S Jiřím Hamzou o Českém biatlonu i o jeho práci v IBU. Díl I. - ROZVOJ

07. března, 2019

Přinášíme seriál rozhovorů s prezidentem Českého svazu biatlonu Jiřím Hamzou o Českém biatlonu i o jeho roli I. viceprezidenta Mezinárodní biatlonové unie IBU.
Český biatlon má za sebou období, kdy z úžlabiny podceňovaného sportu vystoupal na výsluní. Jak k tomu došlo? Základními pilíři jsou: 1. výsledky reprezentantů, kteří na poslední sedmi vrcholných akcích (MS, ZOH) vybojovali 17 (!) cenných kovů v poměru 2-8-7; 2. úspěšné pořadatelství čtyř závodů Světového poháru a mistrovství světa 2013. To ve svém důsledku přitáhlo fanoušky, sponzory i děti a mládež. Jak se na výsluní udržet? Díl I. – rozvoj

 

O ROZVOJI

Z kvantity kvalita
„Mistrovství světa 2013 pro nás bylo impulsem. Biatlon české veřejnosti ukázal, že je atraktivním sportem. Samotná akce nám pak přinesla zisk, který jsme se snažili rozumně investovat. Nyní máme úžasnou generaci sportovců, ale ta nemládne. Proto většina prostředků směřovala a směřuje k mládeži. Naší filozofií je, že z kvantity vzejde kvalita. V Českých pohárech startuje třikrát více závodníků než před sedmi, osmi lety!“

Český pohár je vlajkovou lodí domácích soutěží

Ze sportovců trenéry
„Biatlon je nákladný sport. Nepotřebujeme pouze lyže a hůlky, ale také střelnice, zbraně, munici, a to vše stojí obrovské prostředky. Proto se klubům snažíme pomáhat materiálním zabezpečením. Samozřejmě, na všechno nestačíme sami. Angažují se samotné kluby se svými sponzory, své děti musí podpořit i rodiče. Ano, ani bez toho to nejde. Chceme, aby Ti, co sportují, měli i kvalitní trenérské vedení. Proto se snažíme sportovce během jejich kariéry tlačit ke vzdělání. Velkým přínosem je v tomto směru pro nás spolupráce se sportovní fakultou Masarykovy univerzity v Brně, kde v rámci studia trenérství biatlonu naši sportovci mají možnost získat nejvyšší trenérskou kvalifikaci. A mnozí z nich nám to už vrací. Tomáš Holubce trénuje v Jilemnici, Michal Žák a Honza Burian v Novém Městě na Moravě, Simona Maříková a Jakub Procházka v Letohradu, Tomáš Vojík v Jablonci, a tak bych mohl pokračovat.“

Vzdělávání nikdy nekončí
„Navíc se sami, a rovněž i za využití odborníků brněnské sportovní fakulty, snažíme trenéry vzdělávat. Za jejich spoluúčasti a s využitím jejich znalostí v nejnovějších trendech vývoje například kondičního tréninku pořádáme semináře a školení, což je i jedna z rolí sportovního ředitele Ondřeje Rybáře. Funkci metodika a koordinátora mládežnických činností od této sezóny zajišťuje dlouholetý trenér juniorských výběrů, ale i seniorské reprezentace Vlastimil Vávra. Těší mě, že obecně se úroveň trenérů a jejich práce zvedla.“

 

O ZÁKLADNĚ

Přichází mladá síla
„Právě probíhající sezóna nám ukazuje, že naše cesta je správná. Na mistrovství světa juniorů a dorostu, a poté na Evropském olympijské festivalu reprezentovalo 24 nadějných závodníků. Další se zúčastnili Závodů olympijských nadějí zemí Visegrádské čtyřky, a ve sportovních centrech mládeže bojuje o svůj biatlonových sen dalších čtyřicet dorostenců a juniorů. To je už velká síla, ze které vzejde nová reprezentační generace. Myslím, že jednou nám Vítězslav Hornig, Tereza Voborníková, Jakub Kocián, Petra Suchá, Mikuláš Karlík a další budou dělat stejnou radost jako tým kolem Ondry Moravce, Veroniky Vítkové a Michala Šlesingra.“

Ondřej Moravec (ročník 1984), to je stále sportující legenda. Na kontě má (prozatím) osm “VELKÝCH” medailí ze ZOH a MS (1-4-3)

Motivační kruh
“Společně s reprezentačním týmem tak vlastně vytváříme jakýsi kruh. Reprezentanti představují vzory pro děti. Svými výkony jim ukazují, že i z našich podmínek lze dosáhnout výsledků na světové úrovni. Myslím, že pro děti to je velká motivace a hnací motor.”

 

O INVESTICÍCH

Za tradicí a potenciálem
„To je vlastně nikdy nekončící příběh. Investujeme hodně, a nejen ve Vysočina Areně. V roce 2018 jsme otevřeli Areál Hraběnka v Jilemnici, v letošním roce bychom se rádi pustili do oprav v Harrachově, prostředky už máme připravené. Dále chceme pracovat na rozvoji areálu ve Starém Městě pod Landštejnem. Věřím, že se vrátíme i do Krušných hor, do areálu Eduard u Jáchymova. Velkým tématem je pak pro nás Šumava. Ve Vimperku mají sportovní gymnázium, a také tohoto zázemí bychom rádi využili… Naším cílem je, abychom biatlon udrželi v místech, kde má tradici a historii, nebo potenciál.“

 

Ve druhém dílu se zaměříme na fenomén Vysočina Areny a reprezentaci.    

 

Vysočina Arena!

 

Tomáš Hermann

Foto: Petr Slavík