Soldier Hollow v kostce: Vítková poprvé v sezóně v Top 10, Šlesingr na bodech

18. února, 2019

Byl to vydařený návrat na místo, které v roce 2002 hostilo Zimní olympijské hry. Druhá polovina zámořské tour Světového poháru v americkém Soldier Hollow přinesla mnohem příjemnější teploty než ta první v kanadském Canmore, navíc vše klapalo i po stránce organizační. Areál položený v 1690 metrech nad mořem se zalíbil i českým biatlonistům, kteří si domů odváží velmi dobré výsledky.

Výsledkový přehled

• Sprint žen: 1. Marte Olsbuová Røiselandová, 2. Kaisa Mäkäräinenová, 3. Franziska Hildebrandová – 19. Veronika Vítková, 23. Eva Puskarčíková, 32. Markéta Davidová
    Report a výsledky
  • Sprint mužů: 1. Vetle Christiansen, 2. Simon Desthieux, 3. Roman Rees – 19. Michal Šlesingr, 26. Michal Krčmář, 67. Tomáš Krupčík
  • Stíhací závod žen: 1. Denise Herrmannová, 2. Franziska Hildebrandová, 3. Kaisa Mäkäräinenová – 9. Veronika Vítková, 12. Markéta Davidová, 22. Eva Puskarčíková
  • Stíhací závod mužů: 1. Quentin Fillon Maillet, 2. Vetle Christiansen, 3. Simon Desthieux – 35. Michal Krčmář
  • Smíšené dvojice: 1. Itálie, 2. Rakousko, 3. Francie – 17. Tomáš Krupčík, Veronika Vítková
  • Smíšená štafeta: 1. Francie, 2. Německo, 3. Norsko – 6. Michal Šlesingr, Michal Krčmář, Markéta Davidová, Eva Puskarčíková

O čem se mluvilo

Vítková poprvé v sezóně v elitní desítce

V Canmore zažila největší trápení v sezóně, v Soldier Hollow dosud největší radost. Veronika Vítková odstartovala zámořskou zastávku Světového poháru 19. příčkou ve sprintu, což znamenalo první bodový zisk v roce 2019. Stíhačka vyšla české biatlonistce ještě lépe, po bezchybné střelbě dojela devátá a poprvé v sezóně se tak podívala do elitní desítky.

Vítková oslnila nejen velmi přesnou, ale také rychlou střelbou. Ve sprintu odstřílela za 25 a 23 sekundy, ve stíhačce za 24, 27, 23 a 22 sekundy. Minula přitom jediný terč, při úvodní ležce ve sprintu.

Trenéra Egila Gjellanda mohl těšit i fakt, že Vítkovou v obou závodech doplnily na bodech i její dvě krajanky. Markéta Davidová se ve stíhačce posunula z 32. místa až na 12., bez ztráty ze sprintu by obsadila druhé místo. Vítková by v takovém případě skončila pátá. Po měsíci se dostala na body i Eva Puskarčíková, a to hned dvakrát. Ve sprintu byla 23., ve stíhačce ještě o příčku lepší.

Střílí rychle, střílí ráda

Návrat Šlesingra na body

Sprint mužů se proměnil ve velkou střeleckou loterii, ve které prokázal své zkušenosti Michal Šlesingr. Z 10 pokusů minul jen jednou a díky zlepšenému běhu obsadil 19. místo. Nejstarší biatlonista ve startovní listině tak bodoval poprvé v sezóně, kterou mu výrazně narušují zdravotní problémy.

Stíhací závod Šlesingr po dohodě s trenéry vynechal. Šetřil síly na štafetu, což se později ukázalo jako dobrá volba. Po tom, co astmatem oslabený Tomáš Krupčík obsadil ve sprintu 67. příčku, byl jediným českým zástupcem ve stíhačce Michal Krčmář.

Se svým výkonem ve sprintu mohl být ještě celkem spokojený. Dobře běžel, z větrných poryvů vyvázl se dvěma trestnými koly a to mu stačilo na 26. místo. Ve stíhacím závodě však Bimbo minul hned osm terčů a pohoršil si na 35. místo. Získal jen 6 bodů, ale i díky nim udržel v celkovém hodnocení SP 17. příčku.

A bodíky sbíráte? Ano, už sbírám!

Malý glóbus pro Johannese

První malý křišťálový glóbus je doma. A není překvapením, že si ho Johannes Thingnes Bø zajistil ve své dlouhodobě nejlepší disciplíně. Před Soldier Hollow ovládl pět sprintů ze šesti a v tom sedmém mu stačilo dojet na pátém místě (se čtyřmi trestnými koly). Svůj náskok na Rusa Loginova v čele disciplíny tím zvýšil na 130 bodů, což ve zbývajících dvou závodech nelze stáhnout.

Bø mohl být jen trochu rozmrzelý z toho, že ze Soldier Hollow odjel bez individuální medaile, ve stíhačce si polepšil jen o jednu příčku. Naplno ho však zastoupil Vetle Christiansen, který vyhrál svůj první závod Světového poháru a následně dojel druhý. Z výhry ve sprintu se radovala i Marte Olsbuová Røiselandová.

Vědecky dokázáno: Johannes Thingnes Bø může být opakovaně pokořen

Italka střídá Italku

Z Kanady do USA si Dorothea Wiererová převážela pouze pětibodový náskok na svou krajanku Lisu Vittozziovou, a tak se dal čekat napínavý souboj o to, kdo pojede na Mistrovství světa ve žlutém. Nakonec je to druhá jmenovaná.

Wiererovou potopilo osm chyb ve stíhacím závodě, kvůli nimž se krčila až na 20. místě. Vittozziová naopak skončila šestá a dostala se poprvé v kariéře do vedení ve Světovém poháru. Její náskok je ovšem pouze sedmibodový.

Žlutý trikot bude pro Vittozziovou lehce opožděným dárkem k 24. narozeninám

Zakleté smíšené dvojice

Jednou 6. místo, dvakrát 10. místo, třikrát 13. místo a jednou 14. a 18. místo. Výsledky osmi závodů smíšených dvojic, které se odjely ve Světovém poháru před Soldier Hollow, jasně ukazují, jak moc tato disciplína českým barvám nesedí.

Pokusit se to změnit chtěli na americké půdě Tomáš Krupčík a Veronika Vítková, ale jejich plány byly zničeny hned na první položce. Krupčík, jenž v této disciplíně debutoval, musel na trestné kolo a zařadil se téměř na úplný chvost. Na střelnici se nevedlo ani Vítkové a s celkovou bilancí 1+13 si český pár dojel pouze pro 17. místo, což je druhý nejhorší výsledek v krátké historii smíšených dvojic.

Na prvním rande si mladá disciplína nezískala Křupasovy sympatie

Záblesk české smíšené štafety

V roce 2015 se čeští biatlonisté stali mistry světa ve smíšené štafetě, na konci téhož roku dojeli ve Světovém poháru třetí. Od té doby čekají na další medaili v této dříve velmi úspěšné disciplíně. V Soldier Hollow se jí sice nedočkali, přesto zajeli nejlepší výsledek od března 2017.

Základ úspěchu položil na prvním úseku neomylný a rychle střílející Michal Šlesingr. Předával jako čtvrtý a tuto pozici udržel i jednou nepřesný Michal Krčmář. Markéta Davidová následně musela dvakrát dobíjet, což stačilo na stále velmi dobrou pátou příčku. Finišmanka Eva Puskarčíková sice pětkrát dobíjela, ale vyhnula se trestnému kolu a dovezla českou štafetu na šestém místě.

Tento mladík proháněl na prvním úseku světová esa

Opravdu největší fanoušek

Ve srovnání s předešlou americkou zastávkou Světového poháru v Presque Isle to bylo jako nebe a dudy. Soldier Hollow přivítalo biatlonisty příjemnými teplotami, dobře upravenými a hodně širokými tratěmi, precizně zvládnutou organizací a také mnohem větším nadšením. Bylo znát, že se závodí v dějišti Zimních olympijských her 2002 a na místě, kde mají zimní sporty tradici.

Na skromnější stadion si našlo cestu i pár tisíc fanoušků, kteří byli hlavně o víkendu slyšet. A jeden byl i hodně vidět. Musíme ocenit borce, který v kostýmu Tyrannosaura Rexe a s americkou vlajkou neúnavně povzbuzoval nejen domácí závodníky, ale i ty ostatní. Možná i díky jeho podpoře dosáhl Američan Sean Doherty ve stíhačce na životní 10. místo.

Po zkušenosti ze Soldier Hollow zavádí IBU do pravidel jednu novinku: Tyrannosaura Rexe do každého střediska

Fotofiniš

V Soldier Hollow se dal odfotit celý závod z jednoho místa. Náš fotograf Petr Slavík se párkrát i trochu prošel, a tak můžeme naše shrnutí zakončit výběrem zajímavých momentek.