Český Biatlon Český biatlon | CZECH BIATHLON UNION

Česká pojišťovna
Hamé
PSG
BMW CarTec Group
Meopta
Zdravotní pojišťovna MV ČR
DB Schenker
Alpine PRO
ATEX

Povídání s nejlepší střelkyní Evičkou a drakem Makulou

Mají toho dost společného. Narodily se shodně 3. ledna, bydlí spolu na pokoji, často se usmívají a jsou hodně dobré v biatlonu! To ostatně dnes Eva Puskarčíková a Markéta Davidová potvrdily ve sprintu v Oberhofu. Prvně jmenovaná díky přesné střelbě skončila 12., ta druhá s šestým nejrychlejším během 19. Po závodě tak na pokoji zavládla dobrá nálada.

Ty dvě si sedly

Kdyby tak trenéři věděli, v čem tkví kouzlo soužití 28leté Evy Puskarčíkové a o 6 let mladší Markéty Davidové. „Momentálně se obě učíme, až nám z toho jde hlava kolem. To asi nebude základ toho úspěchu,“ usmívá se Puskarčíková. „Ale aspoň se trochu odreagujeme.“

Nad společným soužitím se zamýšlí i Davidová. „Rozumíme si, to je nejdůležitější. Sedli jsme si lidsky, máme si o čem povídat, hodně se spolu nasmějeme.“ Eva přitakává a jak říká, rády spolu vymýšlí nejrůznější „hovadinky“, jako byla třeba přeměna v anděly v Pokljuce.

Ale zpět k dnešnímu závodu, který otevřel biatlonový rok 2019. „Myslím si, že jsem do nového roku vstoupila dobře,“ začíná s hodnocením Puskarčíková. „Snad ještě trochu zrychlím ten běh, ale dvě nuly mě potěšily. Jen doufejme, že to nebude první a poslední dobrý výsledek v tomto roce,“ ladí zpět na veselou notu.

Spokojená byla i Davidová, i když po polovině závodu moc důvodů k radosti neměla. „Mrzí mě dvojka vleže, ta tam být neměla. Nakonec ani ta dvě trestná kola nebyla tak hrozná, chybovaly i jiné závodnice. Samozřejmě kromě Evičky, ta je nejlepší,“ culí se Markéta na svou spolubydlící. „A Makula běžela jak drak,“ oplácí hned kompliment Puskarčíková.

Tahle holka dnes jela (skoro) remízu s Kaisou

Učí se jedna od druhé

Puskarčíková s Davidovou se skvěle doplňují a platilo by to i na trati a střelnici. „Ideální by bylo, kdybychom se my dvě spojily. Což bohužel nejde,“ zasní se zkušenější z této dvojice. Třeba dnes by biatlonistka „Puskavidová“ snad i zabojovala o vítězství.

Obě sportovkyně si vzájemně snaží pomoct, předat své přednosti jedna druhé. „Když máme nějaký rychlostní trénink, tak jedeme spolu. To si myslím, že pomáhá,“ dává příklad spolupráce Puskarčíková. „Já se zase snažím s Evčou jezdit na střelnici. Vím, že střílí rychle a dobře, tak se to snažím obkoukat,“ doplňuje Davidová.

Česká juniorka dnes dala nejen Puskarčíkové ukázkový příklad toho, jak si rozvrhnout síly. V prvním kole byla sedmá nejrychlejší, v dalších dvou osmá nejrychlejší. „Vážně to není žádná taktika,“ usmívá se Markéta. „Jedu zkrátka od začátku až do konce.“

To Eva v dnešním sprintu naopak zrychlovala, začala na 64. čase a skončila na 19. „Dlouho bojuji s tím, že se tím prvním kolem ploužím a pak zrychluji. Úplně nevím, co s tím. Jedu furt naplno, ačkoliv to tak nevypadá. Večer to s Markétou prodiskutujeme,“ pokračuje Puskarčíková v dobrém rozpoložení.

Eva se dnes na trati vyždímala

Oberhof ukázal svou lepší stránku

Puskarčíkové se přezdívá „české sluníčko“, a tak není divu, že zachmuřený Oberhof nemá v lásce. Dnes bylo počasí až neobvykle dobré, ale o víkendu by podle předpovědi mělo být hůř. „Je šance, že se ostatní netrefí a já jo, ale na to bych úplně nesázela. Radši závodím v dobrých podmínkách,“ říká jednoznačně Puskarčíková.

„Nejlepší je, když jsou podmínky pro všechny stejné,“ přidává se Davidová a ihned je zase doplněna vedle sedící parťačkou. „Třeba jako dneska. Myslím, že to bylo férové na trati i na střelnici.“

Že by tedy dnešní sprint u Evy Puskarčíkové trochu poupravil vnímání Oberhofu? Že by se už neřadil mezi neoblíbená střediska? „To se pořád řadí. Dneska bylo nejhezčí počasí, které jsem tu zažila, ale jinak 99 % dní je tady hnusně. Není to zrovna přívětivé místo. Člověk je buď zmrzlý, nebo mokrý.“

To Markéta Davidová si zatím názor na Oberhof vytváří. „Já jsem tu závodila jen jednou, minulý rok ve štafetě. Tolik zkušeností nemám, ale v televizi to moc dobře nevypadalo.“ Jeden poznatek už má. „Zdá se mi, že se tu jede pořád do kopce.“

Jízda do kopce jí očividně svědčí.

 

Karel Halberštádt

Foto: Petr Slavík

Hamé superstřelec

Předprodej na SP NMNM 2020

Fanshop Biatlon

Facebook