Puskarčíková a Moravec dojeli při premiéře smíšených dvojic na MS devátí

14. března, 2019

Závod smíšených dvojic má za sebou svou premiéru na mistrovství světa. Nejmladší disciplína v předešlých devíti případech ve Světovém poháru nepřinesla českým biatlonistům zářný výsledek a ten se nekonal ani dnes. Byť deváté místo dobře střílejícího páru Eva Puskarčíková a Ondřej Moravec je druhým nejlepším výsledkem po šesté příčce, kterou v roce 2017 v Kontiolahti vybojoval Moravec ještě s Gabrielou Koukalovou.

Závod ve zkratce

Praporky se dnes na střelnici v Östersundu ani nehnuly, a tak se dal očekávat velký počet čistých střeleb. Jednu vystřihla hned na úvod Eva Puskarčíková, stojku poté zvládla za použití jednoho náhradního náboje. Přesto na čelo závodu z 11. místa ztrácela 25,4 sekundy.

Ondřej Moravec také zahájil závod čistou ležkou, stejně precizně si vedl i při stojce. Českému týmu polepšil na deváté místo, vedoucí Ukrajina však byla vzdálena 37 sekund.

Česká předávka pod lupou

Po další nule držela Puskarčíková devátou příčku, jenže závěrečné střelecké účinkování jí tak dobře nevyšlo. Musela třikrát dobíjet a propadla se na 12. příčku. Ztráta narostla na minutu a 14 sekund.

Tři povedené a jedna méně povedená položka, to je dnešní bilance Evy Puskarčíkové

Střelecké galapředstavení Moravce pokračovalo i na posledním úseku. Opět nepotřeboval ani jeden náhradní náboj a po osmé střelbě odjížděl jako desátý, o 2,4 sekundy za Lotyšem Rastorgujevsem. Závěrečné kolo ale českému reprezentantovi hodně sedlo a v cílové rovince se dostal na deváté místo.

Ondra ukázal Lotyšovi záda

Na poslední střelbě rozhodl rychlý a bezchybný Johannes Thingnes Bø, že zlatá medaile poputuje k němu a k Marte Olsbuové Røiselandové. Nepřekvapilo ani druhé místo italského páru Dorothea Wiererová a Lukas Hofer. Domácí se zase radovali z bronzu Hanny Öbergové a Sebastiana Samuelssona.

Premiéroví mistři světa v závodě smíšených dvojic

Statistické okénko

• Eva Puskarčíková byla na svých úsecích 11. a 18. Na tom prvním ztratila na nejlepší Dorotheu Wiererovou 25,4 sekundy, na tom třetím na Hannu Öbergovou 58,3 sekundy.
  • Ondřej Moravec zajel 7. a 8. místo. Na druhém úseku ztratil 22,9 sekundy na Erika Lessera, na čtvrtém 20,1 sekundy na Johannese Thingnese Bøho.
  • V posledním kole zaznamenal Ondřej Moravec pátý běžecký čas se ztrátou 12 sekund na Johannese Thingnese Bøho. Ten byl nejrychlejší na obou úsecích, stejně jako Denise Herrmannová.
  • Norský pár běžel nejlépe, byl o 6,4 sekundy rychlejší než ten německý. Jedenáctá česká dvojice byla o minutu a 21,1 sekundy pomalejší.

Ondra se na trati vydal

• Češi zaznamenali devátý nejrychlejší střelecký čas (4:03,0). Nejrychleji střílela Itálie (3:27,6). Eva Puskarčíková byla na ležkách druhá a třetí nejrychlejší.
  • Trio Ondřej Moravec, Erik Lesser a Dmytro Pidručnyj ani jednou nedobíjelo. Celkově byli Češi se čtyřmi využitými náhradními náboji nejpřesnější ze všech.

Evču s Ondrou přišel podpořit k trati i Bimbo

Ohlasy

Eva Puskarčíková: „Bohužel, mé momentální fyzické síly nejsou takové, jak bych si přála. Nechala jsem tam maximum. Bavila jsem se s Dorotou v cíli, ta byla taky úplně vyděšená z toho, jaké se v 1. kole nastolilo tempo, bylo to pěkně zostra. Fakt to bylo od začátku zostra.“

Ondřej Moravec: „ Včera jsem se nedokázal absolutně koncentrovat a dělal chyby, které mě mrzí a vzít je zpátky nemůžu, tak jsem to chtěl dneska udělat co nejlíp – a to se mi povedlo. Pátrám v paměti kdy, možná jednou na Schalke 20 z 20. Ale dneska byl předek tak silný, že to nestačilo na lepší výsledek ani s tak dobrou střelbou.“

V Östersundu je nyní na programu den volna. Šampionát pokračuje v sobotu hned dvěma závody, ve 13:15 se jede štafeta žen a v 16:30 štafeta mužů.