Oslo v kostce: Závěr sezóny se povedl Vítkové, Johannes Bø vstoupil do historie

25. března, 2019

Mekka lyžování, jak se přezdívá norskému Holmenkollenu, byla tím nejlepším místem, kde mohla skončit sezóna Světového poháru 2018/19. Na kopečku nad Oslem završil životní zimu Johannes Thingnes Bø, když vyhrál všechny tři závody, stanovil nový rekord v počtu triumfů v jedné sezóně a sesbíral všechny křišťálové glóby. Mezi ženami nejcennější glóbus, první pro Itálii, vybojovala Dorothea Wiererová. A co Češi? Nejvíc se v Oslu již tradičně dařilo Veronice Vítkové.

Výsledkový přehled

• Sprint žen: 1. Anastasia Kuzminová, 2. Franziska Preußová, 3. Paulína Fialková – 23. Veronika Vítková, 42. Markéta Davidová, 51. Eva Puskarčíková, 81. Jessica Jislová, 102. Lucie Charvátová
    Report a výsledky
  • Sprint mužů: 1. Johannes Thingnes Bø, 2. Lukas Hofer, 3. Quentin Fillon Maillet – 26. Michal Krčmář, 33. Tomáš Krupčík, 37. Ondřej Moravec, 50. Jakub Štvrtecký, 97. Michal Šlesingr
  • Stíhací závod žen: 1. Anastasia Kuzminová, 2. Denise Herrmannová, 3. Hanna Öbergová – 13. Veronika Vítková, 27. Eva Puskarčíková, 55. Markéta Davidová
  • Stíhací závod mužů: 1. Johannes Thingnes Bø, 2. Tarjei Bø, 3. Arnd Peiffer – 20. Ondřej Moravec, 39. Tomáš Krupčík, 44. Michal Krčmář, 55. Jakub Štvrtecký
  • Hromadný start žen: 1. Hanna Öbergová, 2. Tiril Eckhoffová, 3. Clare Eganová – 14. Markéta Davidová, 29. Veronika Vítková
  • Hromadný start mužů: 1. Johannes Thingnes Bø, 2. Arnd Peiffer, 3. Benedikt Doll – 22. Michal Krčmář

O čem se mluvilo

Rekordman Johannes

Po Mistrovství světa v Östersundu byl lehce rozmrzelý, získal „jen“ jedno individuální zlato. V Oslu už to ale byl Johannes Thingnes Bø, jak jsme na něj byli zvyklí z průběhu celé sezóny. Vyhrál všechny tři závody, podobně jako v Novém Městě na Moravě, a zapsal se do dějin. Nejprve dorovnal rekord Martina Fourcada a Magdaleny Forsbergové v počtu vítězství v jedné sezóně (14), aby ho následně o dva triumfy překonal. Tím posledním vítězstvím, v závodě s hromadným startem, si také zajistil pátý křišťálový glóbus z pěti možných.

Vi(king)

Historický moment pro italský biatlon

Italský biatlon dosud neměl vítěze či vítězku celkového hodnocení Světového poháru. Nejlépe, druzí, skončili Nathalie Santerová a Patrick Favre. Je hříčkou osudu, že Favre až do minulé sezóny trénoval Italky a před touto sezónou přešel k Francouzům. Už tak nebyl u historického triumfu Dorothey Wiererové, která v Oslu ukázala velkou psychickou odolnost a nakonec o 22 bodů zdolala svou krajanku Lisu Vittozziovou. Italky tak obsadily první dvě místa, to se v minulosti povedlo ještě Němkám, Norkám a Sovětkám.

Kdysi býval chloubou Itálie fotbal

Vzpruha pro Vítkovou

Až do Soldier Hollow čekala Veronika Vítková na první body v roce 2019, ale od té doby se jich dočkala v každém závodě. V Oslu se alespoň trochu přiblížila běžecké formě z minulých let, zaznamenala 24. čas ve sprintu a 21. ve stíhačce. V té obsadila 13. místo, po odečtení ztráty ze sprintu by byla dokonce osmá. Zvedla si tak sebevědomí před startem přípravy na novou sezónu a ukázala, že se jí na Holmenkollenu daří. Už šestnáctkrát v řadě tu nechyběla na bodech.

Do Osla si Veronika Vítková vždycky ráda zaskočí

U Moravce všechno naruby

Ondřej Moravec se během celé sezóny mohl spolehnout na nejlepší střelbu v kariéře, na konci sezóny je na úctyhodných 90,4 %. Dlouho ale nemohl najít běžeckou formu. Její zárodky se dostavily už v Östersundu a nyní v Oslu vygradovala v 16. čas ve stíhačce. Po dvou nulách vleže sahal Moravec po umístění v elitní desítce, pak ale přišly tři chyby v jeho jindy výstavní disciplíně – střelbě vestoje. Na tři trestná kola musel Moravec po stojce i ve sprintu, kde mu patřil 21. běžecký čas.

Ondra tentokrát stojky neustál

Loučení Kuzminové a dalších

Anastasia Kuzminová se rozhodla, že chce skončit na vrcholu. Nemohla si k tomu vybrat lepší místo, v Oslu v minulosti čtyřikrát vyhrála. Nyní přidala další dvě výhry a zvlášť ta ve stíhačce byla impozantní. Naturalizovaná Slovenka poprvé v kariéře zastřílela čtyřpoložkový závod za nula a zvítězila s náskokem minuty a 43 sekund. Kuzminové už se nepodařil útok na velký křišťálový glóbus, ale získala aspoň ten malý za sprint.

S kariérou se v Oslu loučili i Francouz Simon Fourcade a Švéd Fredrik Lindström. Dá se očekávat, že nejde o poslední odchody do biatlonového důchodu.

Velký glóbus na rozloučenou nezískala, ale sbírka tří zlatých medailí z olympijských her a jedné z mistrovství světa také není k zahození

Pády

V Oslu bylo k vidění několik pádů, které se bohužel nevyhnuly ani českým reprezentantům. Začalo to u Evy Puskarčíkové, která upadla v prvním kole sprintu. Se dvěma nulami mohla útočit na první dvacítku, místo toho skončila 51. Pár pozic ztratil pádem v posledním kole sprintu také Michal Krčmář, patřila mu 26. příčka. Markéta Davidová zase po karambolu ve stíhačce nastupovala celá potlučená do hromadného startu. I tak se ale se sezónou rozloučila solidním 14. místem.