velmi rychle. Říkal, že se cítil dobře. S 11. místem jsme určitě spokojení.

Když Lucka odjížděla po závěrečné stojce z osmého místa, tak jsem si říkal, že by to mohlo klapnout aspoň na první šestku. Najednou mi hlásili z trati, že je čtvrtá, pak jsem se podíval na tabuli a už byla třetí. V závěru ještě předjela Rusku. Po závodě mi říkala, že za to zkusila pořádně vzít a kdyby byla cílová rovinka ještě delší, tak by si věřila i na Ukrajinku. Zajela skvělý závod. Zároveň chci pochválit i Aničku za 16. místo.“

Mistrovství světa v letním biatlonu pokračuje zítra sprinty. Junioři pojedou v 9:45, juniorky ve 12:15, muži v 15:00 a ženy v 17:00.