Štafeta žen v sestavě s juniorkou Markétou Davidovou šestá!

12. ledna, 2017

Hledání čtvrté členky pro české štafetové kvarteto žen bude, zdá se pokračovat i po štafetách v německém Ruhpoldingu. Eva Puskarčíková, Markéta Davidová, Veronika Vítková a Gabriela Koukalová dnes v závodě na 4×6 km V. kola Světového poháru doběhly šesté. Přičemž juniorka Markéta Davidová se na druhém úseku nevyvarovala trestného kola při položce vstoje. V těsném dojezdu čtyř štafet vyhrály Němky před Francií a Norskem, čtvrtá skončila Ukrajina.

Eva Puskarčíková opět splnila svoji roli excelentně. Předávala sice čtvrtá s dostupem 22,1 s na první Finsko, ale její reálný odstup byl tři vteřiny na druhé Švédsko. Kaisa Maekaeraeinenová, která zářila na prvním úseku, nemá do štafety už tak kvalitní kolegyně.

Eva Puskarčíková ve vedení po první položce

Markéta Davidová se do boje s tratí, soupeřkami i očekáváním vydala odhodlaně a držela se statečně ve skupině pronásledovatelek. Vleže jednou dobíjela, ale protože její rytmus je zatím pomalejší, než u ostřílenějších závodnic vybíhala na trať jako devátá. Její odstup na první místo, ale zůstával stále stejný 22 vteřin. Kritickým momentem se stala stojka. Po pěti ranách čekaly Markétu tři dobíjení. „První dobíjenou ranou trefila čtvrtý terč, pátý spadl mále po druhém dobití, ale bohužel nesklopil. To je škoda,“ litoval v rozhovoru pro Českou televizi trenér Zdeněk Vítek. Poslední rána už šla daleko od terče, a tak musel český talent na trestné kolo.

Markéta Davidová a její kritické okamžiky

Veronika Vítková tak vybíhala na trať z 15. místa s odstupem 1:51,9 min. A na jejím tempu i úsilí bylo znát, jako má po nemoci do závodění chuť. Ležku zvládla s přehledem „pět na pět“ a předjížděla jednu soupeřku za druhou. Vstoje sice dvakrát dobíjela, ale na předávku přiběhla už osmá! Odstup za prvním Norskem činil 1:52,7 min.

Veronika Vítková se po nemoci vrátila v dobré kondici

Gabriela Koukalová předvedla běžeckou stíhačku z říše snů. Na trati byla nejrychlejší úplně z celého startovního pole, jako jediná se svým čistým běžeckým časem dostala pod patnáct minut. V ještě větším rozletu jí přibrzdily tři dobíjení. Jedno vleže, dvě vstoje. V cíli jí pak chyběly jen dvě desetiny vteřiny na pátou Itálii, přesto po závěrečné položce to bylo 35,3 s!

„Eva splnila, co měla. Markéta bohužel vstoje nenavázala na dobru ležku. Veronika mě po nemoci mile překvapila v obou částech biatlonu. Gábina byla v běhu neuvěřitelně silná, škoda jednoho dobíjení navíc,“ zhodnotil stručně české biatlonistky Zdeněk Vítek. „Upřímně s deseti dobíjeními a jedním trestným kolem dnes holky na lepší výsledek neměly. Snad jen to páté místo bylo reálné. Ale první čtyřka byla hodně daleko,“ uznal trenér sílu soupeřek. Vždyť například třetí Norky dobíjely pouze jednou, čtvrtá Ukrajina třikrát… Právě s Norkami a Ukrajinou se nyní české biatlonistky přetahují o třetí místo v Poháru národů.  Tyto tři týmy dělí jen osm (!) bodů, Češky jsou po dnešku čtvrté.

Stíhací jízda Gabriely Koukalové

Eva Puskarčíková
Pořadí na předávce 4., odstup 22,1 s, celkový čas 17:35,7 min., běžecký čas 15:50,8 min. (4.), střelba vleže 0+0/vstoje 0+1, čas střelby 51,0 s (4.) +4,0 s

Markéta Davidová

Pořadí na předávce 15., odstup 1:51,9 min., celkový čas 19:11,0 min. (21.), běžecký čas 16:03,3 min. (11.), střelba vleže 0+1/vstoje 1+3, čas střelby 1:53,0 min. (23.) +1:05,0 min.

Veronika Vítková
Pořadí na předávce 8., odstup 1:52,7 min., celkový čas 17:39,6 min. (4.), běžecký čas 15:31,7 min. (3.), střelba vleže 0+0/vstoje 0+2, čas střelby 1:16,0 min. (9.) +30,0 s

Gabriela Koukalová
Pořadí v cíli 6., odstup +1:51,7 min., celkový čas 17:18,4 min. (3.), běžecký čas 14:58,8 min. (1.), střelba vleže 0+1/vstoje 0+2, čas střelby 1:30,0 min. (14.) +46,0 s

Markéta Davidová ví, že ve štafetách se "nekrouží"...

Markéta Davidová ví, že ve štafetách se “nekrouží”…

„Měla jsem ve štafetách jediný úkol, nejet trestné kolo, a to jsem nesplnila. Proto to z mé strany nebyl dobrý závod. Vstoje jsem asi zaujala špatnou polohu. Zřejmě to bylo dané i nervozitou, což mě ale neomlouvá. Trestné kolo ve štafetě prostě být nemá. Pokazila jsem to všem.“

„Hlavně jsem si říkala, abych se hned v úvodu nezavařila. Po nemoci to byl pro mě přece jenom první ostrý start. Ve třetím kole už se mi zdálo, že mi síly docházejí, ale najednou jsem vzpamatovala a dobojovala svůj úsek až na předávku. Mrzí mě chyby vstoje, tam jsem trochu zazmatkovala poté, co jsem dva terče netrefila, špatně jsem najela ty ostatní. Pak jsem chtěla dobíjet, ale přitom jsem měla v komoře ještě náboj…“

„Když jsem po odjezdu ze střelnice viděla, jaký má Italka náskok, tak jsem si nevěřila, že bych ji takhle mohla sjet mohla sjet… V týmu jsme měli mladou krev, novou členku. Vzpomínám si jako by to bylo včera, když jsem poprvé sama závodila ve Světovém poháru. Vím proto, jaké to je závodit ve štafetách poprvé. Byla tam jedna chybička, šly jsme trestné kolo, ale i tak je to pěkný úspěch. Markéta je velký talent, ještě o ní uslyšíme. Se šestým místem můžeme být všichni spokojení.“

Gabriela Koukalová po své strhující stíhací jízdě

Náš komentář:
Určitě je dobře, že Markéta Davidová dostala příležitost ve Světovém poháru jak v NMNM, tak i v Ruhpoldingu. Na dvacetiletou dívku, loni ještě dorostenku, je toho v posledních měsících ale opravdu hodně. Poprvé závodí v kategorii juniorek, poprvé si vyzkoušela IBU Cup, poprvé v IBU Cupu vyhrála, poprvé zažila atmosféru Světového poháru, poprvé byla členkou české reprezentační štafety… Proto není divu, když sama řekne: „Raději bych se vrátila do IBU Cupu a do Českého poháru. Světový pohár byl pro mě krásný zážitek, ale také obrovský tlak včetně toho, který jsem si vytvářela sama na sebe.“ V sobotu ji čeká ještě sprint a v něm má jasný cíl: „Chci postoupit do stíhačky.“ Nezapře v sobě přesto všechno „ryzího závoďáka“! Každá nová zkušenost získaná mezi elitou se jí bude jednou hodit. Věřme!

Výsledky štafetového závodu žen na 4×6 km