Český Biatlon Český biatlon | CZECH BIATHLON UNION

Česká pojišťovna
Hamé
PSG
BMW CarTec Group
Meopta
Zdravotní pojišťovna MV ČR
DB Schenker
Alpine PRO
ATEX

Rychlý ogar z Valašska. Jak se Jakub Štvrtecký zabydlel v českém týmu?

Letohrad, Jablonec nebo Jilemnice. To jsou biatlonové bašty, ze kterých pochází velká řada českých reprezentantů. Teď se k nim přidaly Velké Karlovice. Právě z této valašské obce pochází junior Jakub Štvrtecký, který se v právě končící sezóně zabydlel ve Světovém poháru a dokonce se podíval na Mistrovství světa. Do českého týmu zapadl velmi dobře. Často je terčem legrácek zkušenějších parťáků, ale rozhodně nezůstává jen v defenzivě. Pokoj sdílí s Jablonečákem Tomášem Krupčíkem.

Dokonalá symbióza mezi Čtvrtkem a Křupasem

Soužití Jakuba Štvrteckého a Tomáše Krupčíka začalo letos v Oberhofu. Vlastně si na sebe tak trochu zbyli. „Je tu ustálený pár Bimbas s Ondrou. Boušek je většinou sám,“ vysvětluje Krupčík. „Takový vlk samotář,“ dodává Štvrtecký na adresu o skoro 16 let staršího krajana.

„Řekl bych, že s Křupasem žijeme v dokonalé symbióze. Zhruba stejně vstáváme i chodíme spát,“ překvapuje Štvrtecký. Každé ráno totiž na snídani přichází mezi posledními. Žaludek jeho spolubydlícího je v tu dobu už dávno uspokojen.

Na to Kuba říká: „Budíka máme nastaveného stejně. Na osm hodin.“ Pokud Valašsko neleží v jiném časovém pásmu, tak tu něco nehraje. „Vždycky ráno vyklouznu, snažím se nedělat moc velký hluk,“ popisuje ranní rutinu Křupas. Záhada je tak vyřešena, jeho mladšímu parťákovi trvá trochu déle, než se dostane z postele.

„Ukliď si to.“

Mezi Tomášem Krupčíkem a Jakubem Štvrteckým je věkový rozdíl 11 let. To je ještě víc než v případě Evy Puskarčíkové a Markéty Davidové, které se samy, s trochou nadsázky, označují za biatlonovou mámu a dceru. „Ty dvě jsou hodně specifické duo,“ směje se Krupčík a vedle něj i Štvrtecký: „Tak dvě blondýny, no.“

Nemusí tedy Krupčík svého mladého parťáka trochu vychovávat? „To vůbec není třeba. Fungujeme dobře, jsme k sobě tolerantní.“ A co nějaké rady, které by z pozice zkušenějšího předával? „Vždycky si řekneme před závodem, abychom to úplně nepo…,“ říká se smíchem Čtvrtek alias Kuba Štvrtecký.

Reklamou na ticho pokoj českých biatlonistů zrovna není. „Kuba obstaral perfektní hudební aparaturu, takže posloucháme. A co? Všehochuť,“ líčí Křupas.

A kdo tráví víc času na sociálních sítích? „Já když jsem tady na pokoji, tak jsem většinou na tom telefonu. Ale ne na sociálních sítích, spíš si pustím nějaká videa, zajímavé rozhovory. Občas sjedu Instagram a když mě něco napadne, tak napíšu i na Twitter,“ přiznává @tkrupcik.

Přistižen při tweetu

Kuba uznale pokyvuje, že se jeho parťák stará o sociální sítě opravdu dobře. A navazuje na něj: „Občas ten Facebook nebo Instagram taky projedu, nebo si zahraju nějakou hru.“ To už vytahuje telefon a ukazuje hru plnou barevných kostiček. „Je to celkem na palici,“ povídá Štvrtecký a chlubí se, na kolikátý level už dosáhl. Přesné číslo záměrně neuvádíme.

Bude slavnější než doktor Martin?

Jakub Štvrtecký pochází z Velkých Karlovic, z vesnice na Vsetínsku, která má zhruba 2400 obyvatel. „Valašský Špindl“, jak se Karlovicím přezdívá, v poslední době proslavil především seriál Doktor Martin, který se tu natáčel.

Sledoval ho i Kuba? „No jistě,“ pohotově odpoví. Stejně pohotově se vrací do konverzace Křupas. „Doktor Martin, to je super,“ řehtá se.

Nechme ale pokračovat Karlovičáka. „S panem Donutilem se znám, první sérii jsem sledoval. Bylo zajímavé poznávat v seriálu místní a krajinu. Občas to byla celkem sranda.“

Teď se Štvrtecký snaží, aby příští seriál byl o biatlonistovi z Velkých Karlovic. I když mluvme spíš o tom, že se snaží Štvrtečtí, vedle Kuby totiž pro biatlon ve valašské vesničce dělá hodně i jeho otec Roman. „Když jsem byl ve druhé třídě, tak začal biatlonový klub. Vedl ho pan Plánka, po něm to přebral můj taťka a teď buduje areál,“ prozrazuje Jakub Štvrtecký s tím, že už byla zkolaudovaná čtyřstavová střelnice.

Agent s povolením vítězit

Český juniorský reprezentant odhaduje, že se biatlonu ve Velkých Karlovicích věnuje 20 až 30 „špuntů“. Právě s těmi pracuje jako trenér Roman Štvrtecký. „Pomáhá mu ještě Danča Detriková. Mají to rozdělené, taťka se stará o ty starší, Danča o ty mladší.“

S běžeckým tréninkem ve vesnici u slovenských hranic problém není. „V Karlovicích jsou super podmínky pro běžecké lyžování, to tam má velkou tradici. Stopy se táhnou po celé obci a ještě po hřebenech,“ dává mladší z rodinného klanu nahlédnout do lyžařského ráje v Beskydech.

Sám už ale karlovické tratě tolik nevyužívá, stejně tak střelnice bude sloužit spíš jeho následovníkům. Již dříve se totiž Jakub přesunul do Letohradu, kde bylo mnohem příhodnější zázemí pro biatlon. Nyní se podobně jako další reprezentanti připravuje v Jablonci nad Nisou.

Tam i bydlí. „Pronajímáme si byt od Rybíze,“ chlubí se Štvrtecký, že bydlí u sportovního ředitele české reprezentace Ondřeje Rybáře. Vzápětí uvádí věc na pravou míru. „Bydlíme ve vile od rodičů jeho manželky.“ Byt sdílí s dalšími biatlonisty Milanem Žemličkou, Natálií Jurčovou a Terezou Vinklárkovou.

Kuba se svým „panem domácím“

Stále je však Valach tělem i duší. Občas je kvůli tomu v týmu terčem legrácek. „To tam na Valašsku chodíte bosí v nazouvácích pořád?“ komentuje každodenní obuv Štvrteckého Michal Šlesingr. Benjamínek se ale nedá. „Jo, odklízíme v tom i sníh.“

Už jen z toho vyplývá, že do týmu zapadl skvěle. „Kluci jsou úplně v pohodě. Když dělám něco blbě, tak mě zdrbnou, ale to k tomu patří.“ Příchod do týmu mu usnadnilo, že se s Ondřejem Moravcem, Michalem Krčmářem a spol. setkával již od svých dorosteckých let.

Má dvacetiletý talent mezi biatlonisty i nějaký vzor? „Tady ke Křupasovi vzhlížím,“ sbírá Štvrtecký plusové body u svého spolunocležníka. „Tak to mě těší samozřejmě,“ přijímá kompliment Krupčík.

A co velká jména světového biatlonu, jakými jsou třeba Ole Einar Bjørndalen, Martin Fourcade nebo Johannes Thingnes Bø? „Samozřejmě je uznávám, ale že bych měl vzory…,“ zamýšlí se mladý český biatlonista a dokončuje svou myšlenku: „Ty jsem měl, když jsem byl malý. Teď se k nim chci spíš dotahovat, jsou to soupeři.“

 

Karel Halberštádt

Foto: Petr Slavík

Hry IX. letní ODM 2019

Předprodej na SP NMNM 2020

Fanshop Biatlon

Facebook