Nové Město v kostce: Fantastičtí fanoušci a na konci české procitnutí

25. prosince, 2018

Tou nejlepší reklamou na biatlon byl Světový pohár v Novém Městě na Moravě. Během čtyř dnů navštívilo Vysočina Arenu více než 100 tisíc fanoušků, kteří vytvořili nezapomenutelnou atmosféru. Po zásluze byli odměněni dramatickými bitvami, v nichž hráli hlavní roli Johannes Thingnes Bø a Marte Olsbuová Røiselandová. A nakonec přišla i pěkná česká tečka v podobě dvou umístění v elitní desítce.

Nejlepší fanoušci

Tohle musíme dát na první místo. Během čtyř závodních dnů navštívilo Vysočina Arenu více než 100 tisíc skvělých diváků, kteří hlasitě podporovali všechny biatlonisty bez rozdílu národnosti. „Jsou tu nejlepší fanoušci a atmosféra v celém seriálu Světového poháru,“ řekl třeba Johannes Thingnes Bø.

Byla to ta nejlepší reklama pro Nové Město na Moravě, které se bude ucházet o pořádání mistrovství světa v letech 2024 a případně 2025. V tuto chvíli je jasné to, že se Světový pohár na Vysočinu vrátí v březnu roku 2020 a v únoru roku 2021.

Popisek k téhle fotce je zbytečný.

Bratři v norském triku

Žádné pódium, ale boedium, jak napsal na svém Instagramu Johannes Thingnes Bø. Reagoval tak na stíhací závod, ve kterém se potkal na stupních vítězů se svým starším bratrem. Tarjei se jak ve stíhačce, tak v masáku objevil na čele závodu, nakonec si ale do Norska odvezl „jen“ jedno třetí místo.

Hlavní roli hrál v NMNM Johannes, který zkompletoval vítězný hattrick a napodobil tak Martina Fourcada a jeho představení z roku 2016. Norskému týmu třetí zastávka SP sedla výborně, na dvě (premiérové) výhry dosáhla Marte Olsbuová Røiselandová.

Tohle byl častý obrázek během Světového poháru v NMNM.

Slovenské národní povstání

Skoro na domácí půdě závodily Paulína Fialková a Anastasia Kuzminová. Fialková načala své účinkování v NMNM třetím místem v pátečním sprintu, ale to hlavní přišlo až v neděli. V Kuzminové se probudilo monstrum z minulé sezóny a i díky nejrychlejšímu běhu oslavila první vítězství v tomto ročníku. Na druhém místě skončila Fialková, a tak se poprvé v historii stalo, že na prvních dvou místech v závodě SP dojely dvě reprezentantky Slovenska.

Nad Tatrami se v neděli blýsklo hned dvakrát.

Viróza u českého týmu

Začalo to u servismanů, pokračovalo u norských trenérů a skončilo bohužel u závodníků. Se střevními potížemi se v NMNM potýkaly Michal Krčmář, Ondřej Moravec, Veronika Vítková, Eva Puskarčíková a Markéta Davidová.

Vítková dokonce musela vzdát stíhací závod a tím přišla o možnost vybojovat si účast v hromadném startu. Moravec stíhačku s vypětím sil dokončil, ale málem po závodě nestihl doběhnout na toaletu. V neděli zase tak tak stíhal start. Pozávodní sprint si v neděli vyzkoušel i Krčmář. Ale pak se hrdinně vrátil a dlouze odpovídal na dotazy novinářů.

Stíhací závod dokončil Ondřej Moravec i přes křeče.

V Česku vládnou muži

Díky Gabriele Koukalové a Veronice Vítkové vládly českému biatlonu v minulých sezónách spíš ženy. Začátek ročníku 2018/19 zase svědčí mužům. Reputaci domácí reprezentace zachraňovali v NMNM právě Ondřej Moravec a Michal Krčmář.

Moravec si v hromadném startu dojel pro osmé místo, nejlepší výsledek v sezóně. Fanoušky nadchly jeho svižné a přesné stojky, ale i třetí nejrychlejší běh v závěrečném kole. Krčmář pak uzavíral elitní desítku. V celkovém pořadí SP po prvním trimestru figuruje Krčmář na 15. příčce a Moravec na 20. Dva zástupce v první dvacítce mají jen čtyři další týmy.

Michal Krčmář přebírá pozici české jedničky.

Návrat Laury

Dva měsíce nemohla trénovat, dokonce skončila v nemocnici. Jako by to ale na Lauře Dahlmeierové v Novém Městě na Moravě nebyl znát. Alespoň ne ve sprintu, který byl pro Němku prvním závodem Světového poháru v této sezóně.

Vyjela do něj s vysokým číslem 84 a možná trochu využila zrychlující se trati, ale to nijak nesnižovalo její nejrychlejší běžecký čas a celkové druhé místo. Ve stíhačce už na ní byla patrná únava, přesto dojela pátá. Hromadný start raději vynechala. Důležitější závody teprve přijdou.

Přišla, viděla a (skoro) zvítězila.

Lucie nebyla postrachem střelnice

Už štafeta v Hochfilzenu ukázala, že by se Lucie Charvátová mohla po střelecké stránce zvedat. Poprvé v kariéře se totiž právě ve štafetovém závodě dokázala vyhnout trestnému kolu. Jeden milník překonala v Novém Městě na Moravě.

Úvodní sprint sedl Charvátové jak po běžecké, tak hlavně po střelecké stránce. Na náročné střelnici udělala po jedné chybě na obou položkách, což jí zaručilo 29. místo. Na body se podívala po roce a devíti měsících. Zlepšenou výkonnost potvrdila i 34. příčkou ve stíhačce.

Skoro jsme zapomněli, jak Lucce úsměv sluší.

Hodnocení českých trenérů

Zdeněk Vítek (trenér mužů): „Poslední den nám trochu zlepšil náladu. Jak se říká, konec dobrý, všechno dobrý. Už sprint nebyl špatný, ale chyběla čistá střelba u Ondry nebo Bimba, aby se třeba dostali do elitní desítky. Stíhačka byla trochu ve větru, to Bimba nějak rozhodilo, ale jsem rád, že se vzchopil v hromadném startu. To platí i pro Ondru. Myslím, že tihle dva kluci předvedli, na co mají a uvidíme, co se s tím dá udělat ještě přes Vánoce. Co nás trochu tlačí, to je rychlost střelby. Jde o to začlenit to, co předvádí na tréninku, i do závodu. Za sprint bych pochválil Kubu Štvrteckého, i když tam nechal dva trestná kola. V jeho věku ale není jednoduché závodit před domácím publikem. Stíhačka nebyla jednoduchá ani pro staré kozáky, což ho neomlouvá za těch 7 chyb, ale prostě se stalo. Byla škoda, že nám chyběli dva kluci ze základní sestavy. Křupas už se vrací do tréninku, u Bouška uvidíme, jak na tom bude po Novém roce.“

Jiří Holubec (as. trenéra žen): „Hodnotí se těžko, když holky nebyly v pořádku. Lucka Charvátová udělala skok oproti jiným závodům, to bych vyzdvihl, ale zase nemůžeme slavit, že je někdo do 30. místa. Měla po dva roky bodovat, ne po dvou letech bodovat. Bohužel jen ona vydržela se zdravím. U Verči Vítkové se zdálo, že se rozjíždí, ale nakonec ji zase skolila nemoc. To je škoda. Markéta to nezvládla, není ještě vystřílená. Dobré je, že si i přes virózu udržela dobrou běžeckou formu. Eva Puskarčíková s Jessicou Jislovou už začaly vystrkovat růžky a pak pic. Jess skončila na antibiotikách, těžko říct, kdy se z toho zcela dostane. Evik už před stíhačkou cítila, že jí není dobře, také ji dostihly střevní potíže. Vystoupení v NMNM tedy hodnotím z naší strany jako podprůměrné, byť je třeba přihlédnout k okolnostem.“

Fotofiniš

V Novém Městě na Moravě jsme měli tři fotografy, kteří nás zasypali skvělými snímky. Na tomto místě nabízíme přehled těch nejzajímavějších okamžiků, jak je zachytili Václav Mudra, Petr Slavík a Jaroslav Svoboda.

Úpravy trati přispěly k tomu, že jsme viděli řadu dramatických soubojů až na cílovou pásku.

Johannes Thingnes Bø si svým přátelským vystupováním získal v NMNM celou řadu nových fanoušků.

V roce 2016 vyhrál Martin Fourcade v NMNM všechny tři závody. Teď odjel bez jakéholiv cenného kovu.

Hrdinka z NMNM Marte Olsbuová Røiselandová ocenila, že fanoušci podporovali všechny biatlonisty bez ohledu na národnost.

Čeští biatlonisté bojovali v NMNM nejen se soupeři, ale i se zdravotními problémy.

Přes 20 tisíc fanoušků tleskalo Michalu Krčmářovi. A on jim.