Po čtyři dny hostila Vysočina Arena MČR dorostu a dospělých. Hrdinou Petr Hák

25. února, 2019

Vysočina Arena hostila od čtvrtka 21. 2. do neděle 24. 2. Mistrovství České republiky v biatlonu dorostu a dospělých pro rok 2019. Na programu byly celkem tři disciplíny – štafety smíšených dvojic, sprinty a stíhací závody. Hrdinou šampionátu se stal jilemnický dorostenec, nositel známého biatlonového jména, Petr Hák, který v kategorii M16 nebyl poražen. Nejprve společně s Veronikou Bergerovou vyhrál „singly“, a poté nenašel přemožitele ani v žádném z individuálních závodů.  Petrovi rodiče, maminka Eva a táta Zdeněk, reprezentovali v 80. a 90. letech Československo resp. Českou republiku. Eva startovala dokonce ještě na ZOH v Salt Lake City 2002.

Šampionát nabídl účastníkům ideální zimní podmínky, tvrdou promrzlou trať … ale pořadatelům připravil i jednu těžkou zkoušku, která vycházela z kuriózní situace. „Na SKI hotelu se ve čtvrtek v noci odehrál firemní večírek s velkým ohňostrojem. Vítr rozfoukal zbytky ohňostroje a v pátek ráno jsme měly plochu stadionu celou černou… Vše jsme musely přestavět a sníh seškrabat,“ popisoval horké chvilky Miroslav Handschuh, ředitel závodů.

Start smíšených štafet. V první řadě zprava: Petra Suchá, Tereza Vinklárková a Renáta Trejbalová

Smíšené štafety se odehrály ve čtyřech kategoriích – mladší dorost (W+M16), starší dorost (W+M19), junioři (JW+JM) a dospělí (W+M). Možná i kvůli větrnému počasí nabídly „singly“ dramaticky průběh, s neustálými změnami pořadí po každé položce, v každé kategorii. „Zvolili jsme variantu závodů bez dobíjení a s kratším trestným kolem, jako je tomu například u známé exhibice v Schalke Areně. Průběhy jednotlivých závodů ukázaly, že to byla dobrá volba,“ řekl Vlastimil Vávra, ředitel soutěží Českého poháru pro kategorie dorostu a dospělých.

Jeho slova dokládá pohled do výsledkových listin. Například první tři štafety (W+M16) dělilo jen 15 sekund, nebo 10 nejlepších štafet (W+M19) se vešlo do jedné minuty. Celkem startovalo 62 smíšených dvojic, nejvíce ve starším dorostu, a to 30! Vítězi se stali mladší dorostenci z Jilemnice Veronika Bergerová a Petr Hák, starší dorostenci z domácího SK NMNM Bára Babánková a Josef Kabrda, junioři z Letohradu Natálie Jurčová a Jiří Ondřejka, mezi dospělými pak vyhráli závodníci SKP Kornspitz Jablonec Barbora Smetanová a Miroslav Balatka.

Třikrát zlatý Petr Hák (M16) z Jilemnice

Ve sprintech a stíhacích závodech mládežnických kategoriích uspěli povětšinou závodníci, kteří už za sebou letos mají mezinárodní zkušenosti v IBU Cupu, Junior IBU Cupu, z MSJ&D nebo ze Evropského olympijského festivalu mládeže (EYOF). Ať už se jednalo o Luďka Abraháma z Letohradu (M17 – EYOF), Jonáše Marečka z SK NMNM (M19 – Junior IBU Cup, EYOF), Veroniku Mackovou z SK NMNM (W19 – Junior IBU Cup, MSJ&D), čestnou výjimkou byla pouze Kateřina Elicerová (SKP Kornspitz) – na úvodním snímku společně s letohradskou Terezou Grossmannovou a oddílovou kolegyní Gabrielou Masaříkovou. Všichni jmenovaní vyhráli obě individuální disciplíny.

Na trati domácí Veronika Macková (W19)

Dvojnásobnými vítězi sprintů a stíhacích závodů se stali i mladší dorostenci Petr Hák z Jilemnice (ten navíc vyhrál i smíšené štafety – viz výše) a Kateřina Pavlů z SKP Kornspitz. K zajímavé situaci pak došlo u mladších dorostenců M16, kde se na prvních třech místech vůbec neměnilo pořadí. Za vítězným Petrem Hákem tak vždy doběhl druhý Prokop Smetana z SKP Kornspitz a pokaždé skončil třetí Jakub Hermann z Letohradu.

Jonáš Mareček (M19) vyhrál sprint i stíhací závod, do kterého právě startuje

Dvojnásobné vítěze měly i kategorie dospělých. David Tolar v mužích ukázal dobrou formu před Světovou Univerziádou, nezdolnost prokázala Pavla Schorná ze Starého Města pod Landštejnem mezi ženami a zkušenost její manžel Luboš ve veteránské kategorii M36. Dvakrát vyhrála také Simona Elvy z pražské Kapslovny (W31) nebo Romana Vlčková ze Střelky Brno (W41).

Dvojnásobným vítězem MČR se stal i letohradský Luděk Abrahám, vlevo druhý ve sprintu Jakub Kudrnáč z Jilemnice a třetí Michal Svítil z Tatranu Železná Ruda