Pohádka Markéty Davidové. Na 15 km v Pokljuce bere třetí místo!

06. prosince, 2018

První českou medailistkou sezóny 2018/19 je Markéta Davidová. Česká juniorka ve vytrvalostním závodě v Pokljuce zapsala jedinou chybu a dojela na životní třetí pozici. Na body se dostaly ještě 26. Eva Puskarčíková a 38. Veronika Vítková.

Průběh závodu

Ideální podmínky, které provázely dopolední vytrvalostní závod mužů, vydržely i ženám. Byť čistě jich nakonec odstřílelo jen pět.

Po třech střeleckých položkách byla mezi bezchybnými biatlonistkami i Markéta Davidová, která zároveň skvěle běžela. Už v polovině závodu figurovala na druhé příčce a stejná pozice jí patřila i po předposlední střelbě.

V té době už trenér žen Egil Gjelland nervózně mačkal ruce a vyhlížel závěrečnou položku. Počty byly poměrně jednoduché. Nula zajistí české reprezentantce vítězství, jedna chyba ji udrží ve hře o pódium.

Nakonec Davidová zvládla vypjatou stojku právě s jedním omylem a zůstala v boji o medaile. Ze střelnice odjížděla jako třetí, o 9 sekund za Polkou Hojniszovou a Lotyškou Bendikovou. Právě druhou jmenovanou Češka v závěrečném kole předstihla, zařadila se na druhé místo a bylo jasno: Bude z toho premiérové pódium!

O barvě cenného kovu definitivně rozhodla Ukrajina Julija Džimová. Se čtyřmi nulami překonala Moniku Hojniszovou o 6 sekund, Markétu Davidovou o 16,5 sekundy. Za zádami české reprezentantky zároveň o pouhé 3 sekundy zůstala třetí nejrychlejší běžkyně Paulína Fialková. Davidové patřil právě čtvrtý čas. Byla o 4 sekundy rychlejší než Kuzminová!

Třetí místo je ve vzduchu…

Dobrý závod absolvovala i Eva Puskarčíková, spolubydlící dnešní bronzové medailistky. Sice ji budou mrzet netrefené poslední terče na první a čtvrté střelbě, ale výsledné 26. místo lze hodnotit kladně.

Veronika Vítková zažila běžecké trápení a se dvěma chybami skončila na 38. místě. Nevedlo se ani 74. Jessice Jislové a 81. Lucii Charvátové, které přičítaly čtyři, resp. pět trestných minut.

Zajímavá čísla

• Markétě Davidové se skvěle dařilo držet nastolené běžecké tempo. Ve všech kolech se pohybovala mezi 6. a 9. místem, nakonec byl její čas čtvrtý nejrychlejší.
  • Na nejrychlejší Kaisu Mäkäräinenovou Davidová ztratila 45,6 sekundy. Finky se dokázala držet jen Denise Herrmannová (ztráta 2,4 s).
  • Druhou nejrychlejší Češkou byla s 36. časem Eva Puskarčíková (ztráta 2:05,5), následovaly 56. Veronika Vítková (2:57,8), 69. Jessica Jislová (3:30,4) a 77. Lucie Charvátová (4:08,3)
  • Kde dnes Markéta Davidová ztrácela, byla střelnice. S 97. střeleckým časem zaostala za nejrychlejší Dorotheou Wiererovou o 59 sekund.
  • Rychlost střelby byla naopak povbuzením pro Lucii Charvátovou (8. čas, ztráta 11 s), poměrně svižně si počínaly i Veronika Vítková a Eva Puskarčíková (31. čas, ztráta 24 s).
  • Julija Džimová vyhrála první závod Světového poháru v kariéře. Na stupně vítězů vystoupala popáté.
  • Své maximum, třetí místo z MS v Novém Městě na Moravě 2013, vylepšila i Monika Hojniszová.
  • A do třetice, nejlepším výsledkem Markéty Davidové ve Světovém poháru před dnešním závodem bylo 27. místo z Ruhpoldingu 2017.
  • Čtyřpoložkový závod ve Světovém poháru do dnešního dne Davidová nezastřílela líp jak se čtyřmi chybami. Na olympiádě pak zvládla hromadný start se třemi omyly na střelnici.
  • Z hlediska Poháru národů na tom dnes byly nejlépe Ukrajinky (411 b), Češkám (366 b) patřila 6. příčka.

V Pokljuce budou zítra závodit muži, od 14:15 je čeká sprint. Ženy pojedou stejnou disciplínu ve stejný čas v sobotu.